طی بررسی های باستان شناسی در منطقه سردشت از بخش مرکزی شهرستان بشکرد"بشاگرد" تعدادی آثار باستانی در این منطقه کشف گردید.

طبق گفته  سمیه پودات سرپرست گروه باستان شناختی این منطقه، هدف از این بررسی ها شناسایی محوطه های تاریخی ، تهیه نقشه باستان شناسی و مشخص نمودن میزان پراکندگی آنها می باشد. در محوطه های بین کوه ها قبوری از دوران پیش از تاریخ و به شکل سنگ چین های منظم کشف گردیدکه برخی از آنها کوچک و برخی بسیار بزرگ هستند.

این باستان شناس افزود:

محوطه های شناسایی شده در بخش های جنوبی سردشت از مهم ترین مکان های متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد هستند و هم چنین ابزاری هم کشف شده که تخمین زده می شود متعلق به دوران مس سنگی باشند.

 البته اغلب اشیاء کشف شده چند دوره ای هستند ؛در بسیاری از آنها سفال پیش از تاریخی و سفال یا سازه‌های اسلامی ( مثل پی دیوارها، جوهون، انبارهای خرما و قبور ) هم دیده می شود.

پودات افزود:

در اغلب محوطه های شناسایی شده نشانه هایی فرهنگی دیده می شود که این مورد حتی در قبرستان ها و سنن تدفین هم به چشم می خورد. قبور متعلق به دوران پیش از اسلام به شکل طایفه ای و خانوادگی هستند است که به آنها هریره می گویند و اغلب به شکل مدور و گاهی بلوکهای بسیار بزرگ مستطیلی شکل با تعداد بیشتری قبر نسبت به هریره‌های مدور ساخته شده اند.

 البته به جز گورستان در این منطقه، استحکامات دفاعی ، انبارهای غله و خرما وحتی زیارتگاه هم کشف شده است.شهرستان بشاگرد بخش وسیعی از استان هرمزگان را در بر می گیرد و هم چنین به استان های مهمی چون کرمان در شمال، سیستان بلوچستان در شرق و به جاسک و عمان از جنوب راه دارد به همین دلیل حتما در گذشته هم نقش مهمی را ایفا می کرده و شناسایی آثار تاریخی آن به همین دلیل ضروری تشخیص داده شده است.

با بررسی های انجام شده در این استان، مشخص شد  یافته های فرهنگی بشگرد با یافته های شهرستانهای میناب و رودان شباهت دارد . در آخر هم باستان شناسان نتیجه گیری کردند که بشکرد در هزاره سوم پیش از میلاد تا دوران اسلامی در حوزه فرهنگی جنوب شرق حلقه مهمی در زنجیره ارتباط فرهنگهای حوزه هلیل رود – جازموریان، در جنوب شرق ایران ایفا می کرده است.

شناسایی ۱۲۰ اثر ۵ هزار ساله دردهستان سردشت

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....