شاید قصد این است تا مردم ابیانه را از بن‌بست درآورند، با کندن و از بین بردن کوه‌هایی که روزگاری برای مردم این روستا نه تنها امنیت اقلیمی و انسانی را به وجود می‌آورد، که سال‌ها است جزئی از زندگی مردم شده است، ولی در طول چند سال گذشته علاوه بر افزایش صنعت گردشگری، ابیانه به مرور دچار سونامی ساخت‌ و ساز و حالا سونامی از بین بردن کوه شده است .

 بیش از یک سال است مردمی که خانه‌هایشان در شیب کوه کرکس ابیانه قرار گرفته است، اقدام به از بین بردن کوه می‌کنند تا فضایی بهتر و بزرگتر برای زندگی بوجود بیاورند، این عمل باعث می شود که به مرور زمان منظر فرهنگی و بافت طبیعی و بکر روستا و آن‌چه که برای ثبت جهانی در فهرست موقت یونسکو ثبت شده است از بین برود و تغییر کند . 

 محمدعادلی ابیانه، دهیار روستای تاریخی ابیانه، نظری متفاوت درباره ی این موضوع دارد . 

 او می گوید:

مالکان خانه‌هایی که روی شیب قرار دارند، برای انجام تعمیر یا نوسازی کوه را از بین می برند تا بتوانند زمین را صاف کنند. در طول دو سال گذشته حدود سه مورد از این اتفاقات داشته‌ایم.

 وی در ادامه می افزاید :

از سوی دیگر هرجا که یک شخص زمینی را می‌خرد، برای ساخت خانه‌اش آن را صاف می‌کند .

عادلی در ادامه می گوید :

تاکنون کسانی که این کار را انجام می‌دادند، مجوز کمیسیون را نمی‌گرفتند؛ اما پس از ملی شدن پایگاه میراث فرهنگی ابیانه به عنوان یک روستای تاریخی، میراث فرهنگی نیز نسبت به این قضیه حساس‌تر شده است، بنابراین جزو مصادیقی است که نباید در ابیانه انجام شود .

 وی می افزاید:

با تدوین مصادیق این نوع ساخت وسازها، نخست کمیسیون ساخت‌وساز باید رای خود را در این زمینه صادر کند، و نتیجه به دهیاری ابیانه اعلام شود، تا امکان صادر کردن یا نکردن مجوز برای این نوع ساخت و سازها که همراه با از بین بردن کوه است، فراهم شود .

 به گزارش ایسنا :

18 بهمن سال گذشته و به دنبال ملی شدن پایگاه میراث فرهنگی ابیانه، پایگاه حفاظتی این روستا نیز راه‌اندازی شد تا با پرسنل ثابت وظیفه و کادر رسمی یگان حفاظت، حفاظت مستمر و پایش روستای تاریخی ابیانه را در دستور کار خود قرار دهند. در واقع با ملی شدن این پایگاه میراث فرهنگی، به نظر می‌رسد اقدامات حفاظتی بیشتری برای این روستای تاریخی در دستور کار قرار گرفته است .

ابیانه
ابیانه
ابیانه

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....