تا حالا برای آرامش، خودتونو بالای ابرها تصور کردید؟ چه صداهایی میشنوین؟عبور مه رو از روی صورتتون حس میکنید؟ برای اونایی که همیشه دنبال یه چنین جایی بودن خبر خوب دارم! بله! یه جایی همین نزدیکی ها میشه همین حس و حال رو تجربه کرد. کلیسای کاتسخی در گرجستان: پلکانی به سمت بهشت!

فکر میکنم بهترین کلمه ای که بشه برای توصیف حال و هوای این کلیسا ابداع کرد یه چیزی شبیه نهایت آرامش در اوج هیجان باشه!! بله همین قدر متناقض و بی انتها!یادم رفت بپرسم احیاناً اگه عادت دارید تو خواب راه برید بهتره که از این کلیسا دیدن نکنید !

پلکانی تا بهشت

این کلیسا در غرب گرجستان در استان ایمرتی نزدیک شهر چیاتورا در روستای به نام کاتسخی واقع شده است ،ارتفاع این صخره آهکی به  40 متر می رسه و کلیسا در ابعاد   150 متر مربع بالای این صخره ساخته شده. این کلیسای مرموز مشرف به دره و رودخانه ای زیباست که بیشتر شبیه جزیره ای در آسمان بنظر میرسه .

کلیسای کاتسخیkarnaval.ir0
تاریخچه و محل این کلیسا

در مورد تاریخچه ی این کلیسا گفته میشه که تا قرن 4 میلادی یعنی تا قبل از این که مسیحیت وارد گرجستان بشه درست همان زمانی که مردم گرجستان در جهل و بت پرستی بودند ، مردم محلی منطقه این صخره را نمادی از خدا می دانستند و بر این باورد بودند خدا از روی این صخره دنیا را اداره می کند . اما بعد از اینکه مسیحیت به گرجستان آمد و مردم به این ایمان آوردند که این صخره نمادی از زندگی است . در مورد این که چه کسانی این کلیسا را ساخته اند هم گفته میشه که بین قرن 6 - 8 توسط مرتاضان مسیحی در بالای یک صخره بلند ساخته شد تا از آن جا به دعا و نیایش با خدا بپردازند .

امروز این کلیسا  برای محلی ها نماد زندگیه و معتقدند که برخی قطعه های صلیب اصلی مسیح اونجاست .

کلیسایی بالای صخره - karnaval.ir- گرجستان1

ابعاد و اندازه های این کلیسا

در مورد ابعاد و اندزه های این کلیسا و قسمت های مختلف آن باید این رو خدمتتون عرض کنم که این کلیسای کوچک از سه سلول ، یک انبار شراب و دیوارهایی تشکیل شده است که بر روی یک ستون ناهموار استوار اند  . این کلیسایی که امروز می بینید بر روی کلیسای قدیمی تری ساخته شده که هنوز خرابه های دیوار های آن موجود است .

سالن این کلیسا ابعادی در حدود 4.5 × 3.5 متر دارد که بر اساس معماری قرون وسطایی از سنگ ساخته شده  است . در زیر و جنوب کلیسا یک دخمه مستطیل شکل وجود دارد با ابعاد 2.0 × 1.0 متر که به عنوان یک طاق دفن از آن استفاده می شده است .

کلیسایی بالای ابرها-karnaval.ir220
کلیسایی بالای ابرها-karnaval.ir12

اولین قدم ها به این صخره 

 تا سال 1944 کسی بالای این صخره نمیرفت و برای همه ناشناخته بود تا اینکه یه عده محقق و باستانشناس به رهبری دو نفر به نام های Alexander Japaridze و the writer Levan Gotua برای تهیه مستندی عازم اونجا شدند و برای اولین بار به این صخره راه پیدا کردند . خرابه های قدیمی این کلیسا مربوط به قرن 9 و 10 میلادیه ولی چندین بار از دهه 90 به بعد تعمیر شده . بعد از اینکه اولین ها به این صخره و کلیسایش آمدند تحقیقاتش شروع شد . این تحقیقات منجر به کشف آثار ارزشمندی از دل تاریخ شد و همین موارد باعث ارزشمند تر شدن این صخره از لحاظ معنوی شد . 

برخی از این اکتشافات روی این صخره این ها هستند :

کشف بقایای یک انبار شراب در این صخره در سال 2006 که تا حدودی توانست تمام تفکرات پیرامون این صخره را زیر سوال ببرد . 

کشف یک بشقاب ساخته شده از آهک مربوط به کتیبه ای با نام asomtavruli

کلیسای کاتسخیkarnaval.ir11
کلیسایی بالای صخره - karnaval.ir- گرجستان0

راهبی متفاوت | ماکسیم ....

