این بار در مشاهیر گردشگری با کارستن نیبور ریاضیدان، نقشه نگار و جهانگرد آلمانی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

 نوشته های او از سفرهایش و نقشه نگاری های دقیق و جدید، باعث شهرت وی شده بود. او در سال 1762 نقشه خلیج فارس و مناطق اطراف آن را ترسیم کرد این نقشه دقیق ترین نقشه ای بود که تا آن تاریخ رسم شده بود و نام خلیج فارس در آن دیده می شود و 3 جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک به نام کشور ایران ثبت شده است.

تولد

  کارستن نیبور در روز 17 مارچ سال 1733  میلادی در شهر هانوفر آلمان چشم به جهان گشود.

زندگی 

 پدر کارستن یک کشاورز ساده بود به همین دلیل تحصیلات اندکی داشت و سال های ابتدایی زندگی خود را به کار کشاورزی و کمک به پدرش گذراند. او علاقه بسیار زیادی به ریاضیات داشت و این علاقه اش باعث شد در علم مساحی که مرتبط با ریاضیات و کاربرد آن در زمین شناسی است، مطالعه کند. 

در سال 1760 میلادی یکی از معلمانش به او پیشنهاد می دهد به گروهی که به دستور پادشاه دانمارک برای تحقیقات علمی و اکتشافات به کشورهایی همچون مصر، عربستان و سوریه می رفتند، بپیوندد.

تحول زندگی او از این سفر علمی و اکتشافی آغاز شد. اما او باید پیش پیش از سفر برخی آمادگی های لازم را کسب می کرد به همین علت در حدود 1/5 سال به مطالعه ریاضیات و زبان عربی پرداخت.

سفری که در پیش داشتند به حدی دشوار بود که در انتها تنها کارستن باقی مانده بود و بقیه افراد یا از ادامه سفر سر باز زده و یا جان خود را از دست داده بوند.

او پس از اتمام ماوریتش از بمبئی به دانمارک بازگشت و در مسیر از شیراز ، بوشهر ، تخت جمشید و بیستون نیز بازدید داشت.

مرگ

 کارستن در منطقه ای روستایی به اسم دیمارشن در شهر ملدورف آلمان در سن 82 سالگی (1815 میلادی) درگذشت.

fseew0

نقشه کلی منطقه

fseew2

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....