امروز می خواهیم با هم به مکان هایی حیرت آور سفر کنیم.

مکان هایی که از سال های دور تا به امروز به جا مانده اند و مایه حیرت بازدید کنند گان هستند.

از قلعه ها تا معابد تاریخی که ساخته دست بشر هستند، و حتی مکان هایی که بشر هیچ دخالتی در پیدایش آنها نداشته و هم چون سرزمین های جادویی بر این کره خاکی خود را نمایان می سازند.

با کارناوال همراه باشید تا از این مکان ها بیشتر بدانیم.

 

1) شالیزارهای پله کانی بانانو ، فیلیپین | Banaue Rice Terraces , Philippines

این شالیزارها یکی از مکان های اعجاب انگیز بر روی زمین هستند. شالیزارهای بانانو 10,360 کیلومتر مربع مساحت دارند و 1500 متر بالاتر از سطح دریا قرارگرفته اند و  کوه " ایفوگو " Ifugao  تکیه گاه آنهاست. حدود 2000 سال پیش فیلیپنی ها خود این مزارع را ساختند و از همان موقع تا به امروز بر روی این شالیزار ها کشاورزی می کردند.

شالیزارهای " بانانو "Banaue  را می توان شاهکاری از مهندسی کشاورزی را هم به حساب آورد، زیرا چندین هزار سال پیش سازندگانش آن را طوری طراحی کردند که از آب های کوهستان به صورت خودکار آبیاری شود. در واقع ساختار پله کانی شالیزار طوری طراحی شده که آب از پله های بالاتر به سمت آخرین پله سرازیر می شود.

آدرس:  فیلیپین، ایفوگائو، استان بانانو، شالیزارهای بانانو

Address: Nueva Vizcaya - Ifugao - Mountain Province Rd, Banaue, Ifugao, Philippines

شالیزارهای پله کانی بانانو، فیلیپین
شالیزارهای پله کانی بانانو، فیلیپین
شالیزارهای پله کانی بانانو، فیلیپین
شالیزارهای پله کانی بانانو، فیلیپین

با هم ویدئویی از شالیزهای پلکانی فیلیپین می بینیم

2)  سیگیریا، سریلانکا | Sigiriya, Sri Lanka

قلعه ای سنگی در نزدیکی شهر "دمبلا " Dambulla وجود دارد که از لحاظ تاریخی و #باستانی یکی از مکان های ارزشمند و حفاظت شده در سریلانکاست.این بنا یک ارگ باستانی است که توسط شاه " کشیوپا " Kashyapa در طول 5 قرن پیش ساخته شده است. 

 نام این بنا برگرفته از ستونی عظیم در آن است که حدود 200 متر طول دارد. 

این ارگ تاریخی، از چندین قسمت تشکیل شده است. در داخل آن نقاشی هایی باستانی وجود دارد که تا به حال نمونه آنها در هیچ کجا دیده نشده است و هم چنان در حال تحقیق بر روی آنها هستند. از طرفی دیواری آیینه کاری شده هم وجود دارد که برروی آن نوشته هایی هک شده است و دانشمندان در حال رمز گشایی این نوشته ها هستند. باغ های سلطنتی هم قسمت های دیگر بناست. چندین #باغ با اندازه ها و طرح های مختلف در بنا وجود دارد.

آدرس: سیگریا، سریلانکا، مرکز استان ماتال، شهر دامبالا

Address: sigiriya, seri lanka, matal. dambulla town

قلعه سیگیریا، سریلانکا
قلعه سیگیریا، سریلانکا
قلعه سیگیریا، سریلانکا
قلعه سیگیریا، سریلانکا

این هم ویدئویی از قله سحر آمیز سیگیریا که با هم می بینیم

3) برج هرکول ، اسپانیا |  Tower of Hercules, Spain

برج هرکول مانند یک فانوس دریایی است  و نقطه عطفی در ورودی بندر لاکرونیا در شمال غربی اسپانیاست. این برج بر روی یک صخره 57  متری ساخت شده است. پایه رومی این ساختمان در سال 1990 کشف شد.  این برج تنها بنایی است که از زمان روم باستان باقی مانده است و خود دلیلی است برای استفاده از فانوس های دریایی در دوران باستان، هنوز هم از این بنا برای ارسال سیگنال های رادیویی استفاده می شود.

این فانوس در دهانه خلیج بزرگ " ارتیبرو " Artabro  و روی صخره " پونتو ایراس " Punta Eiras ساخته شده است. شکل کلی این برج قالبی مستطیل شکل دارد که ارتفاع آن 55 متر و اندازه هرطرف آن 11.75 می باشد. پس از فروپاشی امپراطوری روم از ترافیک آب های این ناحیه کاسته شد در نتیجه این ساختمان قابلیت خود را از فانوس دریایی به برج نگهبانی تغییر داد.

