معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می گوید :

الواح هخامنشی در راه #ایران است و به نظر می رسد روند استرداد آثار تاریخی از کشورهای دیگر به ایران ، پس از برگرداندن چهار محموله به کشور هنوز روند موفقیت‌آمیز خود را طی می‌کند و قرار است به زودی محموله نهایی «الواح هخامنشی» به کشور برگردانده شود .

محمدحسن طالبیان :

معاون میراث فرهنگی در این زمینه اظهار کرد ، دانشگاه شرق‌شناسی شیکاگو آماده تحویل الواح هخامنشی به ایران است . این الواح اکنون در دیوان عالی کشور آمریکاست و حتی آنها از ما خواسته اند تا درباره نحوه بسته بندی آنها هم نظرمان را اعلام کنیم .

به گزارش ایسنا ، الواح هخامنشی شامل بیش از 30 هزار لوح بود که در سال 1314 بر اساس مصوبه دولت از طریق کشتی به موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو فرستاده شد و سال 1316 به آنجا رسید. بر آن اساس قرار بود در مدت سه سال بررسی‌های کارشناسی و مطالعات روی این الواح انجام و به ایران برگردانده شود ،‌ چند سال نخست که این اقدام انجام نشد، اما با پیگیری‌ها بخشی از الواح در سال 1327 به ایران برگردانده شد ، بخشی نیز در سال ‌1350. همچنین بخش دیگری از آن‌ها در سال 1383 به ایران برگردانده شد ، اما هنوز بخشی از الواح در آن موسسه است .

از طرفی در انفجاری که در سال 1997 میلادی در بیت‌المقدس رخ داد چند یهودی به بهانه جبران خسارت و ارتباط واهی ایران با این انفجار درخواست توقیف الواح را کردند و آن‌ها توقیف شد . تا این‌ که در چند مرحله ایران در جلسات دادگاه‌هایی که در این زمینه برگزار شد و در این جلسات وکلا ثابت کردند که الواح جنبه تجاری ندارند و با جنبه‌ فرهنگی و مطالعاتی بوده و قابل توقیف نیستند . 

 در طول چند سال گذشته و به دنبال برگزاری دادگاه‌های این الواح پژوهشی و تاریخی ، وکلای مرکز شرق‌شناسی شیکاگو می‌گفتند از یک سو در هشت سال دولت گذشته پیگیری زیادی برای استرداد این اشیاء نشده است و از سوی دیگر با مطرح شدن این بحث که آن الواح تجاری نیستند و دادگاه نباید آن‌ها را توقیف می‌کرد ، تاکید شد که وکلای ایرانی باید در این پرونده وارد شوند و حالا با توجه به صحبت‌های طالبیان ، به نظر می‌رسد ایران در پرونده‌ الواح هخامنشی برنده شده است.

الواح هخامنشی

#اخبار روز گردشگری و میراث فرهنگی را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....