کشور ترکیه دارای جاذبه های گردشگری فراوانی می باشد. تاریخ و فرهنگ ترکیه در تمامی اعصار گذشته مکان های باستانی زیادی را از خود به جای گذاشته اند و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند.

به دلیل موقعیت جغرافیایی و استراتژیک کشور ترکیه که می توان از آن به عنوان دروازه ی ورود به اروپا یاد کرد، وجود قلعه های نظامی در ترکیه آن هم به تعداد زیاد دور از انتظار نخواهد بود.

همراه ما باشید تا یکی از پر رمز و راز ترین قلعه های این کشور را بیشتر بشناسیم.

قلعه ی روملی karnaval.ir0
روملی www.karnaval.ir9
قلعه-ی-روملی-karnaval.ir3_

قلعه ی روملی حصار

قلعه ی زیبای روملی حصار در تنگه ی بسفر و ساحل روملی شهر استانبول قرار گرفته است و یکی از زیباترین و معروف ترین قلعه های کشور ترکیه می باشد که هم از نظر معماری و هم از نظر تاریخی مورد توجه قرار گرفته است. طراحی این بنا به شکل مستطیل است و دلیلش هم کاملا مربوط به محل قرار گیری و ساختش است.

سبک ساخت این قلعه کاملا نظامی بوده و کاربرد جنگی داشته است. ارتفاع دیوار قلعه به 82 متر می رسد که فتح و ورود به آن توسط دشمن به امری سخت و دشوار بدل می گشته است. هدف از ساخت این قلعه ی نظامی راه یابی و فتح قسطنطنیه بوده است.

قلعه ی روملی که به آن قلعه ی مهیب روملی هم گفته می شود دارای ویژگی های خاصی از لحاظ نظامی و معماری می باشد. در این قلعه مخازن سلاح زیادی یافت می شود که در گذشته استفاده های زیادی از آن ها می شده است. اتاق استقبال ، مسجد ، زندان از دیگر اجزای داخلی این قلعه به حساب می آید .

روملی www.karnaval.ir8
قلعه ی روملی karnaval.ir1
قلعه ی روملی karnaval.ir4
روملی www.karnaval.ir6
روملی www.karnaval.ir7
روملی www.karnaval.ir5

سقوط قسطنطنیه،قلعه ی روملی

سال 1453 میلادی زمانی که ترک های عثمانی به قدرت گرفتن لحظه به لحظه نزدیک تر می شدند و تصمیم به برپایی حکومت و سلسله ی عثمانی را داشتند ، به قسطنطنیه حمله ی کردند .در آن زمان سلطان محمد فاتح فرماندهی نیرو های ترک را در دست داشت و هدفش نابودی تنها سد روبروی پیروزی ترک ها بود و آن سد قلعه ی روملی بود.

در آن سوی میدان نبرد امپراطور بیزانس ، کنستانتین 11 بر تخت پادشاهی نشسته بود و حکمرانی می کرد. با توجه به قدرت عثمانی ها کنستانتین کاری جز دفاع از شهر در مقابل حملات بی امان عثمانی ها از دستش بر نمی آمد.

ترک ها یک ماه کامل شهر را محاصره کرده بودند. در اطراف شهر پیاده نظام ترک ها به همراه توپ های قدرتمندشان خود نمایی می کردند و کشتی های نظامیشان در آب ها لنگر انداخته بودند.

در نهایت در 29 مه سال 1453 ، به دستور سلطان محمد فاتح حمله ای سه جانبه به سوی شهر شکل گرفت و جنگی چند ساعته آغاز شد. ترک ها موفق شدند از دیوار ها بوسیله ی نردبان هایشان بالا بروند و وارد شهر شوند. هزاران نفر از جمله کنستانتین در طی این نبرد خونبار کشته شد و شهر کاملا تحت تصرف عثمانی ها قرار گرفت.

پس از پایان جنگ و تصرف شهر توسط ترک ها ی عثمانی نام شهر از کنستانتینوپول به اسلامبول یا همان استانبول به معنی شهر اسلام تغییر یافت.

قلعه ی روملی karnaval.ir0

قلعه ی روملی در دنیای امروز

در سال 1953 به دستور ریئس جمهور وقت ترکیه جلال بایار ، طرح ترمیم قلعه ابلاغ شد و در 16 می سال 1955 کار بر روی قلعه آغاز شد. پس از گذشت 3 سال کار ترمیم در تاریخ 29 می 1958 به اتمام رسید و بار دیگر ابهت و زیبایی گذشته ی خود را بدست آورد.

از سال 1960 تا کنون موزه ی تاریخی قلعه ی رومالی شروع به کار کرده است و گردشگران زیادی برای دیدن قلعه و موزه ی آن به استانبول سفر می کنند. در فصل تابستان در فضای باز قلعه انواع فستیوال ها برگزار می شود و کنسرت های متعددی توسط خوانندگانی از ترکیه و جهان اجرا می شود.

قلعه ی روملی karnaval.ir1
روملی www.karnaval.ir4
قلعه-ی-روملی-karnaval.ir0_-4

به روملی حصار بروید

برای رفتن به این قلعه ی زیبا و تاریخی به شهر استانبول باید سفر کنید و سپس به محله ی روملی حصار بروید. گشت و گذار در این محله ی زیبا را هم به شما پیشنهاد می کنیم. قلعه ی روملی در خیابان یحیی کمال واقع شده است و به محض ورود به راحتی قلعه در دید رس شما خواهد بود.

در تمامی فصل ها این قلعه زیبایی های خودش را دارد ولی اگر در بهار و تابستان به بازدید بروید با زیبایی های دو چندانی مواجه می شوید.

بازدید از این قلعه همه روزه به جز چهارشنبه ها از ساعت 9 صبح الی 4 بعد از ظهر برای عموم آزاد است.

قلعه ی روملی karnaval.ir0
قلعه-ی-روملی-karnaval.ir1_

فیلمی زیبا از قلعه ی روملی

سخن اخر ...

بشر در تمامی دوران به دور از جنگ نبوده است هرجا بشر قدم گذاشته است جنگ نیز به دنبال او آمده است.امید به روزی که تمامی جنگ ها پایان یابد و به دست فراموشی سپرده شود.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....