نشستن در میان درختان بلوط سربه فلک کشیده و شنیدن صدای شرشر آب جویبارهای روان و نظاره آبشاری بلند حسی بی نظیر و به یادماندنی است.

این احساس را می توان بارها و بارها در جای جای #طبیعت ایران تجربه و به معنای واقعی آن را لمس کرد.

امروز همسفر با کارناوال به غرب ایران و سرزمین غیور مردان لرستان می رویم. می خواهیم روزی را در یکی از #زیباترین آبشارهای ایران که به ثبت ملی هم رسیده بگذرانیم .

مقصد امروزمان #آبشار بیشه است.

برای دیدن این آبشار زیبا که هنر دست طبیعت است باید به لرستان و از آن جا به روستایی با همین نام برویم.

 قدم در جاده ای که از میان جنگل های نیمه انبوه گذر کرده، می گذاریم. انتهای این مسیر ایستگاهِ راه آهن بیشه و پارکینگی کنار رودخانه خروشان و زیبای سزار قرار دارد.

با کارناوال همراه باشید تا با هم سفری به آبشار بیشه را تجربه کنیم.

آبشار بیشه لرستان
آبشار بیشه لرستان

راهی جاده می شویم ...

قدم در جاده ای که از میان جنگل های نیمه انبوه گذر کرده، می گذاریم. 65 کیلومتر از شهر خرم آباد فاصله گرفتیم و به سمت آبشاری در  دل کوه‌های زاگرس می رویم تا به دهستان سپیددشت در مجاورت روستایی به نام بیشه برسیم. انتهای این مسیر ایستگاه راه آهنِ بیشه و پارکینگی کنار رودخانه خروشان و زیبای سزار قرار دارد. بر روی این رودخانه پلی است که بر فراز آن می توان تصویر خیال انگیزی از شکوه آبشاری زیبا که نغمه خوان بر روی مخمل سبز رنگ خزه ها می غلتد و در جویبارها روان می شود، مشاهده کرد.

طراوتِ فضا را از خنکای نسیم دل انگیزی که گونه هایت را نوازش می کند، حس خواهی کرد.

فقط باید همه چیز را کنار بگذاری و از این همه زیبایی لذت ببری...

آبشار بیشه لرستان
photo by sero
آبشار بیشه لرستان
photo by mahbobeh zand
آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه | از آبشارهای هفتگانه استان لرستان

 امروز نظاره گر آبشاری زیبا هستیم . ارتفاع آبشار بیشه  ۴۸ تا نقطه برخورد با زمین و 10 متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار ( شاخه اصلی رود دز )  است و با عرض تاج ۲۰ متر  در دل کوه های زاگرس خود نمایی می کند ؛ آبشاری که به عنوان چهل و هشتمین اثر ملی در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

مجاورت این آبشار با جنگل‌های پهناور بلوط، روستای زیبای بیشه و چشم‌انداز ایستگاه راه آهن بیشه که که در مسیر راه آهن تهران - خوزستان است ، شادابی کوه های اطراف و سرسبزی پیرامون آن سبب جذابیت و دلنشینی این منطقه برای گردشگران است.

برای رسیدن به بالادست آبشار، باید مسیر روبه روی آن را به سمت پایین رفته تا به پلی قدیمی برسید، پس از عبور از آن، مسیر پاکوبی شما را به ایستگاه بیشه و بالادست آبشار هدایت می کند.

آبشار بیشه لرستان
photo by safatajphoto
آبشار بیشه لرستان

تفریحات در آبشار بیشه

آبشار بیشه از آن دست جاهاییست که می توانید لذت گردش در طبیعت را در آن به خوبی تجربه کنید.

رفتن به زیر آبشار و خیس شدن با آبی که از ارتفاع 50 متری به رودخانه می ریزد بدون شک حس شیرینی خواهد بود مخصوصا آن که اگر تابستان باشد و این کار بشود راهی برای گریز از گرما، این شاید بهترین و پرطرفدار ترین کاری باشد که مسافران بیشه انجامش می دهند.

اگر دنبال هیجان نیستید می توانید در گوشه ای بنشینید و از زیبایی ها لذت ببرید و یا حتی عکاسی کنید.

بساط یک پیک نیک خانوادگی را هم فراموش نکنید اینجا امکانات خوبی برای مسافران مهیا شده است.

آبشار بیشه لرستان
آبشار بیشه لرستان

امکانات محوطه آبشار بیشه

به منظور رفاه بازدید کنندگان، در میان درختان بلند و جویبارهای صاف و زلال، اقامتگاه‌های چوبی زیبا، اتاقک، محل برپایی چادر، حمام، سرویس بهداشتی و... برای اقامت موقت درنظر گرفته شده است.

این امکانات در تفرجگاه راه آهن بیشه با فضایی بسیار تماشایی قرار دارد، درب ورودی آن در کنار جنب ساختمان ایستگاه راه آهن بیشه واقع شده و از اول خرداد تا آخر شهریور پذیرای مهمانان می باشد.

