زمانی که در کنار ساحل دریا قدم می زنید , اگر کمی با دقت به اطراف نگاه کنید حتما چیزهایی پیدا می کنید که  از دل دریا  به ساحل آمده اند. از گوش ماهی های ریز و درشت و سنگ های دریا گرفته تا زباله های انسانی و طبیعی در گوشه و کنار ساحل به چشم می خورند.

ماسه های دریا همیشه حرفی برای گفتن دارند .

گاهی شاید بتوانند حرف هایشان را بدون این که کلامی به زبان بیاورند به شما بگویند . شما می توانید تمام حرف دلشان را با نگاه به ظاهر ساده و زلالشان ببینید و به اعماقشان نفوذ کنید . مثل اینجا ...

ساحل شیشه ای که هر چه دارد و ندارد عیان است .

نمی تواند چیزی را در دلش نگه دارد .

رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون ...

ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir5
ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir4
ساحل-شیشه-ای-www.karnaval.ir-5550
ساحلی از جنس شیشه

در سواحل (مندوسینو) Mendocino در فورت براگ کالیفرنیا، 120 مایلی شمال سان فرانسیسکو و در پارک ملی مک کریچر ساحلی وجود دارد که به دلیل ظاهر خاصی که دارد به آن ساحل شیشه ای می گویند .

برخی معتقدند بیشترین  غلظت  شیشه در دنیا در این ساحل وجود دارد .

همین امر سبب شده تا این ساحل به یکی از منحصر به قرد ترین سواحل در دنیا بدل شود  , جایی که نه تنها به دلیل زیبایی اش خاص و زیباست , بلکه نتیجه ی اشتباه انسان ها را در گذر زمان نشان می دهد . نتیجه ای که این بار شاید خیلی هم بد نبوده است و توانسته یک ساحل زیبا به وجود بیاورد , ساحل با شن های شیشه ای ...

ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 5251
ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 5253
داستان از کجا شروع شد؟

شروع داستان بر می گردد به قرن 19 و سال 1943 . زمانی که مردمان محلی فروت براگ بهترین مکان را برای دفن زباله هایشان، ساحل نزدیک به شهر خود دیدند . هر زباله ای که داشتند از قوطی های نوشیدنی گرفته تا ماشین های قدیمی شان را از بالای تپه ی مشرف به ساحل , به دل اقیانوس ریختند . اما این را نمی دانستند که این زباله ها روزی محلی را به وجود می آورند که بشود یکی از بهترین مناطق توریستی دنیا .

مردمان فورت پراگ از سال 1943 شروع به دفن زباله هایشان در ساحل کردند . آن ها به این کار ادامه دادند تا این که تمام ساحل پر شد از زباله, در اوایل سال 1960 محدودیتی روی منطقه اعمال شد که ریختن زباله و  مواد سمی به ساحل ممنوع است تا به این طریق کمی از حجم زباله ها کم کنند .

در نهایت در سال 1967 دیگر تمام ساحل  پر شده بود از زباله . مسئولان مربوطه متوجه شدند که این بهترین راه برای دفن زباله نیست پس تصمیم گرفتند که ساحل را پاکسازی کنند , در طی این تصمیم این ساحل در همان سال بسته و ورود هر انسانی به آن ممنوع شد .

زباله ها و امواج اقیانوس با هم تنها شدند و در کنار هم شروع به زندگی کردند . در طی چیزی در حدود یک دهه زندگی , امواج این زباله ها را از سطح ساحل ناپدید کردند . شیشه هایی که در این زباله ها بودند به قطعات کوچک تبدیل شدند و با امواج دریا و برخورد با ساحل صیقل داده شدند تا این که کم کم چیزی در ساحل پدید آمد با عنوان ساحل شیشه ای . ساحلی با ماسه ها و سنگ های کامل صیقلی و شفاف که از زباله ها به وجود آمده بودند .

البته اولین نشانه ها از این ساحل شیشه ای در سال 1949 توسط محلی ها دیده شد و آن قدر عجیب بود که به آن پدیده ی " افسردگی دریا " لقب دادند . دریایی که افسرده شده و این ها اشک چشمانش است ...

این ساحل از سه قسمت مجزا تشکیل شده است که همه ی آن ها در فاصله ی کوتاهی از هم قرار گرفتند. یکی از این قسمت ها مالک شخصی داشت که در سال 1998 بعد از یک پاکسازی به دولت واگذار کرد . بعد از آن دولت کالیفرنیا این قسمت از ساحل شیشه ای را خریداری کرد آن را زیر نظر پارک ملی MacKerricher قرار داد و به طور رسمی قسمتی از این ساحل شیشه ای در سال 2002 به پارک ملی MacKerricher  پیوست تا از آن به بعد روزهای امن تری را بگذراند .

ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 5252
ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 7
ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir17

افسانه های این ساحل  ...

دو افسانه در لابه لای ماسه های شیشه ای این ساحل آرامیده است . یکی این که  کسانی که از این ساحل بازدید می کنند معتقدند که  یک کشتی در اینجا غرق شده که پر از شیشه بوده و یا این که در این مکان یک کارخانه شیشه  وجود داشته که باعث جمع شدن این همه شیشه در این مکان شده است .

دوم این که مردم محلی می گفتند که این شیشه ها اشک پری های دریایی هستند که برای ملوانی هایی که در دریا غرق می شوند می ریزند.

این باورها و افسانه ها در میان مردم رواج داشت تا این که علت اصلی این پدیده مشخص شد .

ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir16
چطور خرده شیشه های دریا به ماسه های شیشه ای تبدیل می شوند؟

خرده شیشه هایی که در گذر زمان به اقیانوس ریخته شده بودند , به دلیل بالا بودن ph آب شور اقیانوس , نرم شده و بر اثر جریان آب شکلی ریگ مانند به خود گرفته است . به همین دلیل این گونه ساحل را نمی توان در کنار جریان های آب شیرین دید .

هیچ گاه نمی توانید ساحل شیشه ای را در اطراف آب های شیرین ببینید, آب شور اقیانوس خرده شیشه ها را نرم کرده  و ظاهری ریگ مانند از آن ها می سازد.  

ساحل شیشه ای  1 www.karnaval.ir 0
ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 5
رنگ ها از کجا می آیند؟

به طور مثال ممکن است ماسه های شیشه ای کبالت آبی، "یاقوت کبود" از موارد مانند شیشه های داروی آبی رنگ و بطری آبی شیشه های عطر ساخته شده باشند.
تکه های قرمز ممکن است از بطری های عطر، چراغ خطر اتومبیل های قدیمی، فانوس و برچسب های شیشه ای قرمز ترافیکی و یا حتی برخی از انواع بطری های نوشیدنی  قدیمی آمده باشد.

سایر رنگ ها صورتی و بنفش نیز ممکن است در اثر واکنش با مواد معدنی آب مانند منیزیم و سلنیوم  و یا نور خورشید اکساید شده و طیف های متنوعی از ماسه های رنگی را تولید کنند.
سبز و قهوه ای، از بطری های نوشیدنی و نوشابه و هر چیز دیگری که ممکن است به وجود بیایند .

ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 5256
ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir18
ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 9
آیا برداشتن این ماسه های شیشه ای آزاد است؟

در آن قسمتی از ساحل که جزو پارک ملی مک کریچر است شما اجازه ی برداشتن این سنگ های شیشه ای را ندارید اما بیرون پارک مک کریچر می توانید شیشه جمع آوری کنید.

مردم محلی در مورد حفاظت از سواحل با شکوه خود جدی هستند و کسانی که مقررات وضع شده در پارک ملی را  نادیده بگیرند ابتدا تحت اسکورت پلیس  مجبور به ترک محل می کنند و حتی ممکن است شامل جریمه های سنگین نیز بشوند.

ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir6
ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir14
ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir2
ویدئویی زیبا از این ساحل و مردمانی که در پی جمع کردن شیشه ها هستند
آیا  هنوز شیشه برای پس دادن وجود دارد؟

بله، مقدار زیادی. اقیانوس هنوز به طور  مداوم شیشه به ساحل شیشه ای می ریزد . این عمل این منطقه را به یک مکان سرگرم کننده برای کاشفی و  لذت بردن تبدیل کرده است.

ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 11
ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir20

 مکانی هست که در آن بتوان نمونه هایی از انواع بسیاری از شیشه ها که در طول سال ها در سواحل شیشه ای امتداد ساحل فورت براگ یافته شده است را ببینیم؟

موزه شیشه های دریا......

پذیرش  آن نیز رایگان است و نمایشگاهی زیبا از هر رنگ و اندازه از شیشه هایی است که تا کنون در ساحل شیشه ای یافت شده است.

این موزه در کنار بزرگراه جنوب شهر فورت براگ قرار دارد.

510107426
ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir12
جواهرالات شیشه های دریایی و هنر به کارگیری آنها

هنر به کارگیری شیشه های دریایی بسیار محبوب و مورد توجه بسیاری از افراد است. چند نمونه زیبا از این هنر را می توانید درعکس های زیر مشاهده کنید.

ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 5250
ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 5254
ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 91
ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 90
ساحل شیشه ای www.karnaval.ir 95
ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir10
ساحل شیشه ای-آمریکای شمالی-karnaval.ir15

بازدید از ساحل شیشه ای

در روزهای تابستان ساحل شیشه ای بین 1000 تا  1,200 بازدید کننده را میزبانی می کند .

البته هستند کسانی که هر روز مقدار زیادی از این سنگ های زیبای ساحل را با خود می برند و کم کم زنگ خطر را برای نابودی ساحل شیشه ای به صدا در می آورند . به همین دلیل مسئولان شهر فورت براگ در سال  2012، تصمیم داشتند تا ساحل را تخلیه کنند اما هزینه و سختی کار این اقدام را فعلا به عقب انداخته و می توانید از این ساحل زیبا بازدید کنید .

برای رسیدن به این جا باید به این آدرس بروید :

Elm Street and Glass Beach Drive, Santa Maria Ca, Fort Bragg, CA

در میان فصل ها هم برای بازدید تابستان را انتخاب کنید , چرا که منطقه در فصل تابستان آب و هوای مناسبی دارد .

یک توصیه ...

سعی کنید کمتر از سنگ های شیشه ای ساحل با خود بیاورید . آن ها را از محل زندگی شان دور نکنید .

نمونه های دیگر ساحل شیشه ای

در ضمن می توانید با رفتن به هاوایی یا نقطه ی دیگری از کالیفرنیا ساحل های مشابه با این جا را ببینید , مثل:

ساحل بنیسیا ، کالیفرنیا

ساحل  Hanapepe ، هاوایی 

ساحل شیشه ای-آمریکا-karnaval.ir0
در پایان هم ویدئویی ببینیم از این ساحل زیبا
سحن آخر

باید کمی به خودمان بیاییم و ببینیم داریم چه بلایی سر محیط زیست اطرافمان میاوریم در این یک مورد شانس آوردیم که اقیانوس برنامه پاکسازی خود را به بهترین وجه ممکن انجام داد ولی کوچکترین اشتباه ما ممکن است عواقب بسیار بد و جبران ناپذیری برای خودمان داشته باشد.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....