پرواز، تجربه ای بی نظیر است که از زمان پیدایش آدم، آرزوی آن در قلب انسان ها ریشه دوانده بود. لمس لذت پرواز پرندگان و دیدن مناظر طبیعی و حسرت پرواز در آسمان آبی، آرزویی دور و دراز بود که براداران رایت امکان پذیرش کردند.

پرواز و شغل خلبانی از آن دسته مشاغلی است که جزو مشاغل سخت محسوب می شود و البته همیشه بوده اند شیر زنانی که تصدی این شغل طاقت فرسا را به عهده داشته اند. امروز می خواهیم با زنی آشنا شویم که بقیه زنان خلبان دنیا پیرو او بودند، زنی که برای اولین بار  در دنیا، پرواز شخصی را تجربه کرد، املیا هارت.

خلبان زن karnaval.ir6
معرفی املیا هارت قهرمان

املیا هارت نخستین زن خلبان دنیا است که در سرتاسر اقیانوس اطلس پرواز انفرادی را تجربه کرد.  او در سال 1937 در حالیکه تلاش داشت تا دور دنیا را پرواز کند ناپدید شد. او اولین هواپیمای خود را در 24 سالگی، تنها پس از 6 ماه اموزش پرواز، خریداری و پرواز شخصی خود را شروع کرد.

او متولد 24 جولای 1897 بود ، یعنی زمانی که ناپدید شد تنها 40 سال داشت.  او در 2 جولای یعنی تنها 20 روز قبل از گرفتن جشن تولد40 سالگیش در آسمان آبی، محلی که به آن عشق می ورزید از دیده ها پنهان شد.

خلبان-زن-karnaval.ir11-1
زمانیکه املیا کوچک بود

آملیا مری ارهارت، دختر ساموئل "ادوین" استانتون ارهارت (1867-1930) و آملیا "امی" اوتیس ارهارت (1869-1962) درسال 1986میلادی ، در ایالت کانزاس امریکا متولد شد او فرزند دوم یک خانواده اصیل است که شغل پدربزگش قضاوت بوده است.

نام او ترکیب از نام دو مادربزگش آملیا و مری انتخاب شد و معمولا با نام مستعار مری خطاب می شد.

املیا از همان دوران کودکی کمی متفاوت بودف متفاوت از انچه که معمولا دختران هستند، مانند علاقه کمتر به لباس های پرنسسی مورد علاقه دختران . او ساعات زیادی از روز را صرف بالا رفتن از درخت و یا شکار موش با تفنگ می کرد، بازیها و اکتشافاتی که معمولا در دایره لذت های دخترانه کمتر می گنجد.

بخاطر همین علایق هم او را بعنوان بی نظم و تربیت و یک بچه شیطان می شناختند.

Amelia Earha0rt0
شروع به پریدن

در سال 1904 املیا به کمک عموی خود سورتمه ساخت و در سراشیبی تندی به وسیله ان سر خورد، تجربه خوبی نبود، سورتمه شکسته و املیا زخمی با لباس های پاره، اما او بلافاصله پس از زمین خورد گفت :" اوه، خیلی خوب بود درست مثل یک پرواز."

سال بعد او در نمایشگاه ایالتی آیووا، برای اولین بار از نزدیک یک هواپیما را از نزدیک دید. و آرزوی پرواز در دل او ریشه دوانید، هرچند که در آن زمان پدرش سعی کرد او را با پرواز به وسیله چرخ و فلک راضی کند. اما نشد که نشد!

Amelia Earha0rt1
وضعیت خانوادگی املیا

وضعیت مالی خوب خانواده، با الکلی شدن پدر املیا رو به افول رفت و طولی نکشید تا در سال 1914 بازنشسته شد، اما، با فوت مادربزرگ مادری املیا ارث خوبی نصیبشان شد و و مادر املیا از ترس از دست رفتن این اموال بر اثر میگساری خانه و تمام اموال را به حراج گذاشت و تمام این دارایی را ذخیره نمود. املیا این دوران را پایان کودکی خود می نامد.   

پس از ان مادر املیا به همراه فرزندانش راهی شیکاگو شد و املیا وارد دبیرستان هاید پارک شد، البته بعد از تعویض سه دبیرستان مختلف. او در طول تحصیل در این دبیرستان دفترچه ای از بریده جراید در خصوص زنان موفق گردآوری کرده بود.

