تخته بازی 5 هزار سال پیش بازتولید شد. تخته بازی «سَر و دِم» که در سال 1977 در یکی از قبور 5 هزار سااله شهر سوخته کشف شده بود ، در سال جاری توسط یکی از هنرمندان اهل سیستان و بلوچستان در اندازه ی واقعی ساخته شد .

مدیر پایگاه جهانی شهر سوخته ، روح الله شیرازی ،که در شمال سیستان و بلوچشتان واقع شده است در این مورد گفت :

" تخته بازی «سَر و دِم» که در سال 1977 میلادی در یکی از قبور 5 هزار ساله شهرسوخته کشف شده بود در سال جاری از سوی یکی از هنرمندان سیستانی در اندازه واقعی بازتولید شد. "

در گزارشی که ایرنا در روز سه شنبه از آیین پرده برداری از این تخته بازی در موزه مردم شناسی سیستان تهیه کرده است ، روح الله شیرازی در این مورد گفت :

"  این تخته بازی در یکی از قبور سردابه ای شهرسوخته به همراه مهره های بازی ساخته شده از جنس استخوان، صدف و چوب کشف شده است. " 

همچنین او در ادامه صحبت هایش اضافه کرد :

" علی کیخواه آریا از هنرمندان سیستانی این اثر را با تمام ظرافت، اندازه واقعی و به روش سنتی در دوران کنونی بازتولید کرده است.
شواهد باستان شناسی بدون هیچ تردیدی نشان می دهد که آثار و تولیدات شهرسوخته در زمان رونق این شهر به آسیای مرکزی، تاجیکستان، شوش و بین النهرین صادر می شده است." 

وی تاکید کرد:

"  آثار بدست آمده در شهرسوخته باید آغاز گر راهی باشد که این هنرها و صنایع دوباره به همت هنرمندان این سرزمین زنده شود.
تخته بازی سرودِم که توسط هنرمند سیستانی علی کیخواه آریا در سال جاری بازتولید شده است با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان وبلوچستان، دوستداران میراث فرهنگی و مسئولان محلی پرده برداری شد. " 

محوطه ی باستانی شهر سوخته که ر 180 کلومتری از شمال زاهدان ، مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شه است ، متعلق به سه هزار سال پیش از میلاد است. از این محوطه باستانی تا به امروز آثار متعددی از داخل قبور و محوطه های مسکونی و صنعتی آن بدست آمده است.

این اثر باستانی (شهرسوخته) در سال 93 به عنوان یکی از آثار شاخص جهانی در فهرست سازمان یونسکو ثبت شده است.

تخته بازی 5 هزار سال پیش بازتولید شد

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....