کارناوال این بار شما را به دیدن دریاچه ای زیبا اما سمی  دعوت می کند. 

آب آن راکد است و بیشتر شبیه به یک #باتلاق است تا دریاچه! اما امروز افراد بسیاری برای تماشای زیبایی خیره کننده این #دریاچه راهی #نیوزلند می شوند. دانشمندان هم در حال تحقیق بر روی این دریاچه هستند تا درباره آن بیشتر بدانند و  از راز های آن پرده بردارند.

با ما همراه باشید تا از این دریاچه بیشتر بدانیم.

حمام شیطان

از فاصله ای نه چندان نزدیک و از پشت نرده های چوبی که دور تا دور این دریاچه  مرموز را پوشانده است اجازه  نگاه کردن به آن را دارید.

 شاید در نگاه اول رنگ زرد آن چشمان شما را خیره کند، اما  نباید زیبایی پر فریب این دریاچه شما را گول بزند. زیرا همین آب زیبا و خوش رنگ و لعاب سمی است و در خود گازهای خطرناکی دارد.

آب این دریاچه سال هاست که راکد و بی حرکت  مانده است و هیچ مقصدی را برای رفتن انتخاب نکرده ، و حالا براین آب متعفن نام حمام شیطان را گذاشته اند.

حمام شیطان

برکه ای  زیبا اما سمی!

حمام شیطان نام برکه ای است در نیوزلند که در منطقه محافظت شده "وایو تاپو" (Waiotapu) واقع شده است. منطقه  "وایو تا پو" (Waiotapu) یکی از معدود مکان های روی کره زمین است که ویژگی های جغرافیایی خاصی دارد. در واقع انرژی گرمایی #زمین در این منطقه خاص بسیار بالاست و باعث به وجود آمدن این برکه زیبا شده که حمام شیطان نام گرفته است.

 رنگ این پدیده زیبا زرد و یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم فسفری است، البته این رنگ به شرایط آب و هوایی و میزان نوری که به آن می تابد بستگی دارد.  در روزهایی که هوا ابری است رنگ آن تیره تر و اگر هوا آفتابی باشد روشن تر خواهد بود.

حمام شیطان

چرا حمام شیطان

این دریاچه فسفری رنگ با تمام زیبایی هایش آبی سمی و خطرناک دارد. انواع گازهای آتش فشانی و عناصر سمی در این آب وجود دارد و دلیل نام گذاری آن هم به دلیل وجود همین عناصر می باشد. حمام شیطان یکی از پدیده های این منطقه است، حتی دریاچه ای دیگر هم در ” وایو توپا” وجود دارد که خانه شیطان نامیده می شود.  آن هم به دلیل وجود گازها و عناصر سمی است که حاصل فعالیت های گرمایشی زمین هستند.

حمام شیطان

پوشش گیاهی و جانوری 

به دلیل دمای بالای آب و گرم بودن هوا در این منطقه، هیچ موجود زنده ای در این جا زندگی نمی کند، اما برخی گیاهان که توان تحمل دمای بالایی را دارند در این منطقه زندگی می کنند. در میان گیاهان فقط خزه ها و گل سنگ ها هستند که می توانند در دماهای بالا زنده بمانند. نوعی خزه گرمسیری به نام " کانوکا" (kānuka) در این منطقه هست که توان تحمل دمای بالایی را به نسبت گیاهان دیگر دارد و می تواند تا دمای 55 درجه سانتی گراد زنده بماند.

پوشش گیاهی در حمام شیطان
پوشش گیاهی در حمام

حمام شیطان و  دلیل علمی برای رنگ زیبای آن

شاید برای تان جالب باشد بدانید که هنوز دلیل قانع کننده ای برای شکل گرفتن چنین دریاچه ای وجود ندارد و هم چنان دانشمندان در حال تحقیق بر روی آن هستند.

اما علت رنگ زیبا ی آن وجود عنصر گوگرد و نوعی نمک به  همراه کمی آهن است.دلیل وجود این عناصر هم فعالیت های زمین گرمایی در این منطقه است. در واقع حمام شیطان در منطقه ای منحصر به فرد در نیوزلند واقع شده است که پدیده های نادری به دلیل وجود فعالیت های زمین گرمایی به وجود آمده اند.

