باستان‌شناسان می گویند اسکلتی که در یک صندوقچه طلایی در معبدی باستانی در چین پیدا کرده‌اند، به سیذارتا گوتاما یا همان بودا تعلق دارد .

به گزارش ایسنا، باستان‌شناسان با کاوش زیر معبدی بودایی در نانجینگ چین توانستند صندوقچه‌ هایی از جنس طلا و نقره پیدا کنند که گفته می‌شود جمجمه‌ی موجود در آن متعلق به بودا می باشد .

این صندوقچه مقبره‌ای ویژه قدیسان مذهب بودایی است. درون این جعبه هزار ساله، استخوان آهیانه‌ای جمجمه بودا کشف شده و تصور می‌شود بقیه استخوان‌های موجود در این قبر، متعلق به دیگر قدیسان بودایی باشد. در کنار این استخوان‌ها، سنگ‌های قدیمی از جمله عقیق، کریستال، لاجورد و شیشه دیده می‌شود.

این محفظه طلایی و ۱۱۷ در ۴۵ سانتی‌متری که در بردارنده جمجمه بودا است، درون یک صندوق نقره‌ای قرار دارد که آن هم درون یک صندوقچه سنگی نگهداری می شود. روی این صندوقچه ۱۰۰۰ ساله نوشته شده:

او استاد روشنگری کامل است، راهب بزرگ صومعه چنگیتان و دارنده روبان بنفش.

روی تابوت‌های طلایی و نقره‌ای نقش‌های نیلوفر، پرنده فونیکس و خدایان نگهبان شمیر بدست حکاکی شده‌ اند. روی صندوق بیرونی هم تصاویر ارواحی که آسپاراس نامیده می‌شوند و آلات موسیقی می‌نوازند به چشم می خورد. سه بطری کریستالی و یک جعبه نقره‌ای که شامل بقایای جسد قدیس‌های بودایی است هم در تابوت زرین بودا کشف شده است .

روی این صندوقچه تصاویری از بودا، صحنه‌هایی از زندگی او از تولد تا زمان رسیدن به مرحله پری نیروانا حکاکی شده است. این مرحله‌ای است که بودا در آن می‌میرد و دیگر دوباره متولد نمی‌شود چون براساس اعتقادات بودایی‌ها، او این چرخه را کامل کرده است .

باستان‌شناسان گفته‌ اند که صندوقچه سنگی به سبک سازه‌های دوران حکومت امپراطور ژنزونگ (۹۹۷ تا ۱۰۲۲ میلادی) از سلسله سونگ ساخته شده است. روی این تابوت نام طراحان و افرادی که هزینه ساخت آن را پرداخت کرده‌اند، حک شده است. همین نوشته‌ها نشان می‌دهد جمجمه مدفون در این صندوقچه سیزارتا گوتاما است.

صندوقچه ای از جنس طلا و نقره

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....