فندقلوkarnaval.ir18

امروز کارناوال برای دوستان خود، پیشنهادی ویژه از طبیعت آرام بخش و زیبای سرزمینش را دارد. دشتی پوشیده از گل های سفید بابونه در آغوش جنگلی سبز زیر آسمان آبی.

دشتی سفید پوش، همچون عروسی طناز و زیبا، از دور دست همگان را به میهمانی خود فرا می خواند. آن قدرسفید و یک رنگ است که خوشبختی و آرامش را وعده می دهد و دل هر خسته ای را جلا می بخشد و دامن سفیدش را بر پهنه سبز جنگلی پهن کرده تا فرحبخش و امید بخش میهمانانش باشد.

برای تماشای این همه زیبایی همراه با کارناوال به دشت بابونه جنگل  فندقلو سفر کنیم...

فندقلوkarnaval.ir9

جنگل فندقلو اردبیل

 درجنوب شهر نمین استان اردبیل، جایی میان دشت اردبیل و ارتفاعات مشرف به گردنه حیران جنگلی بکر و زیبا به نام فندقلو قرار دارد که خوشبختانه هنوز  بشر به آن آسیب جدی وارد نکرده و بسیار طبیعتی زیبا و جذاب دارد. فندقلو از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین شهری نمین– آستارا شروع شده با جهت شمال غربی– جنوب شرقی در شرق روستای حور پایان می یابد.

حداقل ارتفاع این جنگل از سطح دریا 1500 متر و حداکثر آن 1850 متر می باشد و شرایط خاص جغرافیایی این منطقه سبب آب و هوایی متبوع و خنک شده ( حداکثر دما ۳۷ درجه در شهریور و حداقل دما ۳۷- درجه سانتیگراد در بهمن ماه) و این قطعه را به بهشتی ملموس و دوست داشتنی تبدیل کرده است. حداقل ارتفاع این جنگل از سطح دریا 1500 متر و حداکثر آن 1850 متر می باشد.

. در میانه جنگل آبشار آبگرمی به نام مشه سویی قرار دارد که دمای آب آن به دمای بدن انسان بسیار نزدیک است و بسیاری از گردشگران آشنا به جاذبه های این منطقه، اطراف آب گرم  را به عنوان تفرج گاهی چند روزه در کنار خانواده و همچنین به خاطر استفاده از خواص درمانی آن، انتخاب می کنند.

جنگل فندوق اردبیل www.karnaval.ir6
بابونهkarnaval.ir3

Photo By ali omidghaemi

بابونهkarnaval.ir0
بابونهkarnaval.ir24
بابونهkarnaval.ir21

چرا فندقلو؟!

وسعت جنگل فندقلو چهارهزار هکتار است که هزار هکتار آن را درختان فندق پوشش داده و مابقی آن گونه های مختلف گل ها و گیاهان است و از آن جهت که عمده ترین محصول این جنگل فندق وحشی است آن را فندقلو می نامند.

گونه های فندق شناسایی شده این جنگل بسیار متنوع و متمایز است به همین علت مرکز تحقیقاتی به منظور بررسی و شناسایی انواع آن، راه اندازی شده است.

فندقلوkarnaval.ir21
فندقلوkarnaval.ir28
فندقلوkarnaval.ir12

گونه های جانوری و گیاهی فندقلو

این جنگل از میراث های طبیعی ماندگار این سرزمین است که گونه های مختلف گیاهی و جانوری را در خود جای داده است. از گونه های مختلف جانوری فندقلو می توان به گرگ، روباه، خوک وحشی، خرگوش، خرس قهوه ای و پرندگانی همچون عقاب طلایی، بلدرچین، هدهد، قرقاول، کبک، چکاوک، کلاغ ابلق و . . . اشاره کرد. علاوه بر آن در سال 1389 با هماهنگی اداره  محیط زیست و پاسگاه محیط بانی شهرستان نمین، تعداد 8 راس مارال با هدف تکثیر و حمایت ازین گونه نادر در این جنگل رهاسازی کردند.

در جنگل فندقلو نوزده گونه گیاه جنگلی شناسایی شده که می توان فندق، ممرز، راش، بلوط( بلند مازو) و بیدمشک نام برد. گونه های علفی که جلوه رنگارنگ و زیبایی به این منطقه بخشیده چون  نسترن، تمشک، خاس، پامچال، بابونه، سرخس، گیلدیگ، بنفشه وحشی، گل گاو زبان و … 

نکته جالب توجه و مهم در این جنگل وجود گل سوسن چلچراغ است که یکی از زیباترین و کمیابترین گل های دنیاست و یکی ازجاذبه های مهم در توسعه صنعت توریسم منطقه به شمار می رود. علاوه برآن وجود دشت زیبای بابونه در حاشیه این جنگل جلوه ای بی نظیر و رویایی به آن بخشیده است.

مارالkarnaval.ir0

Photo By Saman Vahdati

بابونهkarnaval.ir28

Photo By Mosa TaghaviNamin

بابونهkarnaval.ir16
بابونهkarnaval.ir14
فندقلوkarnaval.ir26
فندقلوkarnaval.ir19
فندقلوkarnaval.ir14

دشتی سفید پوش از گلهای بابونه

در جاده ادبیل به آستارا، در ده کیلومتری نمین در فصل بهار منظره ای خیره کننده، چشم ها را مجذوب خود می کند. دشتی سفید پوش از گل های بابونه.