آبشار بیشه لرستان
آبشار بیشه لرستان

تجهیزات لازم برای سفر به آبشار بیشه

 باتوجه به زمان سفر باید لوازم خود را آماده کنید. کفش مناسب، کلاه آفتابی(درتابستان)، ضد افتاب، یک دست لباس اضافه، چادرمسافرتی، هدلامپ، پتو و ملحفه(درصورت اقامت)، دوربین عکاسی و... از ملزومات این سفر است.

برای تهیه تنقلات و غذا از مغازه های داخل روستا می توانید استفاده کنید.

آبشار بیشه لرستان
آبشار بیشه لرستان

موقعیت جغرافیایی آبشار بیشه

به طور دقیق آبشار بیشه در استان لرستان  شهرستان دورود بخش پاپِی قرار دارد.

این آبشار در دامنه کوه زاگرس و در منطقه ای جنگلی _کوهستانی و در 35 کیلومتری جنوب شرقی دورود و مجاورت روستای بیشه قرار دارد.

در شرق آبشار تپه‎های کلاه کوه و در شمال، کوه ازگن به آن مشرف هستند، علاوه بر این از شرق آبشار می توان روستای زیبای چشمه پریان را دید.

آبشار بیشه لرستان

ویدیویی از آبشار شگفت انگیز بیشه

بهترین فصل سفر 

در فصل بهار طبیعت لرستان بی نظیر و شگفت انگیز است. از فروردين تا اوايل آبان ماه زمان مناسبی برای بازدید از آبشار بیشه می باشد. در اواخر پاییز و زمستان آب آبشار کم می شود، علاه برآن جاده های خرم آباد لغزنده و خطرناک است.

بهار آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه لرستان
photo by Sharareh.F

تابستان آبشار بیشه لرستان

آبشر بیشه لرستان

پاییز آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه لرستان
آبشار بیشه لرستان

کجا بمونیم ؟

اگر قصد سفر به آبشار بیشه لرستان را دارید ، می توانید محل اقامتتان را در یکی از مقاصد، خرم آباد، ازنا و دورود انتخاب کنید.

اگر می خواهید سفرِ متفاوتی داشته باشید می توانید در امکانات محوطه آبشار کمپ برپا کنید و لذتی فراموش نشدنی را تجربه کنید.

آبشار بیشه لرستان

راه دسترسی

 برای دسترسی به بیشه چند راه پیش رو داریم.

مسیر اول آن که بعد از کیلومتر ۵۰ دورود به خرم آباد بعد از دیدن تابلوی آبشار بیشه وارد فرعی شده و مسیر را ادامه دهید تا به ۳ راهی برسید. مسیر مستقیم، شما را به آبشار می رساند.

مسیر دوم را باید قبل از ورود به خرم آباد انتخاب کرد. در 5 کیلومتری خرم آباد در جاده دورود به یک سه راهی می رسید و مسیر سمت چپ، شما را به بیشه می رساند.

مسیر سوم  ازطریق قطار تهران – اهواز است که می توانید در ایستگاه بیشه پیاده شوید. از ایستگاه دورود 30 دقیقه تا بیشه راه هست. این راه دسترسی بهترین و راحت ترین مسیر برای رفتن به آبشار بیشه است. به دلیل همین همجواری آبشار بیشه با ایستگاه راه آهن هر سال مسافران زیادی از سراسر کشور از آن بازدید می کنند.

آبشار بیشهkarnaval.ir5
بیشهkarnaval.ir10
آبشار بیشهkarnaval.ir8

توصیه های دوستانه کارناوالی

آبشار بیشه یکی از زیباترین مناظر طبیعی ایران را دارد، مسیر پیاده روی به سمت آبشار، کمی ناهموار است و باید مراقب کودکان و افراد سالمند باشید.

اگر قصد اقامت و کمپینگ در این منطقه را دارید، جای مناسبی را در اطراف آبشار پیدا کرده و چادر مسافرتی خود را برپا کنید. در فصل گرما از چادرهای کف دار استفاده کرده و بُردن حشره کش را فراموش نکنید.

اگر شناگر حرفه ای نیستید هرگز در داخل رودخانه سزار آبتنی نکنید چرا که برخلاف ظاهر آرامش، باطنی متلاطم دارد.

در طبیعت آتش درست کردن و خوردن کباب دست جمعی بسیار لذت بخش است اگر قصد کباب درست کردن داريد، با خود زغال آورده و در انتها از خاموش شدن آتش مطمئن شوید. در هنگام بازگشت نیز زباله های خود را همراه برده و در اولین سطل زباله قرار دهید.

اگر با وسیله شخصی خود سفر می کنید نزدیکترین پمپ بنزین در خرم آباد می باشد.

آبشار بیشه لرستان
photo by Morteza Safataj
آبشار بیشه لرستان

لذت امروز را با هم به تماشا بنشینیم...

سخن آخر

آیا به لرستان سفر کرده اید؟

تجربه ی سفر به آبشار بیشه را دارید؟

نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها : 9
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....