این بار در مشاهیر گردشگری با آفانازی نیکیتین، تاجر و سیاح روس آشنا خواهیم شد.

دلیل شهرت

او را می تون از نخستین افراد اروپایی دانست که به هند و کشورهای آسیایی سفر کرده و تجربیات و مشاهداتش از سفر را در کتابی به نام "سفر فراتر از سه دریا" از خود به یادگار گذاشت.

در این کتاب اطلاعات بسیار مفیدی از جمعیت، نظام حکومتی و اداری، دین، اقتصاد، سبک زندگی و منابع طبیعی هند وجود دارد. این اطلاعات به عنوان یک منبع معتبر از آن دوره درباره کشور هند محسوب می گردد.

به دلیل شهرت و کتاب معتبرش تندیسی از آفانازی در شهر تور روسیه ساخته اند. علاوه بر این تندیس یادمان های مختلفی همانند: فیلم، آهنگ و . . از وی ساخته شده است.

تولد

اطلاعات دقیقی از تاریخ تولد وی وجود ندارد، اما برخی منابع تاریخ تولد او را سال 1433 میلادی می دانند.

زندگی 

 او سفر نه چندان بلندش، بارها دچار مشکلات بزرگی شد. یک بار مورد حمله راهزن ها قرار گرفت، باری دیگر کشتی او توسط طوفان دچار آسیب شد و  تمامی اموال خود را از دست داد.

اما بخش جالب و مثبت زندگی آفانازی نیکیتین سفرش به هند و نوشته های اوست. هنگامی که به هند می رسد از رنگ پوست و نحوه پوشش هندیان بسیار تعجب می کند. او درباره پوشش هندیان اینگونه می گوید:

" در اینجا مردم همگی بدون کفش و با پاهای برهنه راه می روند، لباس هایشان زیاد پوشیده نیست و هرساله تعداد زیادی کودک به دنیا می آید . . . "

در حدود 2 سال در هند اقامت داشت و به بخش های مختلف این کشور سفر کرد. ذکر این نکته هم می تواند جالب باشد که او طی سفرش به هند از کشور ایران گذشته و از چند شهر ایران نیز بازدید کرده است.

مرگ 

 آفانازی پس از بازگشت به کشور خود دچار بیماری و ضعف بدنی شدیدی شده بود و در سال 1472 (برخی منابع 1475 میلادی ) در نزدیکی های شهر اسمولنسک (شهری در غرب روسیه که در حملات هیتلر و ناپلئون تقریبا ویران شد) درگذشت.

تندیس آفانازی نیکیتین

آفانازی نیکیتین

نقشه مسیر سفر وی

آفانازی نیکیتین

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....