این ناخن حدود دو ماه پیش توسط زمین‌شناسان و کاشفان معدن در حاشیه‌ی کویر لوت، واقع در استان خراسان جنوبی کشف شد. هنوز معلوم نیست صاحب این فسیل، چه نوع دایناسوری بوده است و در چه دوره‌ای زندگی می کرده است و هنوز حتی ثابت نشده که این فسیل از گونه ی دایناسورها باشد .

 علیرضا عابدی، دکتری زمین‌شناسی اقتصادی و یکی از فعالان اکتشافات معدنی در خراسان جنوبی که حدود دو ماه پیش این فسیل را در حاشیه‌ی کویر لوت کشف کرد، به ایسنا، گفت :

شکل ناخن دایناسور کاملا مشخص است، ما آن را دو ماه پیش پیدا کردیم، اما تا کنون مطالعه‌ای روی آن صورت نگرفته و همه‌چیز در حد گمانه‌زنی است، مراکزی وجود دارد که می‌تواند این فرضیه را اثبات کند.

وی با استناد به قدمت کانی‌ها و فعالیت‌های اکتشافتی در منطقه خراسان جنوبی این احتمال را که فسیل‌های یافت شده متعلق به دایناسورها باشند، مطرح کرد و گفت:

دایناسورها بین 60 تا 220 میلیون سال پیش زندگی می‌کردند، دقیقا همان بازه‌ی زمانی که سنگ‌ها و کانی‌های منطقه‌ای وجود داشته‌اند، پس امکان اکتشاف فسیل دایناسور در این منطقه وجود دارد.

او همچنین از کشف کهربا در خراسان جنوبی خبر داد و گفت :

کهربا، کانی نیست و یک ماده آلی به رنگ خردلی است که برای نخستین‌بار در اسکاندیناوی پیدا شد، علت پدید آمدن آن شیره‌ی درختان کاج است، این الگویی شد در روسیه برای یافتن کهربا، ما با توجه به این‌که بیرجند مهد کاج است، احتمال کشف آن را دادیم و یا پیگیری الگوی اسکاندیناوی، اولین قطعه‌ی کهربا را در خراسان جنوبی پیدا کردیم.

این زمین‌شناس از کشف شهاب سنگ‌ها در کویرهای خراسان جنوبی خبر داد و افزود:

وقتی اجرام در سطح آسمان، قدرت عبور از جو را پیدا کنند عنوان "شهاب سنگ" می‌گیرند، درحال حاضر به خاطر جو سنگین کره‌ی زمین امکان عبور این اجرام آسمانی سخت است، چون اصطکاک ناشی از عبور، باعث ذوب آن‌ها می‌شود که نور ناشی از آن هم قابل مشاهده است، اما استثنائا فقط برخی از این قطعات امکان عبور از جو را پیدا می‌کنند.

شهاب سنگ‌های لوت چقدر می‌ارزد ؟

وی با بیان این‌ که ارزش مادی و علمی شهاب سنگ‌ها با توجه به قدمت و رنگ پوسته‌ی سوخته، تعیین می‌شود، گفت :

ارزش مادی این شهاب سنگ‌ها در هر گرم از 10 دلار تا 4 هزار دلار است و گاهی یک نمونه خوب آن را می‌توان چهار تا پنج میلیون تومان قیمت‌گذاری کرد.

 سال گذشته لوت‌شناسان دو قطعه شهاب سنگ در نزدیکی "گندم بریان"، مرسوم به گرم‌ترین نقطه زمین و دیگری را در ریگ یلان واقع در منطقه نهبندان پیدا کردند. احمد رونقی یکی از کویرنوردان و راهنمای تور در خراسان جنوبی که در جریان این اکتشافت بوده است، گفت: بعد از پیدا کردن آن شهاب سنگ‌ها، چند تیم دیگر به منطقه آمدند و یکسری شهاب سنگ دیگر پیدا کردند که البته شنیدیم سنگ‌هایشان را دزدیده‌اند.

 

کویر لوت

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....