در گزارشی که ایرنا به نقل از مدیر مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران ، محمدرضا نعمتی ، منتشر کرده ، از کشف یک گورستان تاریخی در جریان حفاری های شرکت آب و فاضلاب شهرستان ورامین ، خبر داد.

در گفت و گویی که محمدرضا نعمتی در روز یکنبه با خبرگزاری ایرنا داشته ، در مورد این خبر آمده :

محمدرضا نعمتی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در روزهای اخیر، به صورت اتفاقی جمجمه ای مربوط به دوره ایلخانان از حفاری های اداره آب و فاضلاب ورامین پیدا شد که در واقع سر نخی برای کشف گورستانی تاریخی در این شهرستان شد.

او ادامه داد : 

کاوش های متعددی از سوی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی برای سالم در آوردن اشیا تاریخی بجای مانده در این منطقه تاریخی صورت گرفته است.

محمدرضا نعمتی افزود :

تاکنون تعداد زیادی شی سفالی، اسکلت انسان، آجر و خشت های پخته شده از کاوش های اولیه این گورستان بدست آمده است.

او صحبت هایش را در حالی ادامه ادامه داد که به این موضوع اشاره داشت که  اداره آب و فاضلاب شهرستان ورامین  بدون گرفتن استعلام نسبت به حفاری و لوله گذاری آب شرب در این منطقه اقدام به حفاری کرده بود :

براساس مصوبه هیات وزیران، پیش از هر گونه اقدام کاری و پژوهشی دستگاه های دولتی در مناطق تاریخی باید استعلام های لازم از سازمان میراث فرهنگی انجام شود.

او یادآور شد:

چند سال پیش نیز در پی خاکبرداری های اداره راه و شهرسازی ورامین برای احداث جاده در این شهرستان، تپه ای تاریخی نابود شده بود.

همچنین نعمتی از یک کشف دیگر خبر داد و آن کشف 25 سکه تاریخی دوره هخامنشیان توسط یگان حفاظت مترو تهران از کیف یک قاچاقچی اشیای عتیقه خبر داد  صحبت هایش را ادامه داد : 

این سکه های تاریخی اکنون در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان تهران است.

او صحبت هایش را در مورد این خبر در حالی به پایان رساند که به نامشخص بودن محل کشف این سکه ها برای  کارشناسان میراث فرهنگی خبر داد :

با توجه به قدمت این اشیا تاریخی، نمی توان قیمت ریالی واقعی آن ها را مشخص کرد.

کشف یک گورستان تاریخی در ورامین

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....