در طی فصل دوم کاوش های باستانی که در محوطه تپه تخچرآباد شهرستان بیرجند  استان خراسان جنوبی  صورت گرفته است ،  بنایی مربوط به عصرآهن ۳ شناسایی شد.
در گزارشی که ایسنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در این باره تهیه کرده است ، « محسن دانا »، سرپرست هیات کاوش «تپه تخچرآباد» بیرجند در باره این کشف گفت :

فصل دوم کاوش «تپه تخچرآباد» واقع در ۳۰۰ متری غرب روستایی به همین نام انجام شد. کاوش فصل نخست که در راستای کارآموزی دانشجویان باستان‌شناسی در سال ۱۳۸۸ انجام شده بود، به دلیل تخصیص نیافتن بودجه، فصل دوم کاوش‌های این محوطه پس از ۸ سال وقفه تا امسال به تعویق افتاد.

محسن دانا ادامه داد :

در فصل اول، گمانه‌ای به عرض سه و طول ۱۰ متر در شمال تپه ایجاد شد و در آن کاوش، دیوار بیرونی یک بنای بزرگ خشتی کشف شد که با توجه به شواهد موجود به نظر می‌رسید آن را عامدانه با خشت و سنگ پر کرده و سپس بیرون آن را نیز به پهنای هشت متر و ارتفاع حدود چهار متر با شن پوشانده و احاطه کرده‌اند.

این باستان شناس افزود :

فصل دوم کاوش در این محوطه با توجه به نتایج فصل گذشته، بر شناسایی پلان بیرونی بنا متمرکز شده است و بر این اساس، بقایای دیوار بیرونی بنای خشتی که فصل پیش به دست آمده بود، مورد پیگردی قرار گرفته است که به این ترتیب حدود دو سوم پلان بیرونی بنا به دست آمد و مشخص شد با بنایی کوچک سر و کار داریم که برج‌هایی به آن الحاق شده است.

محسن دانا صحبت هایش را در حالی ادامه داد ، که به شناسایی چهار برج در این فصل از کاوشها اشاره داشت :

بنابر شواهد، به نظر می‌رسد بنا ۶ برج داشته و پیِ آن در دوره‌ی عصر آهن ۳ (احتمالاً دوره مادها) ، افکنده شده و در اوایل دوره هخامنشی به طور آگاهانه پر شده است. و همچنین نتایج این فصل نشان می‌دهد که محدوده برج شمال شرقی بنا در دوره اشکانی و حدود ۲۰۰۰ سال پیش، بار دیگر مورد استفاده قرار گرفته و به این منظور آن بخش از تپه با خشت به صورت یک سکو درآورده و داخل خشت‌های آن، خمره کار گذاشته‌اند.

با توجه به صحبت های این باستان شناس ، سفال‌های شاخص دوره‌ی اشکانی می تواند  تاریخ‌گذاری این مرحله معماری را تأیید کند و به دلیل محدوده‌ی کاوش و به پایان رسیدن این فصل از کاوش ها ، هنوز مراحل گسترش معماری دوره اشکانی و نحوه مشخص نیست.

بر اساس این گزارش مجوز این کاوش ها را رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر کرده است.

عصر آهن در دوره باستان شناسی دوره ای از تاریخ است که در آن انسان از آهن به عنوان یک ماده ای برای ساخت و ساز ابزار و جنگ افزار ها استفاده می کرده است.
این دوره تاریخی بین سال های 250 تا 500 میلادی به وقوع پیوسته است.

کشف آثاری از عصر آهن۳ در بیرجند

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....