آدرس: اسپانیا، لاکرونیا، خیابان ناوارا 

Address:Av. Navarra, s/n, 15002 A Coruña, Spain

برج هرکول، اسپانی
برج هرکول، اسپانی
برج هرکول، اسپانی

ویدئویی از برج هرکول را با هم می بینیم

4)  تورن، لهستان |  Toruń, Poland

در شمال #لهستان شهری به اسم  تورون وجود دارد که بر روی رودخانه " ویستولا " Vistula واقع شده است. در سال 2007 این شهر به لیست عجایب هفت گانه جهان اضافه گردید. بر طبق تحقیقات انجام شده مشخص گردید اولین ساکنان آن در 1100 سال قبل از میلاد در تورن ساکن بوده اند. در سال 1997 این شهر در لیست آثار محافظت شده سازمان یونسکو قرار گرفت، زیرا در آن آثار معماری مشاهده می شود که قدمت آنها به قرون وسطی باز می گردد.

کلیسای " گاسیک " Gothic و " سینت کترینا و الکساندریا "Saint Catherine of Alexandria نمونه ای از این آثار هستند که به زیبایی هر چه تمام طراحی شده اند و در داخل آنها نقاشی هایی باستانی دیده می شود. " خانه گوتیک "Gothic house  هم یک نمونه دیگر از ساختمان های تاریخی این شهر است که حالا یک موزه شده، این خانه هم چنین محل تولد کوپرنیک مشهور  هم بوده است.

آدرس: لهستان، در مرز رودخانه ویستولا، شهر تورن

Address:Poland, vistulla river,torun town

شهر  تورن، لهستان
شهر  تورن، لهستان
دانشگاه شهر  تورن، لهستان
شهر  تورن، لهستان

5) غارهای آجانتا، هند | Ajanta Caves, India

در این غار مجسمه و نقاشی هایی نمادین که نشان دهنده آیین بودا ست قرار دارد. غارهای آجانتا در ایالت " ماهاراشتا " Maharashtra واقع شده اند و قدمت آنها به دو قرن قبل از میلاد بازمی گردد .

ساخت غار در دو مرحله شکل گرفته است و در سال 1983 در لیست مناطق محافظت شده یونسکو قرارگرفت.

اینجا تا قبل از سال 1819 که افسر انگلیسی آن را کشف کرد کند، توسط جنگل پنهان شده بود و در آن فقط خفاش ها و پرندگان زندگی می کردند. در نزدکی غار چندین #آبشار هم وجود دارد که شما می توانید از داخل غار صدای آن را بشنوید.

سبک نقاشی ها و نوع کنده کاری هایی که در غار وجود دارد بسیار خاص و منحصر به فرد است . می توان گفت نوع نقاشی هایی که در غار وجود دارد در هیچ کجای دیگر دیده نشده، تنها مکانی که نقاشی هایی شبیه به این غار را دارد قلعه سیگسریا ست.

آدرس: هند، استان ماهاراشتا، غارهای آجانتا

Address: india, maharashta,Ajanta cave

غارهای ایجانتا، هند
غارهای ایجانتا، هند
داخل غارهای ایجانتا، هند
غارهای ایجانتا، هند

با هم ویدویی از غارهای آجانتا را می بینیم

6) دره گل ها ،هند |  Valley of Flowers, India

این دره در غرب هیمالیا و ایالت "اوتری کند"  Uttarakhand واقع شده است و علاوه بر داشتن گل های زیبا، زیست بوم گونه های جانوری در حال انقراض مانند خرس قهوه ای، پلنگ برفی و آهوی مشکی هم می باشد. در این دره انواع گیاهان و گل ها با رنگ ها مختلفی دیده می شود و به همین دلیل هم جزء میراث جهانی #یونسکو به شمار می آید. برخی می گویند این دره محل زندگی جن و پریان است.

در این دره انواع گیاهان مانند گل همیشه بهار، لاله واژگون، گل صدتومانی،بابونه، شقایق و بسیاری گل های دیگر وجود دارد.

افرادی که به مدیتیشن می پردازند، معتقدند این جا می تواند بهترین مکان برای آنها باشد.

آدرس: هند، ایالت اوتری کند، دره گل ها

Address: india,Uttarakhand ,vally of flower

 

دره گل ها هند
دره گل هاهند
دره گل هاهند
دره گل هاهند
دره گل هاهند
دره گل هاهند

این ویدئو از دره گل ها را با هم می بینیم

7)  معابد متئورا | Metéora, Greece

متئورا نام مکانی است در یونان، که بسیار اعجاب آور و حیرت انگیز است. نام آن به لاتین هم گویای ویژگی بارزش می باشد که به معنی معلق در آسمان است.

در متئورا صخره هایی بلند و حیرت آور را خواهید دید که درست در بالای آنها، معابدی ساخته شده به دست انسانها وجود دارد.

این #معابد قدیمی ترین نمونه های شناخته شده هستند که توسط انسان ساخته شده اند. قدمت آنها به 23 هزار سال پیش بازمی گردد. اولین ساکنان این معابد راهبانی بودند که به دلیل ناامنی های سیاسی به این معابد پناهگاه آوردند. 

امروز دسترسی به معابد با تله کابین و هم چنین مسیرهای هموار ممکن است، اما در گذشته راهبان با استفاده از طناب و سبد خود را به بالای صخره های می رساندند که بسیار تعجب برانگیز است.

