تصاویر جشن های 2500 ساله شاهنشاهی | اسراف گری بیهوده دربار

گاهی دلمان می خواهد دل از زمان حال بکنیم و به سال های پیشین برویم؛ سال هایی که در میان برگ های درهم ریخته ی تاریخ جا خوش کرده و اتفاقاتی را در قلب خود حفظ نموده اند. درست است که ماشین زمان هنوز هم تنها یک خیال است و نمی توان آن را لمس و باور کرد اما راه های دیگری هم وجود دارند که می توانید در حالی که فنجان چایتان را می نوشید، از آنها استفاده کنید و به مرور وقایع گذشته بپردازید.

تماشای تصاویر تاریخی یکی از این راه هاست که راحت و بی دردسر امکان سفری کوتاه به گذشته را برایتان فراهم می کنند. آنها اسنادی ارزشمند از گذشته اند که به لطف دوربین عکاسی و تلاش عکاسان، وقایع را به تصویر کشیده و در طول تاریخ حفظ کرده اند.

می خواهیم شما را به سفری در تاریخ ایران مهمان کنیم و برایتان از یک مهمانی با خرج گزاف سخن بگوییم که نامش را تا به حال بارها و بارها شنیده اید.

جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران که با نام رسمی ۲۵۰۰مین سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران به‌دست کوروش بزرگ شناخته می شود نام مجموعه ای از جشن ها بود که به مناسبت دوهزار و پانصد سال تاریخ مدون شاهنشاهی ایران و در زمان سلطنت محمدرضا شاه پهلوی برگزار شد. این جشن ها در سال 1350 از روز سه شنبه ۲۰ مهر آغاز گردید و تا شنبه ۲۴ مهر در تخت جمشید ادامه یافت. این جشن یکی از بزرگترین و پرهزینه ترین جشن های تاریخ ایران و حتی جهان است که سران حکومتی و پادشاهان ۶۹ کشور جهان در آن شرکت کردند و حدود 300 میلون دلار خرج برداشت.

این هزینه ی گزاف در حالی برای این جشن ها در نظر گرفته شد که در آن زمان بیش از نیمی از جمعیت كشور در روستاها و حومه شهرهای بزرگ از فقر رنج می بردند و همین امر موجب شد تا شخص شاه، از سوی بسیاری از افراد در داخل و خارج از کشور مورد انتقاد قرار گیرد. 

امروز همراه شما به سال 1350 می رویم و گوشه هایی از این مراسم را به تماشا می نشینیم...

با کارناوال همراه باشید.

1- محل برگزاری جشن

2- محل اسکان میهمانان

3- حضور شاه و خانواده اش در جشن

4- سالنی باشکوه برای پذیرایی از مهمانان

5- آماده سازی جایگاه مهمانان در کنار تخت جمشید

6- عبور سواره نظامان از مقابل میهمانان

برنامه رژه با تقدیم نامه‌ای از سوی ملت به شاه ایران به وسیله دو سوار آغاز شد که از مجلس شورای ملی در تهران تا شیراز را با اسب طی کرده بودند.

7- رژه تاریخ

نام رژه‌ای که در روز دوم جشن در مقابل تخت جمشید برگزار شد را رژه تاریخ گذاشتند. در این برنامه ارتش ایران با پوشیدن لباس به سبک دوره‌های مختلف تاریخی ایران از برابر شاه و میهمانان رژه رفتند. رژه در حالی صورت می گرفت که درفش کاویانی در مقابل صف سربازان به اهتزاز درآمده بود و در ردیف دوم درفش همانشان کوروش و ارتش هخامنشی قرار داشتند.

8- جایگاه رژه از نگاه دیگر

9- لباس هایی از جنس تاریخ ایران

10- بازگشت به دوران هخامنشی

11- ادای احترام به مقبره کوروش هخامنشی

محمد رضا شاه در پاسارگاد و در جوار آرامگاه کوروش نطق خود را خواند و سپس سران و پادشاهان ۶۹ کشور جهان، به این آرامگاه ادای احترام کردند. پس از پایان این قست از مراسم، ۱۰۱ تیر توپ در آسمان پاسارگاد شلیک و تاج گل باشکوهی در پای آرامگاه کوروش نهاده شد.

12- حضور سران کشورهای مختلف

13- گوشه هایی از حضور فرح پهلوی در جشن

14- تاریخ و مدرنیته در کنار هم 

15- پذیرایی شاهانه

16- سخنرانی محمدرضا شاه در جشن

17- تلاش برای ثبت لحظه لحظه جشن

18- سکه ای که به مناسبت این جشن ضرب شد

سخن آخر

نظر شما درباره ی این جشن چیست؟

آیا از این سفر تاریخی لذت بردید؟

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

منتظر شما خوبان هستیم...

دیدگاه ها : 65
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....