کره ی زمین پر است از رمز رازهایی که بشر تا به امروز با کشف آن ها وارد دنیای دیگری شده .

از شهر هایی که زیر انبوه جنگل ها رها شده اند تا #شهر های زیرزمینی که درهایشان چندین هزار سال بسته بوده است .

تمدن های زیادی بوجود آمده اند و نابود شدند و تنها خاطراتی از آنان بصورت تاریخ باقی مانده است . زندگی به هیچ کدامشان این اجازه را نداد تا برای ابد زنده باشند . 

سفری خواهیم داشت به کشور #ترکیه و شهر زیرزمینی اسرار آمیزی که سالیان سال پنهان شده بود ، درینکویو ( Derinkuyu ) .

از سرگذشت این شهر خواهیم گفت ، شهری افسانه ای . 

#درینکیو شهری باستانی که در زیرزمین ساخته شده است و به همراه خودش رمز و راز های زیادی را به دل زمین برده است .

همراه کارناوال باشید .

به دلیل کم بودن عکس های موجود از این شهر زیرزمینی و کیفیت پایین آن ها تعداد عکس در این مطلب کم است . 

شهر زیرزمینی درینکویو بر روی سطح زمین

شهر باستانی در اعماق زمین 

درینکویو شهری است از دوران باستان که مردمانی را در خود جای می داده . صدای مردم به گوش می رسید ، خنده هایشان . دیده می شد ، راه رفتنشان ، نگاه کردنشان . مردمانی که امروز دیگر نیستند و شهر را رها کرده اند .

این شهر که به زبان یونانی آن را آواکو ( Ανακού ) می نامند از چندین طبقه تشکیل شده است و در نوشهر ( Nevşehir ) یکی از شهر های ترکیه قرار دارد . 

درینکویو بیش از 60 متر در اعماق زمین غرق شده است و می توانسته 20000 هزار نفر را به همراه آذوقه هایشان در خود نگه دارد . این شهر زیرزمینی بکی از چندین شهری است که در این منطقه کشف شده است . 

نام این مناطق در گذشته #کاپادوکیه ( Cappadocia ) بوده است و در طول تاریخ سرگذشت جالبی بر او حادث شده است . 

باستان شناسان بعد از کشف درینکویو بسیار متعجب شدند و سوالات زیادی در ذهنشان شکل گرفت . از نوع ساخت تا دلیل ساخته شدنش .

درینکویو از سال 1969 برای بازدید کنندگان مورد استفاده قرار گرفته است و امروزه فقط نیمی از شهر برای ورود بازدید کنندگان مجاز خواهد بود .

در ادامه به همه ی این سوال ها پاسخ خواهیم داد . 

شهر زیرزمینی درینکویو
شهر زیرزمینی درینکویو
شهر زیرزمینی درینکویو

ویژگی ها و جذابیت های درینکویو

درینکویو اسرار پنهان زیادی دارد و وقت آن رسیده تا به همراه هم از آن ها سر در بیاوریم . 

درهای این شهر از داخل بسته می شدند . این در ها به هیچ عنوان به شکل در نبوده اند و سنگ های دایره ای شکل و سنگینی بودند که چندین تن وزن داشتند . تکان دادن این در ها به هیچ عنوان کار ساده ای نبوده و چندین نفر به همراه ابزار الات مخصوصی این در ها را باز و بسته می کردند . وسط درها سوراخی به منظور انجام دو کار کنده شده بود ، برای مشاهده ی آن سوی در و باز و بسته کردن . 

سالن ها و اتاق های زیادی در طبقات این شهر وجود دارد از اتاق های شراب سازی و روغن کشی ، اسطبل ، زیرزمین ، انباری ، سالن غذاخوری و معبد گرفته تا راهرو های عریض و مرتفع .

در طبقه ی دوم اتاق بزرگ و با سقفی طاقی شکل قرار دارد که محققان می گویند این اتاق به منظور آموزش دادن و تعلیم دادن آموزه های دینی مورد استفاده قرار می گرفته است . 

طبقه ی سوم  و چهارم از طریق یک راه پله ی عمودی بهم وصل می شوند و تا طبقه ی پنجم ، پایین ترین قسمت شهر که یک #کلیسا به شکل صلیب در آن قرار دارد برسد . 

یک راه تهویه به طول 55 متر به سطح زمین و نزدیکی روستاهای اطراف ساخته شده بود ولی به هیچ عنوان از روی زمین کسی نمی توانست آن را پیدا کند . این بدان معناست که درینکویو از دید انسان های روی زمین بطور کامل پنهان بوده است .

