لذت تماشای شکوه یک طاووس رویایی و یا چشم در چشم شدن با یک گربه وحشی که جزء گونه های کم یاب گربه سانان است، حتما برای شما تجربه ای منحصر به فرد خواهد شد.

اگر به حیوانات علاقه مند هستید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما از باغ وحش دبی دیدن نمایید. در این باغ وحش می توانید زیبایی های حیوانات را از نزدیک حس کنید.

علاوه بر زیبایی های آن، اتفاقات هیجان انگیز دیگری هم در انتظارتان خواهد بود؛ تصور کنید صدای غرش شیری را که از فاصله چند متری می شنوید و لرزه بر تن شما می اندازد و یا بازیگوشی های شامپانزه های این باغ وحش شما را به وجد می آورد.

 بازدید از باغ وحش دبی می تواند تفریحی لذت بخش برای همه سنین باشد و فرقی هم ندارد که شما چند سال دارید؛ در هرسنی که هستید می توانید از آن دیدن نمایید و از دیدن زیبایی های آن لذت ببرید.

همراه با کارناوال سری به این باغ وحش می زنیم .

باغ وحش دبی

باغ وحش دبی

باغ وحش دبی در یک و نیم کیلومتری دبی در امارت متحده واقع شده و در سال 1976 توسط شیخ  راشد بن مکتوم، حاکم اخیر دبی ساخته شده است.

این باغ وحش در جمیرا است .

 در طول دو سال اول که  کار خودش را آغاز کرده بود، تنها حیوانات محدودی مانند گربه های وحشی و میمون ها و حیوانات سم دار و هم چنین اکواریوم کوچکی با ماهی های اندکی  در آن وجود داشت. در طول سال های 1986 تا 1989 این باغ وحش دوباره بازسازی گردید و در سال 1971 مدیریت آن به دست شهرداری دبی سپرده شد.

در این باغ وحش گربه وحشی و انواع نادری از شامپانزه های وحشی را پرورش می دهند.

باغ وحش دبی

انواع گونه های جانوری در باغ وحش دبی

230 گونه جانوری در این باغ وحش زندگی می کنند.این گونه ها شامل 248 گونه از پستانداران  از جمله روباه، کفتار و شیر آسیایی، جگوار و  میمون های دم کوتاه، گوریل ، گرگ های دم خاکستری،  گربه وحشی گوردون  و پرندگانی هم چون عقاب طلایی، طوطی ، شتر مرغ  و هم چنین 400 گونه خزنده هستند.

 230 گونه از حیوانات #باغ وحش را گربه سانان بزرگ مانند شیر، پلنگ و کفتار، روباه تشکیل می دهند .

گونه های در معرض خطر مانند ببر بنگال، ببر سیبری، گرگ عربی، گربه وحشی عربستان، گرگ خاکستری، و گوریل هم در این باغ وحش دیده  می شود. 

در ادمه به معرفی برخی گونه های جانوری  در باغ وحش دبی، که برای بیننده ها جذابیت بیشتری دارد می پردازیم.

1) گربه وحشی یا سیاه گوش در باغ وحش دبی

سیاه گوش نام گونه ای از گربه های وحشی است که در باغ وحش دبی از آنها نگهداری می شود. این گربه سان اندازه ای متوسط تقریبا به اندازه یک متر دارد و گاهی با نام های Desert Lynx و یا African Lynx خوانده می شود.

این گربه بومی آفریقا، آسیای مرکزی و جنوب غربی آسیا و هند می باشد. نام آن هم از کلمه ای ترکی به نام karakulak که سیاه گوش نامیده می شود گرفته شده است. این گونه ترجیح می دهد در مناطق خشک و کم بارش زندگی کند و با این که محل زندگی آن ها زمین است اما توانایی بالا رفتن از درخت و هم چنین شنا در آب را دارد.

این گونه توانایی شکار پستانداران بزرگ هم چون بز کوهی را دارد ولی گاهی اوقات به خوردن مارمولک ها و حشرات هم راضی می شود.

