خیابان استاد نجات الهی ( خیابان ویلا) معروف به هنری ترین خیابان تهران است. خیابان ویلا در دهه 40 اهمیت بسیاری داشته و به واسطه حضور ساختمان اتاق بازرگانی و هتل‌های مدرنی که در اطراف آن ساخته شد، محلی برای عبور و مرور تاجران و گردشگران ایرانی و خارجی بوده است؛ اما حالاصاحبان فروشگاه های صنایع دستی در این خیابان از نبود فروش گلایه دارند و بسیاری از آنها حتی به فکر تغییر شغل های خود هستند.

معاون صنایع دستی دولت قبل معتقد بود این خیابان می تواند یکی از بهترین مکان ها برای برپایی بازارچه صنایع دستی باشد و طی مذاکراتی که با شورای شهر انجام داده بود معتقد بود، بهترین مکان برپایی بازارچه هنری در تهران خیابان ویلاست. این خیابان 100 فروشگاه دارد واگر شهرداري همت كند و اين خيابان را پياده‌رو كند، مي‌توان مراكز فروش لباس‌هاي سنتي،‌ رستوران‌ها و داروخانه‌ها را در كنار فروشگاه‌هاي صنايع دستي و آژانس‌هاي مسافرتي در اين خيابان متمركز كرد.

او با بیان این که برپایی بازارچه صنایع دستی بيش از يك‌ ميليارد دلار اعتبار مي‌خواهد، اظهار کرده بود:

در اين‌باره با آقاي چمران ـ رييس شوراي شهر تهران ـ صحبت كردم. هرچند او با پياده‌رو كردن خيابان‌ها مخالف است، اما پياده‌رو كردن خيابان ويلا را تأييد كرد.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید طرح پیاده راه سازی این خیابان باز هم مطرح شد و بهمن نامور مطلق - معاون صنایع دستی دولت تدبیر و امید طرح این خیابان برای صنایع دستی را به عنوان یک پیشنهاد خوب مطرح و بیان کرد:

اگرچه این طرح در زمان دولت قبل مطرح شد، اما جزو طرح‌ها و پیشنهادات خوب بود که ما هم به دنبال پیگیری و اجرای آن هستیم تا در صورت امکان، این مسیر به پیاده‌راه صنایع دستی پایتخت تبدیل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز خردادماه سال گذشته از تبدیل هنری‌ترین خیابان تهران به پیاده‌راه صنایع دستی خبر داد و اظهار کرد:

برای آنکه یک خیابان به بورس تبدیل شود، به دو ویژگی جامع  و مانع بودن نیاز دارد. خیابان ویلا از جامعیت به این معنی که انواع صنایع دستی را در آن می‌‌‌توان یافت برخوردار است، اما هنوز آنچنان که باید و شاید، مانع نیست(منظور از مانع بودن یعنی اینکه برای دیگران به صرفه نیست که چیزی جز صنایع دستی در این خیابان بفروشند)

 او سال گذشته از نامه‌نگاری و تشکیل جلسه با شورای شهر و معاونت ترافیک در این باره خبر داد و گفت:

ما با معاونت ترافیک تهران صحبت کرده‌ایم تا خیابان و مسیر جایگزینی را تعریف کنند. چراکه در تهران بهترين محل برای تبديل به بازارچه صنايع‌دستی، خيابان ویلا و ما نبايد دنبال احداث فضاهای تازه و غيرواقعی باشيم، در حالی‌كه خيابان‌هايی مثل خيابان ويلا آماده تبديل شدن به بازارچه است.

 به گفته او فراهم آوردن ارزش افزوده  و ایجاد بستر برای سرمایه‌گذاری سازمان‌ها و شرکت‌های دیگر هم مهم است. اگرچه ما هنوز نتوانسته‌ایم طوری برنامه‌ریزی کنیم که سازمان‌های  .مختلف از صنایع دستی جهات توانمندی اقتصاد ملی بهره ببرند

سرانجام هم مدیر کل میراث فرهنگی و در پاسخ به خبرنگاران در مورد سرنوشت خیابان ویلا، هیچ پاسخی نداشت. زیرا معتقد بود با بستن خیابان ویلا می بایستی خیابانی باشد که .ترافیک ویلا به آنجا هدایت شود

"هنری‌ترین خیابان تهران" همچنان بلاتکلیف است!

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....