آثاری مربوط به دوران  پارینه سنگی میانی در قشم کشف شد ...

یک باستان شناس به نام سید مرتضی رحمتی  با اشاره به  اتصال جزیره قشم به ایران در عصر یخبندان ، از کشف آثار متعلق به دوران پارینه سنگی میانی در این جزیره خبر داد.

در گزارشی که ایسنا در این باره منتشر کرده است ، سید مرتضی رحمتی پیرامون این اتفاق اینگونه توضیح داد :

در جریان پژوهش باستان‌شناسی در محوطه «بام قشم» در خرداد ماه سال جاری در نزدیکی روستاهای طبل و سلخ، تعدادی دست‌تراش سنگی به دست آمد.

همچنین او از کشف  مجموعه‌ای از دست تراش‌های سنگی مانند تراشه‌های ساده و انواع سنگ مادر خبر داد و گفت :

بیشتر آنها از قلوه سنگ ساخته شده‌اند و بررسی اولیه سنگ‌های استفاده شده، نشانه‌ی کاربرد سنگ‌های آذرین و آتش زنه در ساخت آنها است.

 با توجه به شیوه‌های تراشه‌برداری، به خصوص شیوه تراشه‌برداری لوالوا، دست تراش‌های به دست آمده متعلق به دوره پارینه سنگی میانی است.

این باستان‌شناس صحبت هایش را این گونه ادامه داد :

 براساس مشاهدات اولیه این محوطه بیشتر به عنوان یک کارگاه ابزار سازی مورد استفاده بوده که با توجه به وفور قلوه‌سنگ‌های مختلف، انسان‌های اولیه در این محل ابزار سنگی را تولید و احتمالا در سکونت‌گاه‌های خود در خارج از این محوطه استفاده می‌کردند.

دوره پارینه سنگی میانی از حدود دویست هزار سال پیش آغاز می‌شود و در حدود چهل هزار سال پیش با پیدایش انسان هوشمند جدید به پایان می‌رسد.

او افزود :

تاکنون آثار این دوره بیشتر در زاگرس و اطراف مرکز فلات ایران پیدا شده است، اما اطلاعات اندکی از سکونت‌های این دوره در جنوب ایران وجود دارد.

با توجه به آن چیزی که این باستان شناس می گوید تا قبل از آن که محوطه «بام قشم» کشف شود ، آثار این دوره به صورت پراکنده در اطراف میناب، دشت جم، سدیچ و کنارک در سواحل شمالی خلیج فارس یافت شده بود.

او اظهار کرد:

علاوه‌بر بررسی و جمع‌آوری دست تراش‌ها، نمونه‌هایی از رسوبات و نهشته‌های محوطه برای مطالعات زمین‌شناسی، رسوب‌شناسی و ریز ریخت‌شناسی برداشت شد.

بام قشم، کهن‌ترین آثار یافت شده از سکونت انسان در تمام جزایر خلیج فارس است و از این لحاظ اهمیت فراوانی دارد.

این باستان شناس تاکید کرد :

از آنجا که در عصر یخبندان سطح دریاهای آزاد در دوره‌هایی بیش از 100 متر پایین‌تر از امروز بوده و با توجه به عمق بسیار کم آب در حدفاصل بندر «پهل» و بندر «لافت» در جزیره قشم، این جزیره به سرزمین ایران متصل بوده است.

بام قشم محوطه باز و وسیعی است که در ارتفاعاتی به همین نام و در محدوده ژئوپارک قشم قرار دارد، این محوطه اولین بار درسال 1384 توسط عبدالرضا دشتی‌زاده شناسایی و در سال 1390 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

با توجه به گزارشی که روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر کرده است ، این پژوهش ها و تحقیقات تحت نظارت علمی و راهبردی پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده و مجوز آن را رئیس پژوهشگاه صادر کرده است.

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....