آن قدر زیباست که حتی اگر قصد توقف و اقامت در این منطقه را نداشته باشید، ناخودآگاه به سمت دشت بابونه خواهید شتافت و غرق در زیبایی و شگفتی آن همه زیبایی خواهید شد، این دشت به مثابه تابلوی راهنمایی است که همگان را از دوردست ها به سمت فندقلو هدایت می کند.

زیبایی و خواص این گل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را برآن داشت تا هرساله همزمان با روز جهانی گل و گیا در تاریخ ۲۵ و ۲۴ خرداد در این منطقه جشنواره گل های بابونه را برگزار کند و در این جشنواره علاوه بر معرفی این گونه گیاهی و خواص دارویی آن به گردشگران و علاقه مندان به گیاهان دارویی، صنعت گردشگری منطقه را توسعه دهد و در این جشنواره صنایع دستی و هنرمندان منطقه را نیز معرفی کند.

بابونهkarnaval.ir29
بابونهkarnaval.ir4
بابونهkarnaval.ir20

Photo By Saman Vahdati

بابونهkarnaval.ir17
فندقلوkarnaval.ir1
بابونهkarnaval.ir25

گل بابونه Chamaemelum nobile 

بابونه گیاهی سودمند و زیبا از خانواده کاسنی است که طبیعتی خشک و گرم دارد. بابونه در دشت ها و مزارع منطقه فندقلو نمین به وفور دیده می شود. این گل زیبا و پرفایده بسیار در طب سنتی مورد استفاده و کاربردی است و خواص بی شماری را برای آن ذکر می کنند.

گلی معطر با گلبرگ های لطیف سفید رنگ که ارتفاع ساقه آن بین 20 تا 40 سانتی متر و به رنگ سبز کمرنگ متمایل به سفید است. 

از خواص گل بابونه می توان به درمان زخم و ورم معده، تقویت کننده مغز، درمان کننده سردرد و میگرن و درمان بیماری های پوستی و... اشاره کرد. 

بابونهkarnaval.ir22
بابونهkarnaval.ir23

All Photos By Taher Hazrati 

بابونهkarnaval.ir10

امکانات منطقه توریستی جنگل فندقلو

در جنگل فندقلو شیب مراتع به نسبت کم و پوشیده از چمن است به همین خاطر شرایط ایجاد پیست اسکی روی چمن را دارد و اردوهای تیم ملی این وزش در این منطقه نیز برگزار می شود، همچنین پیست اسکی در فصل سرما نیز مهیا  استفاده کردن است .

تله کابین منطقه توریستی حیران، با طي كردن يك مسير سرسبز 1500متري به شرقي ترين نقطه  پارك جنگلي فندقلوي شهرستان نمين متصل می شود و در هر ساعت با 30كابين 6 نفره پيشرفته  يك هزار گردشگر را با سرعت 6 متر بر ثانيه جابجا می كند. ارتفاع ايستگاه بالا دست اين تله كابين در منطقه فندقلو حدود 1730 متر از سطح دريا است. 

علاوه بر جاذبه های اکوتوریستی و گردشگردی منطقه فندقلو، مکان های مناسبی برای اقامت شبانه روزی گردشگران و مسافران در نظر گرفته شده و سفر به این منطقه را امن و راحت کرده است.

 

فندقلوkarnaval.ir6
فندقلوkarnaval.ir3
تله کابینkarnaval.ir0
تله کابینkarnaval.ir1
فندقلوkarnaval.ir10
فندقلوkarnaval.ir22

کی و چطور به دشت بابونه فندقلو برویم؟

منطقه تماشایی و بسیار زیبای فندقلو،  به جز فصل بهار در فروردین تا خرداد، بهاری دیگر نیز دارد که از مهر تا آبان است و بهترین زمان برای سفر به این منطقه و بازدید از دشت رویایی بابونه است.

دشت بابونه جنگل فندقلو در سی کیلومتری اردبیل واقع شده است و برای رفتن به این دشت، از چند مسیر میتوان استفاده کرد. ولی بهترین مسیر از سه راهی جاده اردبیل به آستاراست، که قبل از رسیدن به شهر نمین تابلوی فندقلو را خواهید دید.

بابونهkarnaval.ir2
بابونهkarnaval.ir19
فندقلوkarnaval.ir11
بابونهkarnaval.ir5

توصیه های دوستانه کارناوالی

این سفر را حتما تجربه کنید بی شک به یاد ماندنی ترین سفرشما خواهد بود.

اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید هم از اقامتگاه های آنجا می توانید استفاده کنید و هم می توانید  چادر مسافرتی برپا کنید. اگرقصد آتش روشن کردن دارید حتما در جایی امن و مطمئن اجاق آتش خود را برپا کنید و طعم چای آتشی را در کنار دوستان تجربه کنید و در آخر حتما از خاموش شدن آن مطمئن شوید.

از ریختن هرگونه زباله خوداری کنید و نگذاری منظره زیبا و بکر آن از بین برود.

دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید.

بابونهkarnaval.ir27
بابونهkarnaval.ir15
فندقلوkarnaval.ir2
فندقلوkarnaval.ir20
فندقلوkarnaval.ir13

امروز

نه آغاز و نه انجام جهان است

ای بس غم و شادی که پس پرده نهان است

گر مرد رهی غم مخور از دوری و دیری

دانی که رسیدن هنر گام زمان است

تو رهرو دیرینه سرمنزل عشقی...

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....