در سفر به نقاط مختلف کشورمان ایران ، زیبایی های چشم نوازی به چشم می خورند . زیبایی هایی که تا مدت ها تصاویر فراموش نشدنی خود را در ذهن ها به یادگار می گذارند. در هرجا دستان طبیعت  به یاد ماندنی ترین تصاویرشان را خلق کنند . گاه این زیبایی ها را در دشت و بیابان به تصویر می کشد ، در گوشه ای دیگر جنگلی پر درخت را به وجود می آورد ، و گاهی با عنصر حیات بخش آب به زمین جلوه می بخشد .

آب با خودش زندگی و حیات می آورد .در رودخانه ها جریان می یابد و در گذر از مناطق گوناگون ، رنگ سبز به آنها می پاشد . در مسیر با جوش و خروش، خودش را به سنگ ها می کوبد تا نوای آهنگینش در همه جا بپیچد . چه زیباست موسیقی آب ... گویی نت های موسیقی را به شکلی عجیب کنار هم می چیند و قطعه ای بی پایان را می نوازد...

گاهی همین رودخانه ی پر جوش و خروش خودش را به پایین دست ها پرتاب می کند و اوج نوای آهنگینش را در طبیعت طنین انداز می کند . آب سر ریز شده از رودخانه می شود آبشار تا در گوشه ای از طبیعت زیبای خداوند جلوه ای خاص را به نمایش بگذارد .

می خواهیم به آبشاری زیبا در#طبیعت استان آذربایجان شرقی برویم. قصد سفر به شهرستان جلفا را داریم . پس کوله بارتان را ببندید و آماده ی سفر شوید . 

با کارناوال در سفر به# آبشار آسیاب خرابه همراه باشید.

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه | شاهکار طبیعت جلفا

 شاید تصور وجود یک آبشار زیبا در میان کوه های نارنجی که اثری از سرسبزی ندارند ، مشکل به نظر برسد اما آسیاب خرابه همه ی این معادلات را بر هم زده و تصویر متفاوتی را در طبیعت نگاشته است. اینجا محوطه ای 250 متری و خانه ی چندین ساله ی شاهکار #طبیعت جلفا است . چشمه هایی که آب خود را از کوه های کیامکی در شمال غربی استان می گیرند و پس از جریان یافتن ، در آغوش چندین آبشار های کوچک و بزرگ از بالای کوه به سمت پایین سرازیر می شوند .

دیواره های آبشار لباس سبزی از خزه ها و سایر گیاهان آبزی بر تن کرده اند و یکی از چشم نواز ترین مناظر را به وجود آورده اند. زیبایی ها دو چندان می شود وقتی که چشمها به چشمه ای که اطرافش چندین درخت انجیر است می افتد . سر ها که بچرخد در سمت راست دره آبشارهای ریز و درشت در حال سر ریز شدن هستند و نسیم خنکی که بر صورت می وزد گاهی قطرات آبی بر صورت می نشاند . شاید این همان تصویری است که در رویاها نقش بسته اما چشم که باز کنی می بینی اینجا آسیاب خرابه است و همه چیز واقعیت دارد.

آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه
photo by Mehrdad Sarhangi

دیدنی ها و امکانات

آسیاب خرابه محلی برای یک پیک نیک خوب در کنار خانواده و دوستان است و تجربه ای فراموش نشدنی از صرف غذا در دل طبیعت را به شما هدیه می کند . در #سفر به آسیاب خرابه از تماشای مناظر طبیعی لذت ببرید اما در کنار لذت بردن از لحظه لحظه ی سفرتان ، ثبت خاطرات خوبتان را در قالب تصاویر فراموش نکنید . 

در این فضای زیبا یک آب بازی با همه ی شیطنت هایش می چسبد . زیر آبشار بروید و اجازه دهید قطرات آب حسابی شما را خنک کنند . فراموش نکنید که بعضی کارهای کوچک باید در لحظه انجام شود تا بعدها حسرتش را نخورید.

چند مغازه و آلاچیق ، یک پارکینگ بزرگ و امکاناتی محدود مثل محل درست کردن کباب در قالب یک تفرجگاه در کنار آسیاب خرابه وجود دارد که می تواند نیازهای شما را تا حدی برآورده کند. نگران سوخت خود هم نباشید در ورودی شهر جلفا پمپ بنزین و در میدان یادبود پمپ گاز وجود دارد. 

زیبایی های این آبشار را باید به چشم دید . پس معطل نکنید و راهی سفر به جلفا شوید و بازدید از این آبشار را در برنامه ی خود بگنجانید . 

آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه
photo by Ilya Rezazad

دلیل نام گذاری

در نزدیکی آبشار ، یک آسیاب آبی وجود دارد که دارای 10 متر ارتفاع و محوطه ی 200 متر مربعی است. این آسیاب در گذشته مورد استفاده مردم قرار می گرفته است . در گذر زمان قسمت های زیادی از آن تخریب شده و کاربرد خود را از دست داده است. وجود این آسیاب باعث شده تا این منطقه به آسیاب خرابه شهرت پیدا کند. نام این آبشار در زبان ترکی آذربایجانی " خراب دییرمان " است.

آبشار آسیاب خرابه
photo by Saeid Ahmadzadeh
آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه

کجا بمونیم؟

اگر از شهرهای دور راهی آبشار آسیاب خرابه شدید می توانید در تبریز اقامت کنید و در یک گردش یک روزه سفر به آبشار را تجربه کنید . در جلفا هم مراکز اقامتی وجود دارند و می توانید از آنها استفاده کنید . اگر خیلی علاقه مند به ماندن در طبیعت هستید ، چادری برپا کنید و حسابی از ماندن در طبیعت لذت ببرید.