گربه وحشی یا سیاه گوش در باغ وحش دبی
گربه وحشی یا سیاه گوش در باغ وحش دبی
گربه وحشی یا سیاه گوش در باغ وحش دبی

2) ببر بنگال در باغ وحش دبی

یکی از گونه های نادری که در باغ وحش دبی از آن ها نگهداری می شود،ببر بنگال است این گونه در حال حاضر در باغ وحش دبی شرایط مناسبی ندارد و طبق گفته کارشناسان این گونه های در حال انقراض در باغ وحش دبی مبتلا به افسردگی هستند. کارشناسان در رفتار های این گونه حرکاتی مانند راه رفتن بیش از حد و بی قراری را مشاهده کرده اند و به همین دلیل هم نتیجه گیری می کنند که این حیوان احساس خوبی در باغ وحش دبی ندارد.

از طرفی آب و هوای دبی بسیار گرم است و تحمل این آب و هوا برای آن ها مشکل می باشد. با وجود این مسائل در باغ وحش دبی توجهی به این حیوانات نمی شود و  این موضوع ناراحت کننده ای است. 

در حال حاضر مدافعان حقوق حیوانات در این باغ وحش ، پیشنهادی برای قرار دادن یک فن در باغ وحش را داده اند، اگر چه در مقابل هوای بسیار گرم دبی  این فعالیتی آن چنان راضی کننده برای گربه ها نمی تواند باشد، اما باز هم از نبودن هیچ چیز بهتر است.

ببر بنگال، در باغ وحش دبی
ببر بنگال، در باغ وحش دبی
ببر بنگال، در باغ وحش دبی

3) شیر آسیایی

شیر آسیایی که به نام های شیر هندی یا شیر پارسی هم خوانده می  شود، یک زیر گونه از شیرها است که اکنون تنها در ایالت گجرات هند از آن وجود دارد. این گونه تحت حمایت سازمان یونسکو قرار دارد و جمعیت آنها 523 گونه برآورد شده است که متشکل از 109 قلاده شیر نر و 201 قلاده شیر ماده  و 213 توله شیر می شود.  زیستگاه این حیوان قبلا از غرب خاورمیانه تا بلوچستان و ایران و رامپور ادامه داشته است.

شیر آسیایی با نژاد آفریقایی متفاوت است. مثلا یال های شیرهای آسیایی کم پشت تر و منگوله دم آن ها بزرگتر است. شیر نر بین 160 تا 190 کیلوگرم وزن دارد و شیر ماده از  110 تا 120 کیلوگرم.  اندازه یک شیر بالغ آفریقایی تقریبا به دو و نیم متر می رسد.

شیر آسیایی
شیر آسیایی
شیر آسیایی

4) پلنگ عربی

پلنگ عربی هم یکی دیگر از گونه های در معرض خطر انقراض در باغ وحش دبی است.

این گونه تحت حمایت سازمان یونسکو است و طبق مشاهدات به عمل آمده از این گونه پلنگ تنها 200 قلاده در سال 2006 مشاهده شده است.  این گونه یکی از کوچک ترین زیرگونه های پلنگ ها است ؛ وزن پلنگ عربی بالغ نر 30 کیلوگرم و وزن پلنگ عربی ماده 20 کیلوگرم تخمین زده می شود.  زیستگاه این گونه ناشناخته است اما در شبه جزیره عربستان و جزیره سینا در مصر دیده شده است.

پلنگ عربی در مناطق مرتفع کوهستانی و دشت های جلگه ای زندگی می کند.

پلنگ عربی
پلنگ عربی

پرنده های باغ وحش دبی 

 در باغ وحش دبی پرنده های بسیاری نگهداری می شوند. در میان آن ها طاووس، مرغ عشق، قناری اهلی، ریف هرن غربی، درنای تاج سیاه، طوطی کاکل سفید، پلیکان  ها ،  طوطی خاکستری آفریقایی و بسیاری گونه های دیگر هم دیده می شود.

