مرز خیال تا واقعیت
تا حالا دوست داشتین تو خونه های عجیب غریب قصه ها وکارتن های بچگی قدم بزنین؟ از پنجره های طلسم شده بیرون رو تماشا کنین؟ یا یه خونه ی جادویی شما رو قورت بده ؟ اگه حتی برای یه بار هم که شده خودتونو تو دنیای جن و پری تصور کردید ، وقتشه بدونید رویاتون چندان هم دور از دسترس نیست . سفر مجازی ما به دنیای خونه های جن وپری داره شروع میشه ! باید چشماتون به گرد شدن عادت کنه!! چون داریم میریم به بازدید از

خانه جن و پری قصه ها | The Crazy House | ویتنام

خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir11101
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir31
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir3
خانه جن و پری karnaval.ir17
داستان این خانه های عجیب و دیوانه کننده چیست ...
طرح کلی این ساختمون ها شبیه درخت های غول پیکر و فرم های طبیعی مثل حیوانات، قارچ ها ، تارهای عنکبوت و غار و دخمه ست . معماری این خونه ها از طرح های پیچیده ، اشکال خمیده و در هم تنیده ست که اگه سبک های هنری رو بشناسید براتون تداعی کننده سبک اکسپرسیونیسمه . یادم رفت نکته اصلی رو بگم طراح این خونه ها خانم نگا (Nga) معمار ویتنامیه که دختر یه معمار بزرگه و با استفاده از خلاقیتش تونسته کارهای متفاوت و جالبی ارائه بده. خانم نگا کارهای خودش رو با الهام از معمار معروف اسپانیایی آنتونی گادی طراحی کرده ،ویژگی خاص کارهای گادی و خانم نگا سبک غریب و نامتعارف ساختمون های اوناست. البته بعضی ها هم سبک ایشون رو با کارای سالوادور دالی و والت دیزنی شبیه میدونن.

استفاده از خطوط نامتعارف در طراحی

خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir0
خانه جن و پری karnaval.ir19
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir35
خانه های عجیبkarnaval.ir7
خانه جن و پری karnaval.ir21
تاریخچه
این خونه ها که از سال 1990 افتتاح شدند همواره به خاطر معماری خاصشون مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفتند.باید بدونید که کریزی هوس جزء یکی از 10 ساختمان عجیب دنیا و رتبه سوم اتاق های عجیب رو داره. در ابتدا این خونه یه پروژه شخصی بود اما از سال 1990 بازدیدش برای عموم آزاد شد.نگا به جای استفاده از نقشه های استاندارد معماری از نقاشی استفاده کرد و از مردم محلی که تخصص حرفه ای نداشتند خواست تا به شیوه خودشون نقاشی ها رو به سازه های ساختمانی تبدیل کنن.در این ساختمونا به ندرت خطوط و زاویه های راست دیده میشه و همین خونه ها رو خاص کرده طوری که انگار مثل یک درخت از زمین رشد کردند. پنجره های ساختمان به شکل خاصی طراحی شدند و سازه های شاخه مانند در اطراف و سقف  خونه ها طوری پیچ خوردند که انگار به سمت آسمان در حال رشد هستند. در حال حاضر این مجموعه دارای سه بخش خونه ی درختی و یه بخش مخصوص ماه عسله که با تزئینات شبیه تار عنکبوت، شکل خاصی به خودش گرفته.
طرح های پیچ در پیچ
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir17
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir22
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir16
خانه جن و پری karnaval.ir14
خانه جن و پری karnaval.ir20
خانه جن و پری karnaval.ir29

