به مجسمه ای جالب و دیدنی خواهیم پرداخت؛ مجسمه ی سر یک بز کوهی. این مجسمه با ظرافت تمام تراشیده شده است و چشم هایی بادامی و خیره کننده دارد. این مجسمه در گذشته دو شاخ که به احتمال زیاد از جنس طلا و یا عاج بوده اند ، داشته که در حال حاضر این دو شاخ شکسته اند و موجود نمی باشند.

در گذشته استفاده از مجسمه و پیکرهای تراشیده ی چوبین حیوانات امری محبوب بوده است .  این سر بز هم از همان دسته پیکر تراشی حیوانات می باشد که جنبه ی تزئینی داشته، این مجسمه متعلق به منطقه ی ممفیس مصر می باشد. در آن منطقه اعتقاد بر خدایان گوناگون رواج زیادی داشته است و امکان دارد این مجسمه هم نمادی از یکی از خدایان بوده باشد و یا شیئی مقدس به شمار می آمده است.

از نظر ظاهری سر بز از جنس سنگ و به رنگ سیاه می باشد و چشمانی به صورت بادامی و از جنس عقیق دارد و ابعادش 9 در 15 سانتی متر و کاملا براق و چشم نواز است.

دوران تاریخی : مجسمه ی سر بز متعلق به سال 404 تا 525 پیش از میلاد مسیح می باشد.

محل کشف : سربز کوهی در شهر ممفیس در کشور مصر یافت شده است.

داستان و حرف و حدیث : سوکر ( Sokar ) خدایی مصری است که به خدای شاهین معروف می باشد ، سوکر سری شبیه به شاهین و بدنی شبیه به انسان داشته است .

او به عنوان خدای زوال و تاریکی شناخته می شود و اعتقاد بر آن است که او از دل مردگان تغذیه می کرده است ، برخی بر این عقیده اند که سر این بز هم مربوط به داستان های سوکر می باشد اما این اعتقاد منبع معتبری ندارد.

ابعاد : 9*15 سانتی متر 

جنس : عقیق

محل نگهداری : در حال حاضر این مجسمه در موزه ی متروپلیتن نیویورک واقع شده و در معرض دید عموم قرار دارد.

سر بز کوهی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....