در سال 1916 وارد کالج پنسیلوانیا شد و در سال 1917 و با شروع جنگ جهانی اول با گذراندن دوره آموزش پرستاری داوطلب صلیب سرخ شد. در سال بعد با همه گیر شدن بیماری آنفولانزا و نوع کار املیا او نیز به این بیماری مبتلا شد و دوره درمانش کمی بیش از یکسال بطول انجامید در این دوره یکساله او نواختن آموخت و شروع کرد به مطالعه علم مکانیک.

خلبان زن karnaval.ir14
خلبان زن karnaval.ir15
خلبان زن karnaval.ir29
اولین تجربه پرواز

اولین بار در نمایشگاه صنایع هواییف املیا از نزدیک هواپیمایی قرمز رنگ را دید و این رنگ جذاب، مشوق او برای پرواز بود.

او در سال 1920 در مسابقه هوا شرکت کرد و در پروازی در حدود 60 تا 90متر، که ده دقیقه طول کشید و هزینه ای معادل 10 دلار داشت، برای پرواز مصمم شد و به سمت یادگیری فنون پروازی رفت.

او در مشاغل گوناگونی مانند عکاسی، رانندگی کامیون و ... آنقدر کار کرد تا توانست هزینه 1000 دلار آموزش خلبانی را تهیه کند و در سال 1921 آموزش او شروع شد و کت چرم خلبانی را به تن کرد، موهایش را کوتاه کرد و با دنیای لطیف زنانه خداحافظی کرد.

سپس هواپیمای زرد روشنش بنام قناری را خرید و در 22 اکتبر 1922 تا ارتفاع 4300 متر، که رکودی پروازی محسوب می شد، پرواز کرد و گواهینامه فدراسیون بین المللی هوانوردی (FAI) را دریافت کرد.

خلبان زن karnaval.ir17
خلبان زن karnaval.ir18
تحصیلات املیا

تعلیمات رسمی او و خواهرش توسط معلمی در خانه انجام می شد اما املیا به این بسنده نمی کرد و می توانست ساعت های متمادی مطالعه کند.

در سال 1909 برای اولین بار به مدرسه دولتی رفت و در کلاس هفتم ثبت نام کرد.

املیا و جایزه صلیب پرواز

املیا آنچنان خلبان قهاری بود که جایزه صلیب پرواز را هم علاوه بر بسیاری جوایز ارزنده دیگر، از دولت امریکا دریافت کرد.

جایزه صلیب پرواز در آن زمان فقط به خلبانان ماهری داده میشد که تجربه پرواز در ارتفاع بیش از 14000 متر را تجربه کرده باشد. 

املیا زمانی مفتخر که به دریافت این جایزه شد که خلبانان مرد هم کمتر تا این ارتفع پروازی اوج می گرفتند.

خلبان زن karnaval.ir35
املیا و نویسندگی

املیا، کتابی در زمینه تجارب پرواز خودش نوشت که در همان زمان هم جزو پر فروشترین کتاب ها بود و مقدمه ای برای تشکیل سازمانی بنام 99، برای خلبانان زن شد.

او مقالات ثابتی در ستون های مقالات مجله جهان وطنی می نوشت و این نویسندگی از سال 1928 تا 1930 ادامه داشت.

خلبان زن karnaval.ir9

در زیر عکس برخی از کتاب های او را می بینید.

20 ساعت و 40 دقیقه( سال 1928) کتابی درباره تجربیات اولین زن خلبان بر فراز اقیانوس اطلس

خلبان زن karnaval.ir3

لذت از آن (سال 1932) تجارب پرواز و زنان در صنعت حمل و نقل هوایی

38184_lg (1)

آخرین پرواز (سال1937) برجسته ترین اثر املیا که دقیقا در سالی منتشر شد که او ناپدید شد.

SIL7-10-025
فعالیت های اجتماعی املیا

املیای جسور، تنها یک خلبان زبده و یک نویسنده خوش قلم نبود، بلکه او بعنوان هیات علمی دانشگاه حمل و نقل هوایی دانشگاه پوردو در سال 1935، به تیم حمایت و تشویق زنان برای خلبانی پیوست.

او عضو اصلی حزب ملی زنان و جزو اولین کسانی بود که از اصلاحیه حقوق برابر زنان و مردان حمایت کرد.

