به گفته ی جعفر موذن ، رئیس ادره فرش سازمان صنعت و معدن و تجارت آذربایجان شرقی ؛ به همت مرکز ملی فرش ایران همزمان با 14 منطقه جغرافیایی کشور مراحل ثبت جهانی مالکیت فکری تابلو فرش سردرود به پایان رسید.

در گزارشی که خبرگزاری ایسنا در منطقه آذربایجان‌شرقی در این مورد تهیه کرده است ، جعفر موذن در مورد این اتفاق ، این گونه توضیح داده است :

 نشانه جغرافیایی، نشانه‌ای است که مبدا کالایی را به قلمرو، منطقه یا ناحیه ای از کشور منتسب می‌سازد، مشروط براینکه کیفیت و مرغوبیت، شهرت یا سایر ویژگی های کالا قابل انتساب به مبدا جغرافیایی آن باشد.

 او صحبت هایش را این گونه ادامه داد :

 این ثبت به همت مرکز ملی فرش ایران و با همراهی دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و با همکاری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و تشکل‌های فرش در این مناطق و نیز اداره کل ثبت مالکیت صنعتی ایران به انجام رسیده است.

 همچنین افزود : 

با ثبت جهانی نشان جغرافیایی فرش دستباف مناطق ایلام، سنقر و کلیایی کرمانشاه، کردی خراسان شمالی، لرستان، تابلوفرش سردرود، ترکمن جرگلان و بجنورد، سیستان و بلوچستان، ورامین، چهارمحال و بختیاری، قشقایی فارس، گبه فارس و اردکان، قهستان و مود بیرجند در سازمان جهانی مالکیت فکری((WIPO، این کالای هنری در کشورهای عضو معاهده لیسبون برای ثبت و حمایت معرفی شد.

لازم به ذکر است که تا قبل از این نیز 15 منطقه جغرافیایی دیگر فرش دستباف ایران  ثبت جهانی شده بود .

تابلو فرش سردرود جهانی شد

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....