مهاجرت  گونه های مختلف حیوانات همیشه یکی از جذاب ترین سوژه های طبیعت بوده و هست.

حرکت غریزی و دسته جمعی میلیون ها پرنده، حشره و  حیوانات دیگر  با هم  برای رسیدن به یک مقصد مشخص نمایشی فوق العاده در طبیعت است که کم تر پیش می آید از نزدیک شاهد این پدیده باشیم .

علاوه بر جذابیت این پدیده هنوز هم ناشناخته های بسیاری درباره آن وجود دارد به همین دلیل کارناول در این مطلب می خواهد به یکی از  خارق العاده ترین پدیده های مهاجرت بپردازد که مربوط به مهاجرت گونه ای خاص از پروانه های نژاد مونارچ(شاه پروانه ها) است.

10 برتر، زیباترین اقامت گاه های ییلاقی1
مهاجرت میلیونها شاه پروانه( پدیده ای خارق العاده)2
مهاجرت میلیونها شاه پروانه( پدیده ای خارق العاده)0
مهاجرت شاه پروانه ها3

خلق مناظری شگرف با دوبال ظریف در طول مسیر مهاجرت

مهاجرت پروانگان سلطنتی دو بار در سال رخ می دهد. این حشرات دوست داشتنی هر سال قبل از فرارسیدن فصل زمستان از جنوب کانادا به سمت برزیل حرکت می کنند .

تعداد آن ها بسیار زیاد است به همین دلیل مناظری شگفت انگیز از این حرکت دسته جمعی خلق می شود به طوری که تمام آسمان جنگل های برزیل و سطح زمین با این پروانه ها پوشیده می شود. حتی شاخه های درختان هم یکی از مکان هایی است که آن ها مانند خوشه هایی از آن آویزان می شوند .

جالب است  بدانید آن ها در این مهاجرت حدودا 4000 کیلومتر مسافت را در مدت زمان سه ماه طی می کنند و مسیری که این پروانه ها برای مهاجرت طی می کنند از غرب کوه های راکی در کانادا و سواحل کالیفرنیا می گذرد .

این حرکت دسته جمعی یکی از جذاب ترین هاست که  هر ساله هزاران گردشگر را به مناطق مهاجرتی آن ها می کشاند.

مهاجرت میلیونها شاه پروانه( پدیده ای خارق العاده)0
مهاجرت میلیونها شاه پروانه( پدیده ای خارق العاده)1
مهاجرت میلیونها شاه پروانه( پدیده ای خارق العاده)3
مهاجرت میلیونها شاه پروانه( پدیده ای خارق العاده)4

تنها پروانه ای که طولانی ترین مسیر مهاجرتی را طی می کند

شاه پروانه ها تنها نژادی هستند که طولانی ترن مسیر مهاجرتی را طی می کنند.

آن ها برای گذراندن فصل زمستان از شمال آمریکا به مکزیک می روند وبعد از پایان زمستان دوباره به شمال آمریکا باز می گردند.

شاه پروانه ها هر بار دقیقا مسیر یکسانی را طی می کنند البته  برخی عوامل مانند شرایط آب وهوایی ممکن است باعث تغییر مسیر این گونه از پروانه ها  شود.

حرکت از شمال به جنوب
مهاجرت شاه پروانه ها0
حرکت از جنوب به شمال
مهاجرت شاه پروانه ها1
نمایشی زیبا از شاه پروانه ها بر روی درختان برگ سوزنی
10 برتر، زیباترین اقامت گاه های ییلاقی0

مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار بر  تغییرات رفتاری شاه پروانه ها

شرایط آب و هوایی تاثیر گذار ترین عامل بر پروانه های مونارچ است، به همین دلیل ما تغییرات رفتاری آن ها را در فصل های مختلف بررسی می کنیم.

1) تابستان

فصل تابستان ایده آل ترین شرایط را برای پروانه های مونارچ فراهم می کند. در این فصل حیوانات شکارچی و انگل ها کم تر هستند و از طرفی گرمای هوا باعث می شود پروانه های لارو بیشتر باشند و در نتیجه جمعیت آن ها چند برابر می شود.