1) درنای تاجدار سیاه

درنای تاجدار سیاه در دسته درناها قرا دارد و زیستگاه اصلی آن آفریقا است. این گونه تنها درنایی است که می تواند بر بالای درختان لانه بسازد. غذای آن هم حشرات ،خزندگان، و برخی گونه های پستانداران است. این گونه در معرض خطر انقراض است و همین  طور تعداد آن ها رو به کاهش است.

درنای تاجدار سیاه
درنای تاجدار سیاه

2) مرغ ماهی خوارغربی

"ریف هرن غربی" The western reef heron  که مرغ ماهی خوار غربی نامیده می شود، یکی دیگر از گونه های باغ وحش دبی است. این گونه در اروپا و آفریقا و بخشی از آسیا دیده شده است و اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم این گونه ها در مناطق گرمسیری آفریقا، دریای سرخ و خلیج فارس ایران مشاهده شده اند.

مرغ ماهی خاوار غربی
مرغ ماهی خاوار غربی

3) طوطی کاکل سفید

طوطی کاکل سفید هم یکی دیگر از گونه هایی است که در باغ وحش دبی نگهداری می شود. زیستگاه این طوطی جنگل های استوایی و جزایر اندونزی است. به دلیل شکار کردن بی رویه این طوطی این گونه در معرض خطر نابودی قرار دارد.

طوطی کاکل سفید

4) طوطی خاکستری آفریقایی

 طوطی خاکستری آفریقایی که طوطی آفریقایی کنگو هم نامیده می شود با اندازه 33 سانتی متر و وزن 400 گرمی باشد.

از این گونه طوطی هم در باغ وحش دبی دیده می شود.

طوطی خاکستری آفریقایی
طوطی خاکستری آفریقایی

میمون ها در باغ وحش دبی

1) میمون های دابون

میمون های دابون، گونه ای از میمون های قدیمی هستند که در این باغ وحش یافت می شوند. از آن جایی که این میمون از دوران مصری های باستان در این کره خاکی زندگی می کند به آنها میمون های مقدس هم گفته می شود.

رنگ صورت این میمون ها از قرمز تا قهوه ای مایل به زرد و قهوه ای تیره می تواند متغیر باشد. اندازه بدن این حیوان تا 80 سانتی متر می رسد و وزن آن هم از 20 تا 30 کیلوگرم متفاوت خواهد بود.  پراکندگی این گونه ازدریای قرمز به اتیوپی و سومالی می رسد. محل زندگی این گونه در مناطق نیمه بیابانی و صخره ای است. آن ها برای پیدا کردن آب و خوابیدن نیاز به صخره ها در محل زندگی شان دارند. میمون های دابون یک تفاوت با میمون های دیگر دارند، آن هم این است که آنها نمی توانند مانند سایر میمون ها از این شاخه به آن شاخه بپرند زیرا دم آن ها قابلیت پیچیدن دور شاخه های درختان را ندارد .

میمون های دابون
میمون های دابون

2) میمون گریوت

علاوه بر میمون های دابون، گونه ای دیگر از میمون ها هم در باغ وحش دبی زندگی می کنند. میمون گریوت که به میمون سبز آفریقا شهرت دارد یکی دیگر از گونه های ساکن در باغ وحش دبی است.  یکی از ویژگی های خاص در ظاهر میمون گیروت وجود خطی سفید از مو در کنار صورتش است. زیستگاه اصلی این میمون محدود به اتیوپی، سودان و جیبوتی می شود.

این میمون در قسمت پشت کمرش موهایی زیتونی رنگ دارد در حالی که در قسمت جلویی بدنش موهایش سفید است. این میمون در شب ها و اوایل صبح فعالیت می کند شب ها هم بر روی درختان می خوابد.

میمون گریوت
میمون گریوت

3) میمون مونا

این میمون در اوگاندا، کنگو و جمهوری مرکزی آفریقا یافت می شود . این گونه یکی از قدیمی ترین گونه های میمون ها است .