آبشار آسیاب خرابه

بهترین فصل سفر

درست است که هوای جلفا گرم است اما آبشار آسیاب خرابه خنکای خود را در بهار و تابستان هم حفظ می کند و می تواند خاطره ی زیبایی را برای شما بسازد پس این آبشار را در فهرست مقاصد بهار و تابستان خود قرار دهید.

آبشار آسیاب خرابه
photo by Seyyed Reza Ojaghi
آبشار آسیاب خرابه
photo by Saeid Ahmadzadeh
آبشار آسیاب خرابه
photo by Saeid mohammadzadeh

تماشای این ویدئو از طبیعت زمستانی آبشار آسیاب خرابه را از دست ندهید

راه دسترسی به آبشار آسیاب خرابه

آسیاب خرابه در 27 کیلومتری شهر هادی شهر و 150 کیلومتری شهر تبریز قرار دارد . اگر قصد بازدید از این آبشار زیبا را دارید از تبریز به سمت خروجی مرند حرکت کنید پس از اینکه چشمتان به کاروانسرای عباسی افتاد ، راهتان را به سمت جلفا ادامه دهید. با پشت سر گذاشتن 135 کیلومتر به ورودی شهر جلفا می رسید.  حالا از شرق جلفا و به سوی شهر علمدار خارج شوید و در موازات رود ارس به راهتان ادامه دهید . بعد از طی کردن 25 کیلومتر تابلوی آسیاب خرابه را خواهید دید .آبشار آسیاب خرابه تا ورودی این جاده ی فرعی 8 کیلومتر فاصله دارد. حواستان باشد که در قسمتی از جاده یک دو راهی وجود دارد راه سمت چپ به روستای الوان و راه سمت راست به آبشار آسیاب خرابه منتهی می شود.

 اگر قصد سفر با وسایل حمل و نقل عمومی را دارید کافیست خود را به تبریز برسانید . حالا می توانید با قطاری که روزی یک بار به سمت جلفا می‌رود بقیه ی راه را طی کنید یا در میدان آذربایجان از ماشین های کرایه ای بین راهی حوالی فرودگاه تبریز استفاده کنید و به سمت جلفا بروید. 

برای رسیدن به آبشارهای سرسبز باید قسمتی از راه را پیاده طی کرد تا به پایین ترین نقطه ی محوطه ی آبشار برسید. بعد از یک پیاده روی کوتاه آبشار زیبا در مقابل شما قرار خواهد گرفت.

آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه
photo by Ilya Rezazad

پیشنهادات کارناوالی

در بازدید از آبشار آسیاب خرابه ، یک دست لباس اضافه را فراموش نکنید که اگر هوس آب بازی و خیس شدن زیر آبشار به سرتان زد ، با خیال راحت به زیر آبشار رفته و خوش بگذرانید.

غذا و خوراکی های خود را همراهتان ببرید وگرنه مجبورید کلی گرسنه بمانید تا به شهرهای اطراف برسید.

اگر در برنامه ی شما وقت بیشتری وجود دارد به روستای کردشت در 70 کیلومتری شهر جلفا هم سری بزنید .مجموعه قلعه و حمام کردشت و بناهای تاریخی این روستا مربوط به زمان حضور عباس میرزا نایب السلطنه هنگام جنگ با روس‌ها در منطقه مربوط هستندو جلوه ای تماشایی را به نمایش گذاشته اند . 

بازدی از کلیسای زیبای جلفا را هم به شما پیشنهاد می کنیم که در مطلب عبادتگاهی در دل کوه های جلفا | کلیسای سن استپانوس به آن سر زده ایم.

در مسیر و در کنار پل فلزی رود ارس سری به یادمان سه شهید شهریور 1320 یعنی مزار ژاندارم شهید سرجوخه ملک محمدی، شهید سید محمد راثی هاشمی و شهید عبدالله شهریاری هم بزنید .

در طول مسیر و در کنار رود ارس  برای عکاسی توقف نکنید و توجه داشته باشید که شما در یک منطقه ی مرزی هستید و اجازه ی توقف و عکسبرداری ندارید.

نگران ارتباطات خود نباشید در محوطه ی آبشار آنتن تلفن همراه شما قطع نمی شود اما ممکن است به دلیل مرزی بودن منطقه از یک سرویس دهنده ی خارجی با سیگنال قویتری استفاده کند پس حواستان را جمع کنید.

#طبیعت آبشار آسیاب خرابه یک شاهکار است . درست است که در سال 92 بخشی از آن به دلیل سنگینی یخ ها در زمستان فرو ریخته است اما آنها هنوز هم جلوه ی زیبای خود را از دست نداده است . آسیب به خزه ها همانند زخمی فراموش نشدنی در قلب طبیعت می ماند . پس در کنار لذت بردن از هدایای طبیعت ، مراقب آنها هم باشید .

آبشار آسیاب خرابه
photo by Ilya Rezazad
آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه

سخن آخر

سفر به دامان طبیعت حال و هوای آدم را عوض می کند . آیا شما سفری به آبشار آسیاب خرابه داشته اید ؟ از تجربیات و نظرات خود برای ما بگویید .

اگر مقصد خاصی را سراغ دارید ، آن را معرفی کرده و به ما بگویید که به کجا سر بزنیم و آن را در کارناوال به اشتراک بگذاریم.

دیدگاه ها : 4
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....