سرو ابر کوه با 4000 سال عمر و به گفته برخی منابع با 2500 سال قدمت، یکی از  کهنسال ترین درختان ایران است و یکی از آثار طبیعی به حساب می آید. این درخت از لحاظ قدمت در آسیا رتبه سوم را دارد. به گزارش CHN این درخت که در شهر ابر کوه قرار دارد، یکی از پیرترین موجودات زنده دنیا است و تنه ی آن روی زمین یازده و نیم متر طول دارد و بلندای آن به 25 تا 28 می رسد.

با این که سرو ابر کوه یکی از آثار ملی ایران به حساب می آید؛ اما توجه کافی به آن نمی شود و اخیرا با ساخت و سازهای غیر اصولی، سلامت این درخت به خطر افتاده است. یکی از طرح های عجیبی که به تازگی در نزدیکی آن در حال اجرا است، دیواری بلند است که با مصالحی غیر همگن با محیط اطراف در حال ساخت است و می تواند سلامتی این درخت را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

این طرح حتی به جنبه بصری این اثر ملی هم ضربه می زند و مجریان و طراحان این طرح به بهانه ی این که این طرح به تصویب سازمان محیط زیست رسیده است در حال ادامه این کار هستند. 

از این گونه طرح ها مانند پارک بازی و ساخت آلاچیق، در سال های گذشته هم در کنار سرو ابر کوه اجرا شده و قطعا صدماتی را هم به سرو وارد کرده است.

این مسئله به حدی جدی است که دکتر کرونی، اجرای مراسم رونمایی از کتاب "درختان دیر زیست" را در کنار سرو ابر کوه نپذیرفت و به عنوان اعتراض در کنار یکی دیگر از درختان کهنسال استان یزد مراسم رونمایی را برگزار کرد.

در این منطقه فاجعه ای در حال وقوع است و سازماندهی محوطه با آب و آهک خسارات جبران ناپذیری را متوجه این درخت کهنسال کرده است؛حتی یکی از کشاورزان منطقه اذعان می دارد:

من می دانم آهک برای درخت ضرر دارد؛ اما مثل این که مهندسان شما حتی این را هم نمی دانند.

سرو ابر کوه در آستانه غرق شدگی در آهک
سرو ابر کوه در آستانه غرق شدگی در آهک

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....