قبرستان ابن بابویه نخستین قبرستان شهر ری و دومین در استان تهران می باشد . بسیاری از مشاهیر و افراد معروف در این قبرستان آرامیده اند و در آرامش ابدی غرق هستند . نام این قبرستان برگرفته از محمد بن بابویه معروف به شیخ صدوق که یکی از فقها و دانشمندان شیعه است برداشته شده است و خود او نیز در همین قبرستان به خاک سپرده شده است . 

از افراد مشهور که در قبرستان ابن بابویه دفن شده اند می توان به غلامرضا تختی ، علی اکبر دهخدا ، محمد علی فروغی و بسیاری دیگر اشاره کرد . 

متاسفانه این قبرستان تاریخی امروزه تغییراتی را متوجه خود کرده و در کنار این تغییرات تخریب هم شده است . تخریب سنگ قبر های قدیمی و دفن مردگان جدید از این تغییرات می باشد . 

البته شایان به ذکر است این تخریب ها نسبت به تخریب های سال های گذشته بسیار ناچیز است . 

رجبعلی خسروآبادی ، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در این رابطه به نقل از ایسنا گفت : براساس حقوق شخصی ، امکان دفن مردگان در قبرستان « ابن‌بابویه » وجود دارد ،‌ اما اگر چیزی را به هم نریزند و تخریب نکنند و قبور قدیمی دارای ارزش جابجا نشوند ، این امکان وجود دارد .

او در ادامه با ذکر یک مثال ادامه می دهد : اگر شخصیتی در یک قبرستان دفن شده باشد که آن قبرستان با نام آن فرد شناخته شده باشد ، باید براساس قوانین میراث فرهنگی از آن حفاظت شود ، وگرنه قبور عادی تاثیری در این بحث و حفظ قبور ارزشمند براساس ضوابط میراث فرهنگی ندارد .

خسروآبادی در ادامه می افزاید : براین اساس قواعد شرعی و نحوه ثبت شرعی برای دفن مردگان جدید ربطی به بحث‌های میراث فرهنگی ندارد ، ‌البته باید این قضیه را در نظر داشت که قواعد گورستان‌های قدیمی برای دفن مردگان در برخی موارد متفاوت است . در جایی مانند بهشت‌زهرا (س) اگر 30 سال از زمان دفن کسی گذشته باشد که معمولا در بهشت زهرا (س) در قطعات اول تا پنجم این اتفاق رخ داده و کسی بخواهد در این قطعات خویشاوند خود را دفن کند ، اجازه دارند . او در رابطه با تعیین حریم و عرصه برای قبور تاریخی در قبرستان « ابن‌بابویه » می افزاید : 

قطعا همه‌ی قبرستان‌ها را ثبت ملی نمی‌کنیم ، چون ارزش تاریخی ندارند ، در چنین مکان‌هایی اگر عنصری مانند شخصیت دفن شده ، خشت ، سنگ قبر یا حتی درخت ارزش تاریخی وجود داشته باشند‌ و به عنوان مباحث تاریخی مطرح شوند ، باید مورد حفاظت قرار گیرند و بحث عرصه ، اعیان و حریم برای آن‌ها مدنظر قرار گیرد تا اصالت‌شان از بین نرود                                                                                                                                                                                  خسروآبادی در رابطه با تخریب 4 سال پیش می گوید :  از دید من در ‌آن زمان ، بنای اصلی موجود در ابن‌بابویه مخدوش شد و بخشی از اصالت تاریخی این قبرستان از بین رفت .

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران در اخر می افزاید :  اگر یک اثر ثبت می‌شود ، باید اصالت آن حفظ شود ، هر چند قبول داریم که در برخی موارد به دلیل مرور زمان ، آب و هوا و موارد دیگر مانند نیازمندی‌ها برخی موارد تغییر می‌کند . به عنوان مثال در 400 سال پیش برق نبوده است تا بخواهند در هر ساختمان سیم‌کشی کنند ، اما امروز بنابر نیازمندی‌ها برخی از این تغییرات براساس ضوابط انجام می‌شود .

ابن باویه www.karnaval.ir0
ابن باویه www.karnaval.ir1

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید …..

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....