بعد از سال های متعدد کاوش در تپه سگزآباد در قزوین، به تازگی دستاوردهایی برای تیم کاووش حاصل شد از جمله کشف شواهدی از "یک گورستان متعلق به عصر آهن" .

در گزارشی که ایسنا در این باره به نقل از مصطفی ده پهلوان ( سرپرست پروژه تعیین عرصه و حریم «قره تپه» در سگزآبادِ قزوین ) ،روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر کرده، آمده است :

در این پروژه ۳۵ گمانه در چهار جهت محوطه به طول و عرض یک متر کاوش شد. همچنین به دلیل تمرکز و میزان رسوب‌گذاری بالا در حاشیه «قره تپه» عمق بیشتر این گمانه‌ها از چهار متر (با عمق حداقلی ۱.۷۰و عمق حداکثری ۶ متر) تجاوز کرد.

این باستان شناس با اشاره به اینکه «عرصه نامشهود به خوبی نشانگر این است که محوطه در جهت شمال شرقی به جنوب غربی توسعه داشته است» صحبت هایش را ادامه داد :

 با توجه به کاوش در این گمانه‌ها و یافته‌های به دست آمده از آن‌ها، عرصه مشهود «قره تپه» از ۸.۶ هکتار به بیش از ۲۵ هکتار در زیر لایه‌های رسوبی دشت افزایش یافت.

ده‌پهلوان صحبت هایش را با اشاره به کاوش و ارزیابی لایه‌های رسوبی در گمانه‌ها ادامه داد :

لایه‌های رسوبی دشت ارتباط معنا داری با یکدیگر دارند و جهت شیب لایه‌های رسوبی و شدت آن‌ها به خوبی دیده می‌شود که در روزهای آینده این لایه‌های رسوبی نیز توسط استادان رسوب‌شناسی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران مورد ارزیابی و شناسایی دقیق تری قرار می‌گیرند.

از نظر او مهمترین شواهدی که در پروژه تعیین عرصه و حریم قره تپه سگز آباد به دست آمد، مدارکی است از یک تدفین و یا گورستان عصر آهن 1 یا 2 در حاشیه شرقی تپه و به فاصله ۸۰ متری. همچنین او از افزایش عرصه تپه تا بیش از ۲۵ هکتار به عنوان یکی از دستاوردهای این پروژه خبر داد و گفت :

در حاشیه شرقی آثار و شواهدی از یک گورستان عصر آهن به دست آمد.

به گفته او کاوش در لایه‌های رسوبی یکی دیگر از دستاورهای این کاوش است و در این باره گفت :

این لایه‌ها بر روی لایه‌های متاخر «قره تپه» نهشت یافته‌اند و بررسی و ارزیابی دقیق آنها می تواند به باستان شناسان در شناخت شرایط محیطی و اقلیمی دوران متاخر محوطه کمک شایانی کند.

در ادامه سرپرست پروژه تعیین عرصه و حریم «قره تپه سگزآباد» در مورد کاووش های آینده در این تپه اظهار امیدواری کرد و گفت :

امید است با تمرکز بیشتر بر حاشیه «قره تپه» بتوان به درک بیشتری از لایه‌های متاخر عصر آهن در این محوطه رسید و به این پرسش که «آیا گور کشف شده نشان از یک گورستان جدید در شرق تپه دارد یا تنها یک گور منفرد است؟» پاسخ داد.

ده‌پهلوان اظهار کرد:

با وجود اینکه کاوش در محوطه‌های «قره تپه» و قبرستان وارد دهه ششم خود شده است، متاسفانه تا کنون و به دلایل نامشخص، عرصه آنها به طور دقیق و در یک گمانه‌زنی هدفمند مشخص نشده بود.

کشف شواهدی از یک گورستان باستانی در قزوین

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....