به یکی از نسخ نفیس قرآن کریم خواهیم پرداخت و یک برگ از این کتاب ارزشمند را معرفی می کنیم ، ورقی به رنگ آبی مایل به سورمه ای ، با نوشته هایی طلایی رنگ و از جنس طلا.

این برگه که به قرآن آبی ( Blue Qur'an ) معروف است ابعادی 30.4 در 40.2 سانتیمتری دارد و آن قدر جالب و دیدنی است که به یکی از #نفیس ترین آثار اسلامی تبدیل گشته. این کتاب در شمال آفریقا نگاشته و کپی شده است و برای استفاده در مسجدی عظیم در همین منطقه آماده سازی شده است ، در بیزانس استفاده از رنگ بنفش و آبی بسیار معمول بود احتمالا به همین دلیل این قرآن هم بر ورقی آبی رنگ نوشته شده است.

قرآن آبی به خط کوفی است و در این برگه از اسکریپت ( نوعی از نگارش خط کوفی است که زاویه هایی تند و تیز دارد ) برای نوشتن قرآن استفاده شده که به علت تغییر طول ، شکل حروف و حذف حرکات روی آن ها خواندنش دشوار می باشد ، در این برگه پانزده خط قرآن وجود دارد ، نوشتن قرآن با طلا یکی از هنر های بسیار مجلل و فاخر اسلامی می باشد که نسخه های کمی هم به این صورت وجود دارند.

به طور کلی در زمان حکومت عثمانیان 600 نسخه ی خطی تولید شد که هرکدام دارای ویژگی های خاصی بودند و در حال حاضر در موزه های سراسر جهان پراکنده می باشند ، برگه ی قرآن آبی هم یکی از همین نسخ ارزشمند می باشد .

دوران تاریخی : نیمه ی دوم قرن 9 و اوایل قرن 10 .

محل کشف : تونس، قیروان.

ابعاد : 30.4 در 40.2 سانتی متر

محل نگهداری : برگه ی قرآن آبی هم اکنون در موزه ی متروپولیتن نیویورک حفظ و نگهداری می شود.

قرآن

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....