به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی  ، «محمد حسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور در سخنانی به درس‌هایی که باید از تاریخ و تجربیات گذشتگان بگیریم اشاره کرد و گفت: «تعامل دستگاه‌های دولتی برای حفاظت از بناها و محوطه های تاریخی ضرورت فراوان دارد.»
 
او افزود: «خوزستان همواره مکانی برای زیست بوده است. اگر یکپارچگی نظام طبیعی در سازه های آبی تاریخی از دست برود با تخریب این گنجینه ها روبرو می شویم.»
 
به اعتقاد طالبیان، آنچه شوشتر را جهانی می‌کند قرارگیری مجموعه ای از تکنولوژیی ها در کنار هم است.چنانکه در این بخش، دانش مهندسی خاصی به معنای واقعی وجود دارد و انسان هنگامی که به عمق وجودی سازه های آبی تاریخی می‌رود در مقابل این عظمت خود را کوچک می داند. با این وجود، متاسفانه حرمت و ارزش شهر شوشتر که شاهکارهایی از نظام مهندسی آب، را در خود جای داده گرامی داشته نشد و با ساخت و سازهای متعدد و ناهمگون شوشتر را مورد تعرض قرار دادند.
 
معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه از شوشتر به عنوان یک دانشگاه مهندسی آب نام برد و اظهار کرد: «عظمت این سازه آن باعث شد تا ارزیابان یونسکو پس از پرواز بر فراز شهر و مشاهده مسیر سازه های آبی تاریخی رای به ثبت آثار دهند.»
 
او یادآور شد: «در حال حاضر با توسعه نامتوازن در کشور روبه‌رو هستیم. دستگاه‌های متولی اگر در ارتباط با کارهای خود به دانش گذشتگانشان مراجعه کنند در کار خود با آسیب های کمتری مواجه می شوند. به طور مثال، اگر وزارت راه و وزارت صنایع به تجربه گذشتگان خود در حوزه کاریشان توجه کنند، هم آسیب پذیری کمتری را خوهند داشت و هم آسیب کمتری به میراث فرهنگی وارد می‌آورند.»

شوشتر www.karnaval.ir1
شوشتر www.karnaval.ir0

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید …..

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....