شهر زیرزمینی درینکویو
شهر زیرزمینی درینکویو
شهر زیرزمینی درینکویو

تاریخ از این شهر باستانی می گوید 

این شهر به همراه تونل ها و راهروهایش به دست مهاجرین هندو - آریایی از سنگ های آتشفشانی در قرن های 7 تا 8 قبل از میلاد ساخته شده است . به گفته ی باستان شناسان این شهر زیرزمینی بازمانده ی دوره ی حکومت مادها بوده است چون که در درینکویو نماد هایی از اهورا مزدا ، فروهر و مجسمه های اسب های پارسی پیدا شده است . 

بعد از گذشت سالیان سال این شهر به دست اروپاییان و یونانیان افتاد . در این حین اعراب و اروپایی  ها با یکدیگر به جنگ پرداختند و درینکیو تبدیل به پناهگاهی برای جبهه ی شمالی ، اروپاییان ، بدل گشت .

درینکیو از طریق راهروهای زیادی به دیگر شهر های زیرزمینی مرتبط است . این مزیتی بود برای سربازانی که می خواستند به دور از چشم دشمن به جایی بروند . زمانی رسید که مغول ها در قرن 14 بعد از میلاد حمله کردند و بار دیگر این شهر مورد استفاده قرار گرفت . بعد از به قدرت رسیدن عثمانی ها این شهر در ابتدا متروکه شده بود اما بعد از گذشت مدتی تبدیل به مکانی برای پناهندگان شد . 

امروزه این شهر زیر زمینی به مکانی برای گردشگران تبدیل شده است . 

شهر زیرزمینی درینکویو
شهر زیرزمینی درینکویو
شهر زیرزمینی درینکویو

داستان کشف این شهر باستانی 

سال 1963 میلادی بود و کارگرانی در حال کندن زمین برای ساخت یک خانه . ناگهان با تونلی طویل به سمت اعماق زمین مواجه می شوند . ابتدا فکر می کنند که با یک چاه برخورد کردند .

این موضوع را با کارفرما ها و دیگر مسئولان در جریان می گذارند و متوجه می شوند با یک راه پله ی باستانی مواجه هستند . وزارت فرهنگ کشور ترکیه تحقیقات را شروع می کند و این تحقیقات تا به امروز ادامه دارد .

شهر زیرزمینی درینکویو

شهر هایی دیگر زیرزمین ، برادران و خواهران درینکویو

درینکیو به چندین شهر زیرزمینی دیگر راه دارد که همه ی آن ها در همین منطقه قرار دارند . نزدیک ترین شهر به درینکیو کایماکلی می باشد که از طریق یک تونل 8 کیلومتری به هم متصل شده اند . هر کدام از این شهر ها ویژگی های خاص خودشان را در نوع ساخت دارند و شاید تنها دلیل ساخت این شهر ها پناه گرفتن و پنهان شدن از دست دشمنان و یا دزدان بوده است . 
تا به امروز حدود 200 شهر زیرزمینی یافت شده که حداقل 2 طبقه می باشند .

محققان هنوز به جواب قطعی برای دلیل ساخت این شهر ها نرسیده اند و تحقیقات ادامه دارد . 

این بناهای زیرزمینی در عین سادگی پیچیدگی های زیادی دارند . 

شهر زیرزمینی درینکویو

درینکویو و صنعت جهانگردی

این #شهر باستانی چه برای گردشگران عادی و چه محققان و دانشمندان جذابیت زیادی دارد . زیبایی هایش هرکسی را حیرت زده و دانشمندان را به فکر فرو می برد . کشور ترکیه صنعت گردشگری قوی و مناسبی دارد و در سال های اخیر به رشد اقتصادی این کشور کمک شایانی کرده است . زمانی که از شهر های زیرزمینی سخن به میان می آید به دنبال آن هم هزاران گردشگر از سراسر دنیا به این شهر ها سرازیر می شوند . 

این را به خاطر داشته باشید که صنعت گردشگری هر کشور به اندازه ی معادن ، چاه های نفت ... از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . کشور ما ، ایران هم باید در این زمینه به سرعت پیشرفت های زیادی کند . 

شهر زیرزمینی درینکویو

به درینکیو سفر کنید 

برای بازدید از این شهر زیرزمینی و باستانی باید به کشور ترکیه سفر کنید و سپس به شهر درینکیو بروید . در مرکز شهر راه های ورودی به شهر زیرزمینی را خواهید یافت . 

برای ورود و استفاده از تور ها مبلغی معادل 150$ را باید پرداخت کنید . 

ساعات بازدید 8 صبح الی 19 می باشد . 

شماره ی تماس :  0090-384-213-42-60

وب سایت : سایت درینکویو

سفر به این شهر برای افرادی که ترس از مکان های بسته و تاریک را دارند توصیه نمی شود .

شهر زیرزمینی درینکویو
شهر زیرزمینی درینکویو

سخن کارناوال

آیا تا به حال از این شهر بازدید کرده اید ؟ نظر شما درباره ی این شهر زیرزمینی چیست ؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید . 

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....