صبر کنید داستان مرموز این کلیسا هنوز ادامه داره! یه راهب 59 ساله به اسم ماکسیم، بیست ساله که اونجا زندگی میکنه و فقط هفته ای دوبار برای دیدن مریداش پایین میاد، با اونا صحبت میکنه مراسم دعا برگزار میکنه و دوباره  بالا میره ! حتماً می پرسید پس چطوری  غذا میخوره ؟خب این آقا کلی طرفدار داره که هر روز از طریق کابل  غذا رو بالا میفرستن و مایحتاج ضروری زندگی رو براش تهیه میکنن. سالهای اول زندگی ماکسیم اون بالا با کمترین امکانات ممکن می گذشته اما کم کم وسیله های ضروری رو با کمک دوستانش و دیگر راهب ها بالا میبره، الان امکانات این کلیسا خیلی بهتر از قبل شده و فقط یه اینترنت پرسرعت کم داره ;-) 

سبک زندگی ماکسیم
کلیسایی بالای صخره - karnaval.ir- گرجستان10
کلیسای کاتسخیkarnaval.ir9
کلیسایی بالای ابرها-karnaval.ir3
کلیسای کاتسخیkarnaval.ir5
کلیسای کاتسخیkarnaval.ir4

ویدیو تصویری زیبایی از این کلیسا را اینجا ببینید

داستان جالب زندگی ماکسیم

 هر پایین اومدن و بالا رفتن از نرده  131 فوتی،  20 دقیقه طول میکشه . ماکسیم درباره داستان زندگی خودش اینجوری میگه که: تو جوونی آدم خلافکاری بودم همیشه مست بودم و مواد می فروختم تا اینکه چند سالی زندان موندم ولی وقتی آزاد شدم تصمیم گرفتم زندگی متفاوتی داشته باشم... خلاصه اینکه در تکاپوی تغییر بالاخره تصمیم شو میگیره !  به گفته خودش در  دوره جاهلیتش ;-) همیشه نسبت به این کلیسا حس خوبی داشته و در تصوراتش راجب کسایی که این بالا زندگی میکردن حس آرامش و احترام  میگرفته. سرانجام  سال 1993تصمیم میگره بره بالا ی صخره و راهب بشه تا آرامشی که می خواهد رو پیدا کنه. مرحله مقدماتی ریاضت رو طی میکنه و سفرش به پلکان بهشت شروع میشه. دو سال اول زندگی در خرابه های اونجا با امکانات اندک به سختی می گذره تا اینکه با کمک کلیساهای اطراف ساختمان بازسازی میشه و امکانات اولیه زندگی رو فراهم می کنند.

پله پله تا...
کلیسای کاتسخیkarnaval.ir12
کلیسایی بالای ابرها-karnaval.ir11
کلیسایی بالای ابرها-karnaval.ir1
کلیسای کاتسخیkarnaval.ir10
قوانین خاص کلیسا

دیدن این کلیسا قانونای مخصوص به خودش رو داره مثل اینکه خانوما نمیتونن اونجا برن!!!  یه عکاس برای اینکه بتونه اونجا رو از نزدیک ببینه و عکس بگیره 4 روز به مدت 7 ساعت دعا خونده تا ماکسیم به اون اجازه داده وارد زندگی شخصیش بشه و باهاش صحبت کنه، تازه  اجازه بازدید فقط برای خارجی هاست البته اونم به تعداد محدود امیدوارم تا من برنامه سفرم جور میشه این قانون عوض بشه و راهب خوش قلب تری مسئول اونجا باشه.

عکس هایی از داخل کلیسا
کلیسای-کاتسخیkarnaval.ir3_
کلیسایی بالای ابرها-karnaval.ir0
کلیسایی-بالای-ابرها-karnaval.ir10
تصویری از صندوقی پر از استخوان در این کلیسا
کلیسایی بالای ابرها-karnaval.ir4
کلیسایی بالای ابرها-karnaval.ir7
آدرس و چگونگی دسترسی به کلیسای کاتسخی

از اونجایی که گرجستان کشور کوچیکیه شما می تونید به راحتی از استان های مختلف اون دیدن کنید. تفلیس پایتخت گرجستانه و شما با وسیله نقلیه عمومی می تونید به استان ایمرتی برید شهر چیاترا مقصد بعدی شماست پس از اون در  فاصله 5 کیلومتری شهر چیاترا روستایی به نام کاتسخی هست که ... خب دیگه خودشه ! روستای کاتسخی و کلیسای معروفش!

اگه شما تا حالا اونجا رفتید یا قصد سفر به گرجستان دارین حتما تجربه هاتونو با ما درمیون بگذارید.

کلیسایی بالای ابرها-karnaval.ir5
سخن پایانی

این که یه آدم بیست سال از عمرشو این بالا بگذرونه ممکنه از نظر خیلی از ماها عجیب غریب باشه! اما به نظر من این که یکی راه زندگیشو به انتخاب خودش پیدا کنه و بتونه ازش انرژی بگیره خیلی با ارزشه!

 

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....