ایده پرداز این خانه ها را بیشتر بشناسیم

بهتره که با طراح و ایده پرداز این خانه های زیبا و خاص بیشتر آشنا بشیم .  خانم نگا در مورد این پروژه در وب سایتش می نویسه که : " دیگه خود انسان ها هم متوجه شدند که با کارهایی که در کره ی زمین انجام میدن دارن طبیعت رو از بین می برن . به همین دلیل به عنوان یک طراح ویتنامی تصمیم گرفتم تا دوباره میان انسان ها و طبیعت رابطه ی دوستی برقرار کنم , پس به دنبال پیاده سازی این ایده رفتم . من در دانشگاه معماری مسکو بین سال های 1959-1965 در رشته ی معماری تحصیل کردم . بعد از اون بین سال های 1969 - 1972 برای تحصیل در مقطع دکترا به هانوی برگشتم و تحصیلاتم رو ادامه دادم و در این مدت در سازمان معماران هانوی مشغول به کار بودم و در نهایت در سال 1983 به Da Lat رفتم تا در موسسه ی معماران دا لات کار کنم . زمانی که به شهرم برگشتم و این ایده و تصمیمم را با بعضی از ساکنان شهر و برخی دوستان در میان گذاشتم آن ها هم از این ایده استقبال کردند و قول دادند تا به من کمک کنند . در نهایت حاصل این ایده و همکاری شد پروژه ی خانه ی دیوانه که هنوز هم در حال تکمیل شدن است . اول قرار بود در سال 2010 پروژه تمام شود اما بنا به دلایل مختلف به این هدف نرسیدم اما این بار در برنامه ریزی ها به سال 2020 فکر می کنم . همه در آرزوی دست پیدا کردن به استقلال و آزادی هستند ; شاید اقامت در خانه ی دیوانه اولین قدم باشد تا به رویاهیمان دست پیدا کنیم . " دکتر دنگ ویتنام نگا، معمار، طراح سازه، مدیر ساخت و ساز و صاحب خانه ی دیوانه
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir34
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir9
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir10
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir6
خانه-جن-و-پری-قصه-ها-karnaval.ir0_
دیگر ساختمان ها و معماری داخلی
این مجموعه توریستی 10 تا اتاق داره که شامل (خانه درختی شماره 1 :مرغ بهشتی. خانه درختی شماره 2: موریانه، بامبو، کانگورو،خرس ،کدو. خانه درختی شماره 3 : مورچه، ببر و عقاب. و خونهعنکبوتی در باغ:مخصوص ماه عسل) ،هر کدام از آنها به نام و سبک وسیاق یک حیوان طراحی شدن مثلا اتاق ببر با مجسمه یک ببر بزرگ با چشمان قرمز تزیین شده  و در اتاق کانگورو شومینه در کیسه کانگورو جاسازی شده و یک تخم بزرگ عقاب در اتاق عقاب هم برای شومینه در نظر گرفته شده. بسیاری از اتاق ها با نماد های مختلف و حیواناتی که به ملیت های خاص اشاره دارند تزیین شدند. مثلا اتاق ببر سمبل نقاط قوت و قدرت چینی ها عقاب نماد بزرگی و قدرت آمریکایی ها و مورچه نماد سخت کوشی ویتنامی هاست دلیل این هم این بوده که میان انسان ها در دنیای طبیعی رابطه ی دوستی برقرار شود . مبلمان اتاق ها کار دست هستند و بنا به ویژگی اتاق ها طراحی شدند به همین خاطر همه چیز کج و معوج به نظر میرسه و خطوط صاف چندان کاربردی ندارن . برای دکوراسیون از سنگ در سراسر خونه ها استفاده شده و تصویر حیوانات از جمله خرس، زرافه، قورباغه، عنکبوت و مورچه ، همراه با عناصر طبیعی مانند قارچ و تار عنکبوت در همه جای ساختمان به چشم می خوره. راه پله ها و راهرو داخل ساختمان طوری طراحی شدند تا وقتی دارید از از اتاقی به اتاق دیگه میرید احساس کنید از تونل ها و غارهای طبیعی عبور میکنید.
اتاق مورچه نماد سخت کوشی ویتنامی ها
خانه های عجیبkarnaval.ir17
اتاق عقاب نماد قدرت آمریکایی ها
خانه جن و پری karnaval.ir31
اتاق خرس
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir30
اتاق ببر نماد چینی ها
خانه جن و پری karnaval.ir27
اتاق کدو و بالکنی زیبا
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir5
خانه جن و پری karnaval.ir3
خونه عنکبوتی مخصوص ماه عسل
خانه های عجیبkarnaval.ir9
اتاق کانگورو
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir2
راهرو هایی با طراحی خاص
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir24
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir14
خانه-جن-و-پری-karnaval.ir15
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir28
خانه-جن-و-پری-karnaval.ir9_
موقعیت گردشگردی
از اونجا که این یه پروژه شخصی بسیار پرهزینه بوده، نگا، مهمانخانه و ساختمون های دیگری رو هم اضافه کرد تا علاه بر درآمد بلیت بازدید، بتونه از راه گردشگردی و جلب توریست مخارج این مجموعه رو تامین کنه. خونه اصلی یا همون خونه برگ انجیری  از همون ابتدا توجه زیادی رو به خودش جلب کرد و باعث کلی بحث و جدل شد، این واکنش های مختلف از انتقاد و تمسخر تا تحسین و  تشویق باعث معروف تر شدن کارای خانم نگا شد.  راجع به اینکه  اسم این خونه ها از کجا اومده باید گفت، اولین کسایی که اونجا رو دیدن اسم اون رو کریزی هاوس گذاشتند که ترجمه لفظی اون به فارسی خونه دیونه ست، نگا این اسمو برای خونش پسندید و به اسم اصلی اونجا تبدیل شد البته اگر میخواید سرچ کنید از اسامی دیگه ای مثل " Hang Nga guesthouse " یا خانه جن و پری هم استفاده میشه. به طور کلی نظر عموم راجع به این خونه ها بیشتر جنبه شگفتی و هیجان داره ، اینکه با یه نگاه متفاوت به اطراف چیزتازه ای  رو خلق کنی واقعا قابل تحسین و البته شجاعانست. بیشتر جهانگردان از تجربه دیدن این خونه ها به عنوان سفر به رویاهای کودکی یاد میکنند، یه دنیای خالص و طبیعی. آمار در مورد این مکان خاص نشون میده که در سال چیزی در حدود 90.000 نفر از این خانه ها دیدن می کنن .

خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir29
خانه-های-عجیبkarnaval.ir2_
خانه های عجیبkarnaval.ir13
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir8
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir32
اطلاعات جغرافیایی و بازدید
این مجموعه در شهر دا لات Da Lat در استان لام دونگ Lam Dong ویتنام قرار داره که زمانی توسط امپراتوران ویتنامی و مستعمره نشینان فرانسوی مورد استفاده قرار می‌گرفت. شهر توریستی دا لات چشمه های آب های معدنی معروفی داره برای همین این خونه به سرعت شهرت جهانی پیدا کرد.دولت سال های زیادی با ساخت این خونه مخالفت کرد چون همونطور که گفتم این خونه بیشتر بر مبنای نقاشی و خیال ساخته شده و اصول تخصصی ساخت و معماری رو رعایت نکرده، دوم اینکه شهر توریستی دا لات به خاطر ویلا ها و بلور هایی به سبک فرانسوی شهرت داره و این خونه ها از نظر مخالفان با سبک شهر همخونی نداره . اما پشتکار خانم نگا نتیجه داد و  موفق شد مجوز مجموعه رو ثبت کنه. این مجموعه در حال بزرگ تر شدنه و بخش های بیشتری تا سال 2020 به اون اضافه میشه. ساعت بازدید از 8:30 صبح تا 7 بعد از ظهر از دوشنبه تا جمعه است. هزینه یک شب اقامت در این خونه ها از شبی 150 تا 250 هزار تومن هست.
تصاویری از داخل خانه های دیوانه که انتظار شما را می کشند
خانه-جن-و-پری-karnaval.ir1_
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir19
خانه-جن-و-پری-karnaval.ir4_
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir20
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir1
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir21
خانه جن و پری قصه ها یا The Crazy Houseدر ویتنام-karnaval.ir23
خانه-جن-و-پری-karnaval.ir18
خانه-جن-و-پری-karnaval.ir7_
در پایان هم ویدئویی از این خانه های زیبا با هم ببینیم
حرف آخر
همه ما ایده هایی داریم گه تو رویاهامون بهش فکر میکنیم، ایده هایی که ممکنه بخاطر ترس از رد شدن، مسخره شدن و شکست ... هیچ وقت حتی به مرحله حرف هم نرسند. اما یادمون باشه که نه شنیدن، اما و اگر و همه این حرف ها لازمه شروع یه کار متفاوته. درست مثل قصهء خونه رویایی خانم نگا که با تلاش به یه خونه " رویایی واقعی " مبدل شد. به امید روزی که من و شما هم رویاهامونو لمس کنیم!
دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....