2) پاییز

در شمال آمریکا ایده آل ترین شرایط برای پروانه های مونارچ(شاه پروانه) فصل پاییز است. در این فصل پروانه های مهاجرت خود را آغاز می کنند زیرا باید قبل از سرد شدن هوا و شدید شدن بارش ها محل زندگی خود را تغییر دهند.

3) زمستان

زمستان با همه زیبایی هایش برای پروانه های مونارچ مانند اتفاقی وحشتناک است. زیرا دمای هوا پایین می آید و بارش ها افزایش می یابد. به همین دلیل این حشرات دوست داشتنی باید مدام وضعیت خود را مطابق یا یک سری فاکتورها تغییر دهند. این فاکتورها شامل موارد زیر است:


1) درختانی با شاخ و برگ های بیشتر( تا بتوانند در هنگام بارش ها و هم چنین برای استراحت های شبانه در آن پناه بگیرند)
2) امنیت منطقه از نظر حضور شکارچیان
3) گستردگی پوشش جنگلی منطقه
4) دمای هوای معتدل تر
جالب است بدایند مونارچ ها برای گذراندن شب های سرد زمستان تا ارتفاع 3600 متری از سطح زمین بالا می روند تا بتوانند شب را تا صبح به سر کنند. در این ارتفاع دمای هوا از 0 تا 15 درجه متغیر است و اگر از این میانگین هم بیشتر شود این نازنین های دوست داشتنی از چربی های ذخیره شده خود استفاده می کنند.

مهاجرت شاه پروانه ها1
مهاجرت شاه پروانه ها2

زیباترین آغاز، تولد یک شاه پروانه

 چرخه زندگی این موجودات زیبا از تخم گذاری و در فصل تابستان آغاز می شود. تخم های پروانه ها کرم رنگ یا سبز رنگ است و تقریبا شکلی مخروطی شکل دارند شاه پروانه ماده حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ تخم را روی قسمت زیرین برگ درختان می گذارند و حدودا چهار روز طول می کشد تا این تخم ها به کرم تبدیل شوند البته برای این که تخم ها بتوانند به کرم تبدیل شوند باید از مواد مغذی ذخیره شده داخل تخم استفاده کنند.

در ابتدا از این تخم ها کرمی کوچک بیرون می آید که رنگ سبزی روشن و فاقد بافت دارد.  سپس کم کم این کرم کوچک با پوست اندازی های مکرر و رشد بیشتر تبدیل به یک کرم بالغ می شود.  کرم های بالغ یک جفت شاخک و هم چنین بافتی زیبا که از خطوط متقاطع زرد و سفید تشکیل شده دارند .

بعد از این مرحله هم کرم ها به لارو تبدیل می شوند. در این مرحله یعنی تقریبا بعد از گذشت دو هفته چرخه رشد شاه پروانه ها کامل می شود و در مرحله آخر تبدیل به پروانه کامل خواهند شد.

هنگام تولد ابتدا آن ها باید از شاخه های درختان آویزان شوند تا بال هایشان خشک شود بعد از این که بال های آنها خشک شد می توانند اولین پرواز را تجربه کنند. پروانه های بالغ از شهد گیاهان تغذیه می کنند و بعد ازاین که به بلوغ جنسی هم رسیدند  مهاجرت و سفر پر ماجرای شاه پروانه ها آغاز می شود.

چرخه عمر یک شاه پروانه به روایت تصویر
مهاجرت شاه پروانه های سلطنتی0

ویدیویی از تولد یک شاه پروانه

کاهش غیر طبیعی جمعیت شاه پروانه ها

اخیرا نگرانی هایی به علت کاهش شدید جمعیت شاه پروانه ها به وجود آمده است. براساس پژوهشی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد مشخص گردید جمعیت آن ها در کوه های راکی حدود ۵۰ درصد نسبت به سال ۱۹۹۷ کاهش پیدا کرده است و در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که حدودا یک میلیارد شاه پروانه از سال ۱۹۹۰ از بین رفته است.

شاخص ترین عاملی که باعث از بین رفتن شاه پروانه ها می شود بارندگی های زمستانی است. اگر هوا سرد باشد احتمال زنده ماندن آن ها بیشتر از حالتی است که بارندگی شدید باشد.  