میمون مونا

خزندگان در باغ وحش دبی

1) مارمولک ملنیتور

در باغ وحش دبی چندین نمونه از خزندگان هم نگهداری می شود که یکی از آن ها مارمولک مانیتور می باشد. ornate monitor نام این مارمولک و خزنده است که بومی افریقای مرکزی و غربی است. پوست این مارمولک زیتونی مایل به سیاه است و راه راه های زرد رنگ هم بر روی آن مشاهده می شود. این مارمولک می تواند به اندازه 2 متر رشد کند و غذای آن حشرات، جوندگان کوچک، و خرچنگ ها است.

مامولک ملنیتور

2) اژدهای کومودو

اژدهای کومودو هم گونه ای دیگر از مارمولکها است که بومی در جزایراندونزی است اما در باغ وحش دبی هم یافت می شوند. این گونه جزء بزرگ ترین گونه مارمولک ها است و به اندازه 3 مترمی تواند رشد کند. وزن این مارمولک هم به اندازه 70 کیلوگرم می رسد.

اژدهای کومودو

3) کورو کودیل نیل

کروکودیل نیل نوعی خزنده آفریقایی است و دومین خزنده بزرگ جهان بعد از کروکودیل های آب شور محسوب می شود. 

این کروکودیل رنگ مشکی تیره ای دارد و بر روی شکم آن لکه هایی به رنگ بنفش تیره دیده می شود. تمساح نر بین سه ونیم تا پنج متر می تواند رشد کند، البته گاهی اندازه آن ها به  پنج و نیم متر هم می رسد. وزن کروکودیل های نیل هم از 225 تا 550 کیلوگرم متفاوت می تواند باشد. سکونت گاه اصلی دلتاهای نیل در سواحل دریای مدیترانه  و در دلتای نیل قرار دارد.

البته امروز آن ها در  سومالی، اتیوپی، اوگاندا، کنیا، مصر، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، گینه استوایی، تانزانیا، رواندا، بروندی، زامبیا، زیمبابوه، گابن، آنگولا، آفریقای جنوبی، مالاوی، موزامبیک، سودان ، سودان جنوبی، بوتسوانا و کامرون هم دیده شده اند.

کورو کودیل نیل

تغییرات باغ وحش در آینده

در حال حاضر در این باغ وحش هیچ امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد که البته در آینده قرار است امکانات به این باغ وحش اضافه گردد.

یکی از تغییرات اساسی باغ وحش دبی پارک سافاری آن است که قرار است حیوانات به این پارک منتقل شوند.

در حال حاضر بسیاری از گونه ها شرایط نامناسبی در پارک دارند که اگر هر چه زودتر این سافاری راه اندازی شود، برای حیوانات هم بهتر خواهد بود. برای ساخت سافاری دبی کارشناسان بسیاری در حال تحقیق و فعالیت هستند؛ آنها از باغ وحش های مهم و بزرگ در کشورهای سنگاپور، اندونزی، آلمان بازدید کرده و ویژگی های خوب آنها را با توجه به شرایط اقلیمی دبی منطبق می کنند.

در این پارک قرار است 100 گونه گیاه و 2500 نوع درخت کاشته شود. در طراحی آن هم از انرژی های طبیعی استفاده خواهد شد.

نقشه سافاری دبی
سافاری دبی در حال ساخت
سافاری دبی در حال ساخت
سافاری دبی در حال ساخت

دسترسی و اطلاعات تکمیلی

آدرس:امارت متحده عربستان،دبی، خیابان جومیرا، خیابان 51، باغ وحش دبی

Address: Street 51, Jumeira Road, Jumeirah 1, Behind Dubai Zoo - Dubai - United Arab Emirates

 

این باغ وحش در خیابان Jumeirah و در نزدیکی مرکز خرید و مترو Mercato واقع شده است.

باغ وحش

سخن کارناوال

آیا تا به حال به این باغ وحش سفر کرده اید ؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید . 

دیدگاه ها : 2
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....