طی کاوش هایی که در فصل دوم  شهر سامن ( سامن مرکز بخش سامن و از شهرهای شهرستان ملایر در استان همدان ) انجام شده است ، بیش از یکصد اسکلت و بقایای استخوان انسانی کشف شده است.مطالعات انسان شناسی که روی این کشفیات صورت گرفته ویژگی های جنسیتی، سنین مرگ و تا حدودی مشخصه‌های نژادی و علل مرگ آن ها را مشخص کرده است.

در گزارشی که خبرگزاری میراث فرهنگی در این باره تهیه کرده است ، آمده :

بابک حجتی مرمتگر و استاد دانشگاه هنر اسلامی تبریز این خبر را در  کارگاه آموزشی 2روزه "استخوان و عاج از اکتشاف تا مرمت" که مجری آن  پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی بود و در محل پژوهشگاه برگزار شده بود ، اعلام کرد.

او در مورد عملیات حفاظت و مرمت تدفین های برجا (به جا مانده در بستر فرهنگی خویش) که از شهر سامن کشف شده است صحبت کرد و افزود :

پژوهش های باستان شناسی شامل شناسایی، پاکسازی، کاوش و پی گردی در 8کارگاه در نقاط مختلف شهر و با فواصل از هم انجام شد که دستاوردهای ارزشمندی داشت .

با توجه به صحبت های او ، تا به امروز بیشتر از 50 فضای کوچک و بزرگ که با راهروهای متعددی به هم ارتباط دارند شناسایی شده که عمق آن ها بین  3تا 6 متری از سطح زمین متغیر است.

حجتی یکی از ویژگی های این مجموعه را وجود تدفین ها و بقایای انسانی متعدد موجود در کف فضاها اعلام کرد و گفت:

در کاوش های فصل دوم سال 87بیش از یکصد اسکلت و بقایای استخوان های انسانی شناسایی شد که مطالعات انسان شناسی مورد نیاز بر روی بقایا در همان سال انجام گرفت و ویژگی ها جنسیتی ، سنین مرگ و تا حدودی مشخصه‌های نژادی و علل مرگ شناسایی شد .

این پژوهشگر احتمال می دهد این تدفین ها مربوط به دوره ی دوم کاربری این مجموعه است و در این باره گفت:

در چند فضا تدفینهای پابرجا در کف اتاق قرار گرفته و یک توده استخوانی در کناره اتاق دیده می شود که نشان می دهد از مجموعه طی دوره زمانی نسبتا طولانی به عنوان مکانی مختص تدفین استفاده می شده است .

این مرمتگر با اشاره به ساختار شیمیایی استخوان ها در این مکان گفت:

استخوان ها دارای ترکیبات و عملکردهای متفاوتی هستند که از دید باستان شناسی عمده ترکیبات آلی مواد اسکلت ها از اوسئین تشکیل شده، پروتئین کلاژن وعمده مواد غیر آلی کلسیم فسفات آمیخته با کربنات ها و فلوئورید است .

حجتی صحبت هایش را با اشاره به نکاتی در مورد آسیب شناسی استخوان ها و تدفین ها و اقدامات حفاظتی صورت گرفته در استخوان های کشف شده ادامه داد.

در این کارگاه دو روزه ، شرکت کنندگان با موضوعاتی تحت عناوین چالش های حفاظت از یافته‌های استخوانی، عوامل تهدید کننده استخوان ها، اولویت بندی اقدامات حفاظتی عاج و استخوان و... آشنا شدند و در کارگاه عملی مواردی را در خصوص تکنیک های کاربردی حفاظت و مرمت استخوان ها فرا گرفتند .

کشف 100 اسکلت در شهر سامن

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 2
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....