در دومین فصل پژوهش ها و بررسی های میدانی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن- املش 14 گور از دوره های پارتی و ساسانی کشف شد.

در گزاشی که خبرگزاری میراث فرهنگی در این باره منتشر کرده است ،  ولی جهانی سرپرست هیأت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت :

دومین فصل از مطالعات باستان شناختی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن از توابع بخش رانکوه شهرستان املش که از 17 اردیبهشت ماه 1395، با هدف نجات بخشی آثار فرهنگی و به صورت کاوش اضطراری در حال انجام است تا هفتم مرداد ماه ادامه دارد .

او  صحبت هایش را در حالی ادامه داد که به آغاز این پژوهش ها در این محوطه ی باستانی در سال 1392 اشاره داشت :

در این فصل از مطالعات، گروهی از کارشناسان باستان شناسی، انسان‌شناسی زیستی، گیاه باستان شناس، جانور باستان شناس و زمین شناس کار مطالعات علمی در این مجموعه باستانی را انجام می دهند.

سرپرست هیأت باستان شناسی مجموعه باستانی لیارسنگ بن -املش گفت:

با کاوش در محوطه‌های گورستانی و استقراری، شواهدی از آثار تدفینی و معماری سنگی به دست آمد که دوره‌های تاریخی آنها هنوز برای باستان شناسان مشخص نیست .

با توجه به صحبت های جهانی ، در 5 کارگاهی که در  شرقی ترین بخش مجموعه باستانی قرار دارد ، 14 گوری کشف و مورد بررسی قرار گرفت که در آن ها آثاری از تدفین به سبک و سیاق چاله ای و گورهای دخمه ای به چشم می خورد که احتمال می رود مربوط به دوران پارتی و ساسانی است.

این باستان شناس صحبت هایش را این گونه ادامه داد :

در بخش مسکونی- استقراری در ضلع شمالی مجموعه، نیز شواهدی از معماری سنگی و فضاهای مسکونی مشاهده شده است.
به گفته جهانی، اظهار نظر نهایی درباره دوره فرهنگی این آثار تدفینی و مسکونی منوط به بررسی و مطالعه بیشتر و مشخص شدن نتایج تاریخ گذاری مطلق و مطالعات آزمایشگاهی است.

او افزود :

نخستین فصل پژوهشهای میدانی لیارسنگ بن -املش در تابستان 1393 و با هدف تعیین حریم مجموعه به سرپرستی ولی جهانی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان انجام گرفته بود.

این پژوهش ها که بخشی از دومین فصل بررسی های میدانی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن –املش است ، با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است. 

کشف گورهایی از دوره پارتی و ساسانی در املش

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....