خلبان زن karnaval.ir7
خلبان زن karnaval.ir25
محل ناپدید شدن املیا

او در برنامه پروازی که به دور دنیا تدارک دیده بود، با هواپیمای مدل 10 الکترا، در نزدیکی جزیره هاولند، واقع در اقیانوس اطلس ناپدید شد. 

او از بندر گریس در نیوفاندلند به پرواز درآمد و دیگر صدای پرواز او در گوش کسی شنیده نشد.

خلبان زن karnaval.ir10

تصویر تعدادی از روزنامه هایی که خبر ناپدید شدن املیا را چاپ کردند.

خلبان زن karnaval.ir8
خلبان زن karnaval.ir32
یادبود املیا ارهات

بعد از ناپدید شدن املیا سنگ مزاری برای او ساخته شد که تاریخ مرگ او را تاریخ ناپدید شدنش در نظر گرفته بودند. 

خلبان زن karnaval.ir20

مجسمه یادبود املیا در دانشگاه محل تحصیلش دانشگاه پوردو امریکا قرار داده شده است.

خلبان زن karnaval.ir28
نامه عاشقانه املیا

املیا هارت خلبان، با قدرت نویسندگی فوق العاده خود، قبل از آخرین پروازش، به یک نوجوان 13 ساله بنام پیرسون که عاشق پرواز بوده، نامه ای الهام بخش می نویسد که پس از مرگ او این نامه به قیمت 15 هزار دلار به فروش رسید.

او در این نامه مشاوره ای به این نوجوان داده که بداند چگونه وارد صنعت حمل و نقل هوایی شود و وضعیت زنان در این صنعت را بهبود ببخشد.

خلبان زن karnaval.ir4
خلبان زن karnaval.ir1

در عکس زیر بخشی از صفحه ی املیا که خود با دقت این مشخصات فنی را برای دوستداران پرواز می نوشت می بینید.

خلبان زن karnaval.ir30

املیا با ذوق و علاقه در این نامه به آزمون های فنی پرواز و شرایط خاص آزمون های فیزیکی پرداخته است.

این نامه که عمری 86 ساله دارد توسط یک فروشنده نسخ قدیمی دستخط در آدمور پنسیلوانیا به مزایده گذاشته شد. این مجموعه نامه با یک قیمت مشخص تنها به یک خلبان زن آمریکایی فروخته شد. شرایط فروش نامه های املیا، مانند زندگی او خاص است.

بخشی از متن نامه" برای من که شما را نمی شناسم بسیار سخت است که در مورد ورود به صنعت حمل و نقل هوایی راهنماییتان کنم. اما، اگر شما واقعاً برای پرواز مصمم اید و فداکاری لازم برای اینکار را دارید، من هرگز شما را دلسرد نخواهم کرد..."

کتاب های املیا اهارت

املیا هارت اسطوره ای شد که پس از نبودنش، آنقدر کتاب و نوشته در موردش چاپ شد که در حافظه تاریخی این دنیا ماندگار شد. در زیر تصویر تعدادی از کتابهایی که درباره او نوشته شده است را مشاهده می کنید.

خلبان زن karnaval.ir19
خلبان زن karnaval.ir5
خلبان زن karnaval.ir26
املیا و هواپیمای دوست داشتی

در این بخش تصاویر از املیا و هواپیمای عزیزش خواهیم دید. این غول آهنی مهمترین و دلربا ترین همراه زندگی املیا بوده است.

خلبان زن karnaval.ir18
خلبان زن karnaval.ir13
خلبان زن karnaval.ir16
خلبان زن karnaval.ir12
خلبان زن karnaval.ir37
خلبان زن karnaval.ir33
خلبان زن karnaval.ir31
خلبان زن karnaval.ir23
خلبان زن karnaval.ir22
خلبان زن karnaval.ir21
در انتها ویدئویی کوتاه که قبل از اخرین پرواز او گرفته شده است.

سخن اخر 

ﺍﻧﺴﺎﻥﻫﺎ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﻫﺮ ﭼﯿﺰ ﺩﯾﮕﺮ، ﺍﺯ ﺍﻧﺪﯾﺸﯿﺪﻥ ﻭﺣﺸﺖ ﺩﺍﺭﻧﺪ، ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﻓﻘﺮ، ﺣﺘﯽ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﻣﺮﮒ ! ‏« ﺍﻧﺪﯾﺸﻪ ‏» ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻣﯽﮐﻨﺪ.

"ﺑﺮﺗﺮﺍﻧﺪ ﺭﺍﺳﻞ"

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....