یک عامل دیگری هم که باعث از بین رفتن آن ها می شود آتش سوزی های جنگلی در مکزیک است. عوامل انسانی هم بی شک در از بین رفتنشان بی تقصیر نیستند. کارخانه ها و آلودگی ها می توانند باعث از بین رفتن آن ها شود.

مهاجرت میلیونها شاه پروانه( پدیده ای خارق العاده)2
مهاجرت شاه پروانه ها1

محل زندگی شاه پروانه ها

محل اصلی زندگی شاه پروانه ها در آمریکا و کاناداست. شاه پروانه ها در طول مهاجرت خود در سواحل جنوبی و مرکزی کالیفرنیا، سانتا کروز و سواحل گراور دیده می شوند و البته لازم است بدانید تمام آن ها مهاجرت نمی کنند بلکه برخیاز آنها  در مناطق فعلی سکونت خود باقی می مانند، ولی اگر در فصل بهار پروانه های مونارچ را در این مناطق دیدید آن ها باز ماندگانی از دسته های مهاجران هستند. 

مهاجرت شاه پروانه ها0

دانستنی هایی درباره شاه پروانه ها

اندازه و  وزن: ورن آن ها نیم گرم است و اندازه ای 10 سانتی متری دارند.

نحوه تشخیص  شاه پروانه های ماده از نر: شاه پروانه های ماده تیره تر از شاه پروانه های نر هستند زیرا خطوط مشکی روی بال آنها پر رنگ تر است اما شاه پروانه های نر دو نقطه کوچک مشکی در قسمت پایینی بال های خود دارند که با کمی دقت کاملا مشخص می شود.

مغر شاه پروانه ها : تمام حشرات مانند انسانها مغز دارند و عملکرد مغزشان هم شبیه ماست به این صورت که پیام هایی را از اطراف دریافت کرده و به اندام ها و ماهیچه ها مخابره می کند.

 نحوه ارتباط برقرار کردن آنها با یک دیگر: در مورد شاه پروانه ها هنوز ناشناخته های بسیاری وجود دارد، نحوه ارتباط برقرار کردن آنها با هم یکی از این موارد است. برخی معتقدند که دو جنس مخالف از شاه پروانه ها برای ارتباط با یک دیگر ماده ای شبیه فرومون از خود منتشر می کنند. در نظریه ای دیگر  هم مدل پرواز کردن شاه پروانه ها مطرح می شود. به این صورت که اگر آنها بخواهند با یک شاه پروانه ارتباط برقرار کنند به صورت خاصی پرواز می کنند که البته این شیوه ارتباط برقرار کردن هنوز هم ناشناخته است.

مناسب ترین دما برای شاه پروانه ها: شاه پروانه ها هوای گرم را دوست دارند و  دمای بالاتر از 60 درجه فارنهایت برای آن ها مناسب است. اما اطلاعات مشخصی درباره پایین ترین دمای مناسب این گونه در دست نیست.

قدرت دفاعی شاه پروانه ها: شاه پروانه ها بر خلاف ظاهر زیبا و پر فریب شان پروانه هایی سمی و کشنده هستند، به همین دلیل کم تر شکار می شوند.

با چشم دل ببین ،پایان دوران تنویر پیله وار و آغاز دوران پروانه وا را

اشعار پارسی با الهام از پروانه ها


1) بيهوده  نيست  گرية   بي  اختيار   شمع            آبي  بر  آتش    دل   پروانه    مي‌زند   |  صائب تبریزی

2) بال   پروانه   اگر   پاس  ادب را  مي‌داشت          شمع  پيراهن  فانوس چرا مي‌ پوشيد  | صائب تبریزی

3) آخر اي  ماه  جهانتابم  چه  كم گردد ز تو            گر شبي پروانة شمع شبستانت شوم  | سلمان ساوجي

مهاجرت شاه پروانه ها0

حرف آخر

با بال های سوخته و داغدارشان
پروانه ها هنوز به شمع تو پيله اند

بگذار هر که هست تو را عاشقی کند
از ديدگاه مــا همه بــی شيله پيله اند

 

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....