طبق جدید ترین تحقیقات تغییرات آب و هوایی به یک تهدید جدی برای میراث فرهنگی جهان تبدیل شده است که می‌تواند سبب از دست دادن برخی آثار و نیز عوارض منفی و مخرب بر صنعت گردشگری شود .

طبق بررسی‌هایی که چندی پیش نتایج آن از سوی یونسکو، یونپ و بخش بررسی‌های آماری سازمان ملل متحد منتشر شد، تغییرات آب و هوایی به چنان سطحی رسیده است که بسیاری از محوطه‌ های فرهنگی جهان در معرض خطر قرار گرفته اند .

به گزارش یونسکو و به استناد گزارش یاد شده 31 اثر میراث فرهنگی جهانی در 29 کشور در وضعیت نامناسب قرار دارند که ناشی از افزایش دمای هوا، ذوب شدن یخچال‌ها، افزایش سطح آب دریاها ، افزایش دفعات حوادث آب و هوایی ، تشدید خشکسالی و طولانی شدن فصل آتش سوزی‌های ناخواسته می باشند .

طبق این گزارش، تغییرات آب و هوایی حتی می‌توانند باعث شوند برخی محوطه‌های میراث جهانی موقعیت خود را در فهرست میراث جهانی یونسکو از دست بدهند .

الیزا توندا، مدیر بخش صنایع پایدار در UNEP در این رابطه گفت:

دولت‌های جهان و بخش خصوصی و صنعت گردشگری همه باید درتلاش‌های خود برای کاهش انتشار کربن و حفاظت از با ارزش‌ترین گنجینه های فرهنگ و ذخایر طبیعی از آثار مخرب ناشی از فعالیت‌های گردشگری هماهنگ باشند . 

او در ادامه افزود :

این گزارش تاثیر منفی تغییرات آّب و هوایی را در برخی محوطه های فرهنگی و سایت های گردشگری همانند ونیز، استون هنج و جزایر گالاپاگوس جدی دانسته است. همچنین برخی مناطق وسایت‌های گردشگری همانند مناطق حفاظت شده در آفریقای جنوبی، کلمبیا و نیز شبه جزیره شیرتوکو در ژاپن ، از دیگر سایت‌هایی است که دراین گزارش به آن‌ها اشاره شده است.

دراین گزارش آمده است که به عنوان مثال مجسمه‌های مشهور در جزیره ایستر به دلیل فرسایش ساحلی در حال تخریب هستند و در جزایر کالدونیای جدید در اقیانوس آرام غربی بسیاری از گونه‌های مرجانی به طور بی سابقه‌ای کاهش یافته‌اند .

میچتیلد روسلر، مدیر مرکز میراث جهانی یونسکو با اشاره به این مطلب گفت : 

یافته‌های این گزارش نشان از آن دارد که درسطح جهانی باید درک بهتر و نیز تمرکز بیشتری نسبت به تهدیدهای آب و هوایی نسبت به میراث فرهنگ جهانی اعمال شود. بنابراین دستیابی به توافق پاریس در باره محدود کردن روند افزایش دمای جهان درحمایت از میراث فرهنگ جهانی برای نسل کنونی و آینده بشر الزامی است .

مصر
چین
آمریکای جنوبی

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....