متئورا اکنون میزبان 6 معبد است، البته در گذشته 24 معبد در این مکان وجود داشته که در طول سالیان متمادی از این 24 معبد، 6 عدد باقی مانده است.

آدرس: یونان، منطقه کالامباکا، معابد متئورا

Address: Greece,Kalambaka,  Meteora

معابد متئورا
معابد متئورا
معابد متئورا
معابد متئورا
معابد متئورا

با هم ویدویی از معابد حیرت آور متئورا را می بینیم

8) بگان، ماینمار | Bagan, Myanmar

شهر تاریخی " بگان " Bagan، در  " بورما "Burma تا به حال پاییتخت چندین سلسله پادشاهی بوده است. 

اگرچه این مکان جزء مناطق محافظت شده یونسکو نیست، اما بسیاری از مردم با دیده حیرت به آن می نگرند و هر سال تعداد زیادی بازدید کننده دارد.

به طور مثال از سال های 1044-1287، یعنی به مدت 250 سال، حدود 10 هزار بنای مذهبی و 3000 صومعه در آن ساخته شده است.

این شهر سال های متوالی هم چون ستاره ای در زمینه های مختلف می درخشید تا این که در سال 1287 با حمله #مغول سقوط کرد.

مکان های فرهنگی وتاریخی در" بگان "Bagan بسیارند، یکی از این مکان ها موزه باستان شناسی آن است که در آن اشیاء عتیقه و تاریخی از سده های پیش، نگهداری می شود .

آدرس: روسیه، شهر بگان، منطقه میانمار

Address: Russia, began. myanmar

شهر بگان، ماینمار
شهر بگان، ماینمار
شهر بگان، ماینمار
شهر بگان، ماینمار

این هم ویدئیی از شهر بگان که با هم می بینیم

9) لپتیس مگنا، لیبی |  Leptis Magna, Libya

" لپتیس مگنا  "Leptis Magna، یکی از چشم گیرترین مکان های تاریخی به جا مانده از زمان روم باستان است و هزار و صد سال قبل از میلاد توسط " فنیشن " Phoenician تاسیس شده است. 

این مکان که باقی مانده از یک شهر باستانی #رومی است، در گذشته محل رفت و آمد تاجران و فروش محصولات کشاورزی بوده است.

در سال 2005 اکتشافات مهمی در این منطقه اتفاق افتاد، زمانی که دانش مندان دانشگاه هامبورگ در حال کاوش خلیج لیبی بودند، حدود 5 فوت موزاییک رنگی را کشف کردند که بر روی آن طرح های جالی ااز جنگجوها به تصویر کشیده شده است .یکی از آنها تصویر مبارزه یک جنگجو با گوزن را نشان می دهد و چندین طرح دیگر شامل چهار جنگجو است که در حال مبارزه با هم هستند.

َآدرس: آفریقا، لیبی، شهر مگنا

Address: Africa,Libiya, Leptis Magna

شهرلپتیس مگنا، لیبی
بقایای تاریخی  شهرلپتیس مگنا، لیبی
بقایای تاریخی  شهرلپتیس مگنا، لیبی

در این جا ویدویی از اثر تاریخی لپتیس مگنا می بینیم

10) کتابخانه سلسس، ترکیه | Library of Celsus, Turkey

این کتابخانه به افتخار " سلسس "Celsus، یکی از شهروندان ثروتمند رومی ساخته شده است. این شخص در تابوتی در زیر کتابخانه به خاک سپرده شده و حالا این کتابخانه محل  دفن اوست.

حدودا 262سال قبل از میلاد به خاطر وقوع زلزله ای بسیاری از کتاب های این مکان مدفون شد، اما نمای ظاهری #کتابخانه تقریبا سالم مانده بود تا این که در زلزله ای دیگر که در قرن دهم رخ داده بود نمای کتابخانه هم تخریب شد. با این وجود در سال 1970 این کتابخانه باز سازی شد و امروز به عنوان نمادی از معماری رومی شناخته می شود.

این ساختمان بر روی بستری با 9 پله ساخته شده است و 3 ورودی دارد، ورودی مرکزی از دو وردی دیگر بزرگتر است وهمه ورودی ها با پنجره هایی در قسمت فوقانی شان آذین شده اند. در داخل کتابخانه یک سالن که مشرف یه جهت شرق است می بینیم.

آدرس: ترکیه، منطقه آزمیر، کتابخانه سلسس

Address: Efes Antik Şehri, İzmir, Turkey

کتابخانه سلسس، ترکیه
کتابخانه سلسس، ترکیه
کتابخانه سلسس، ترکیه

در آخر هم ویدویی از تاریخی ترین کتابخانه ترکیه را ببینید

حرف آخر

امروز با هم به مکان های ناشناخته سفر کردیم.

رازهای بسیاری پشت سر این مکان هاست، رازهایی که هنوز کسی نتوانسته آنها را رمز گشایی کند.

اما در این مطلب 10 مورد از این مکان ها را به شما معرفی کردیم، خوشحال می شویم نظرات خود را با ما درباره این مطلب در میان بگذارید.

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....