کرسف

حامد ذیفر مسئول هیات کاوش نجات بخشی کرسف در خصوص این واقعه گفت:

کرسف به عنوان مرکز دهستان کرسف در بخش مرکزی شهرستان خدابنده از توابع استان زنجان قرار دارد  .

 وی در ادامه گفت:

کرسف از دیرباز جزو مناطق تاریخی و در گذشته (دوره قاجار) مرکز سیاسی منطقه بشمار می رفت .

 به گفته این باستان شناس در جنوب غربی شهر و در 182 متری شمال جاده اصلی بیجار به سمت قیدار بر روی بلندی باغی شخصی واقع است که در میان آن پشته‌ ای باستانی قرار گرفته است که متأسفانه در قسمتی از این پشته اخیرا خاکبرداری شده است  .

ذیفر افزود :

مرکز پشته توسط صاحب ملک برای ساخت استخر‌ پرورش ماهی به عمق بیش از 14 متر خاکبرداری شده که در حین خاکبرداری در آن قطعات و ظروف سالم دوران اسلامی بدست آمده است .

وی در ادامه گفت:

وجود لایه‌های باستانی در برش گودال ایجاد شده و نمونه ظروف سفالی بدست آمده، اهمیت مطالعات میدانی و نجات‌بخشی آثار باقی مانده را نشان می دهد .

ذیفر با اشاره به این موضوع که در زمستان گذشته طرح پژوهشی با عنوان کاوش نجات بخشی به پژوهشکده باستان‌شناسی ارائه شد، افزود :

با توجه به این طرح، کاوش در این محوطه باستانی از فروردین امسال آغاز و همچنان ادامه دارد .

ذیفر اشاره کرد :

با کاوش در این محوطه آثار معماری به صورت سازه‌‌های سنگی خشکه چین، در مواردی همراه کف پوش سنگی بدست آمده که به دلیل تخریب گسترده در محوطه آثار ناچیزی از معماری در محوطه برجای مانده است از دیگر آثار فرهنگی بدست آمده در این محوطه به قطعات سفالی که مطالعات اولیه نشانگر انتساب آن‌ها به قرون 6 و 7 هجری قمری است، می توان اشاره کرد .

 این باستان شناس در ادامه گفت:

قطعات سفالی شامل سفال‌های ساده، منقوش کنده و افزوده و لعابدار است که شاخص‌ترین نمونه سفال‌ها مربوط به گونه سفال با نقش کنده زیر لعاب سبز رنگ هستند که با عنوان سفال آق کند شناخته می‌شوند.

مجوز کاوش نجات بخشی در منطقه کرسف را رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر کرده است .

کرسف
کرسف

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....