حمام شیطان هم یکی از آنها ست. فوران های زیر آب  این عناصر  را به بالا می فرستد و بعد این عناصر با مواد معدنی #چشمه های آب گرم ترکیب شده و این دریاچه زیبا را به وجود می آورد.

زمین شناسی حمام شیطان
زمین شناسی حمام شیطان
زمین شناسی حمام شیطان

مراقب باشید!

 این مناطق در عین حال که بسیار آسیب پذیرند، خطرناک هم هستند و شما در حین این که از دیدن زیبایی های آن لذت می برید در معرض خطرات آن هم خواهید بود. یکی از این خطرات استنشاق گازهای سمی است که در سرتاسر منطقه وجود دارد. خطر دیگر ممکن است سقوط بر اثر فرو ریختن زمین باشد، زیرا در مناطقی که فعالیت های زمین گرمایی وجود دارد پوسته زمین بسیار نازک تر از مناطق دیگر است و ممکن است خطر فروریختن زمین شما را تهدید کند.

حمام شیطان

پیشنهاد کارناوالی

 این منطقه  یکی از منحصر به فرد ترین مکان های روی کره زمین است. در کنار حمام شیطان چندین مکان دیدنی دیگر هم وجود دارد که کارناوال به شما پیشنهاد می دهد حتما از آنها دیدن نمایید. یکی از این مکان ها چشمه آب گرم "لیدی نکس"     (Lady Knox) می باشد که هر روز راس ساعت 10:15  آبی را با فشار تا ارتفاع 20 متر به بیرون پرتاب می کند و دلیل این پدیده هم انرژی گرمایی زمین است.

اما داستان به همین جا ختم نمی شود. استخر نقاشی هم یکی دیگر از مکان های دیدنی است که زیبایی آن چشم هر بیننده ای را خیره می کند. این دریاچه، استخر نقاشی نام گذاری شده است به این دلیل که  آب دریاچه ترکیبی از چندین رنگ را در خود دارد. که آن به دلیل وجود مواد معدنی و گازهای مختلف در آب است.این منطقه به همراه تمام مکان های دیدنی آن به زودی  به صورت کامل برای شما شرح داده خواهد شد.

منطقه محافظت شده  وایو توپا
منطقه محافظت شده  وایو توپا
دریاچه نقاشی شده دروایو توپا
دریاچه نقاشی شده دروایو توپا

مکان های رفاهی و خدماتی

حمام شیطان در منطقه ای #توریستی واقع شده است و امکانات رفاهی  مختلفی در این منطقه وجود دارد از جمله این امکانات می توان به مرکزی خدماتی که امکان استراحت توریست ها در آن جا وجود دارد اشاره کرد. در این مکان می توانید توقفی کوتاه داشته باشید و بعد از کمی استراحت بازدید تان را از این منطقه شگفت آور  آغاز نمایید.

البته در این مرکز فروشگاهی هم وجود دارد که می توانید وسایل مورد نیازتان را از آن جا تهیه نمایید. علاوه بر این کافی شاپ " گیزر"( geyser) هم آماده خدمت رسانی به بازدید کنندگان از این منطقه است . می توانید قهوه ای با طعم مناطق زمین گرمایی را در این کافی شاپ تجربه نمایید.

مرکز خدماتی و رفاهی نزدیک حمام شیطان
این هم ویدئویی از حمام شیطان در نیوزلند

آدرس و راه های دسترسی 

برای آمدن به منطقه محافظت شده  Wai-O-Tapu باید از جنوب منطقه " رتورئا" (Rotorua) حدود 27 کیلومتر رانندگی کنید بعد از آن به چپ می پیچید درست در مقابل جاده "وایکیتی"(Waikit)، بعد از 2 کیلومتر جاده اصلی "وایوتوپا" ( Waiotapu) را خواهید دید.

ساعات دسترسی: 08:30 الی 18:00

آدرس:نیوزلند، منطقه روتوریو 3073، جاده اصلی وایتاپیو 201

 Adress: Waiotapu Loop RoadRD201 ,  Rotorua 3073, New Zealand

حمام شیطان

سخن آخر

امروز با هم دریاچه ای را دیدیم که رنگ زیبایی داشت و  یکی از معدود دریاچه های رنگی جهان بود. اگر شما هم از این دریاچه های رنگی می شناسید که تا به حال معرفی نشده، به ما بگویید تا آن دریاچه را به دیگران هم بشناسانیم.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....