سیاره ی زمین

زمین ، این سیاره ی  آبی رنگ که در خود زیبایی های فراوانی را جای داده است . ما و دیگر حیوانات بر روی آن زیست می کنیم ، هوا را تنفس می کنیم و از زیبایی هایش لذت می بریم . زمین سالیان سال است که حیات بر روی آن شکل گرفته و تا سال های زیادی در آینده در خود شکل فعلی #حیات را نگاه خواهد داشت . دشت های وسیع و سرسبز ، کوه های بزرگ و با عظمت ، اقیانوس های پر عمق . آبی رنگ و ... همگی از زیبایی های #زمین به حساب می آیند . 

امروز ، 22 اآپریل است ، روز زمین . کارناوال این روز را گرامی می دارد و در همین راستا نگاهی نو به #کره ی زمین خواهد انداخت .

همراه ما باشید تا در نگاهمان شریک شوید . 

زمین و پیدایش آن

عمر زمین و زمان دقیق پیدایش آن را هنوز بصورت دقیق نتوانسته اند مشخص کنند . دانشمندان نظریه های زیادی را تاکنون ارائه داده اند . یکی از مطالعاتی که امروزه برای تخمین زدن عمر کره ی زمین از آن استفاده می شود مطالعه بر روی شهاب سنگ ها می باشد . اگر این تحقیقات به نتیجه برسد عمر زمین حدود و یا شاید بیشتر از 3.5 میلیارد سال باشد . 

حال و روز سطح زمین در زمان شکل گیری و میلیون ها سال بعد به هیچ عنوان شبیه امروز نبوده است . باید بگوییم که بسیار متفاوت بوده است . اگر بخواهیم نگاهی علمی به این موضوع داشته باشیم باید بگوییم که حیات بر روی این کره عمری کوتاه دارد . میلیون ها سال زمین پر بوده از مواد مذاب و آتشفشان های بزرگ و بعد میلیون ها سال #باران بارید و اقیانوس های امروزی تشکیل شدند و با گذشت زمان موجوداتی ساده در زیر آب ها بوجود آمدند . برای شکل گیری حیات بصورت امروزی اتفاق های زیادی رخ داده و عوامل زیادی دخیل بوده اند . 

کره ی زمین با داشتن حیات خانه ی بسیاری از موجودات می باشد . 

سیاره ی زمین
زمین زیبا
photo by کارناوال
گل قرمز
photo by کارناوال
طبیعت سبز

اولین ساکنان زمین

به گفته ی بسیاری از دانشمندان و نتیجه ی تحقیقات حیات ابتدا در زیر اقیانوس ها شکل گرفته است . موجوداتی ساده و تک سلولی اولین ساکنان این سیاره به حساب می آیند . با گذشت زمان و تکامل این موجودات و تبدیل شدن آن ها به واسطه ی تکامل گونه های مختلفی بوجود آمد . میلیون ها سال گذشت تا جثه ی ان ها بزرگ تر شد و شبیه به موجودات دریایی امروز شدند . 

آرام آرام برخی از آن ها به خشکی راه یافتند . همین موضوع باعث شد تا زمین های کره ی زمین شاهد قدم زدن موجوداتی بر روی خود باشد . بار دیگر میلیون ها سال گذشت و تکامل باعث شد تا این جانداران به شکل امروزی در بیایند . 

کره ی زمین همیشه مهربان و آرام نبوده است . 

در ادامه از خشم زمین برای شما خواهیم گفت . 

سیاره ی زمین

موجوداتی که از روی زمین محو شدند

در طول تاریخ زمین شاهد اتفاق های بزرگ و گاه نابود کننده ای بوده است . اگر بخواهیم نگاهی به این اتفاقات بیندازیم می توانیم به انقراض دایناسور ها که حدود 65 میلیون سال پیش رخ داد اشاره کنیم . برخی می گویند برخورد یک شهاب سنگ باعث منقرض شدن آن ها شد و برخی بر این باورند که #تغییرات آب و هوایی و به دنبال آن سرد شدن هوا به میزان زیادی باعث شد تا این موجودات از بین بروند . 

فوران کوه های اتشفشان ، خشکسالی ها ، طوفان های بزرگ و ... همیشه وجود داشته اند و خواهند داشت . انسان ها و حتی دیگر موجودات با این موضوع کنار آمده اند که این اتفاقات ممکن است رخ دهد و خرابی به بار بیاورد . 

بسیاری از گونه های جانوری به دلیل همین اتفاقات دیگر بر روی این کره به زیست خود ادامه نمی دهند . ماموت ها ، ببر های دندان خنجری و ... از این دسته موجودات به حساب می آیند . 

سیاره ی زمین
دایناسورها

بشر از راه می رسد

زمانی که انسان ها بر روی این سیاره دیده می شوند خبری از دایناسور ها نیست و شرایط کره ی زمین بسیار شبیه به امروز بوده است . هنوز دانشمندان نمی دانند که انسان امروزی چگونه و چه مدت است که بوجود آمده است . هنگامی که انسان امروزی زندگی می کرده است گونه ی دیگری به نام نئاندرتال ها نیز زندگی می کرده اند . طبق گفته ی دانشمندان ممکن است میان نژاد انسان های امروزی و نئانرتال ها از لحاظ ژنتیکی شباهت هایی وجود داشته باشد و دلیلش ترکیب شدن ژن های این دو نوع باهم است . 

اگر این گفته صحیح باشد در ژنتیک بسیاری از انسان های امروزی می توان ژنتیک نئاندرتال ها را پیدا کرد . 

این گونه ، نئاندراتال ها از بین رفتند و فقط ما ، انسان های امروزی مانده ایم . موجوداتی که خرابی های زیادی را برای پیشرفت و ... به بار اورده ایم . در ادامه از هم نوعان خود خواهیم گفت که چگونه حیات بر روی زمین را تهدید می کنند . 

انسان بر فراز بلندی

انقلابی به نام انقلاب صنعتی

بشر زمانی که شاهد انقلاب صنعتی بود زمین دانست که چه اتفاقی خواهد افتاد . ماشن ها جای نیروهای انسانی را گرفتند و به همین دلیل استفاده از سوخت های فسیلی آغاز شد . هوا آلوده شد و دریاها نیز همین طور . 

با گذشت زمان و #افزایش جمعیت و به دنبال آن نیاز بیشتر سبب شد تا کره ی زمین بیشتر از قبل آلوده تر شود . #انسان موجودی که نه به جنگل ها رحم می کند و دریاها باعث شده تا زندگی دیگر جانوران با خطر مواجه شود . نباید گفت که تمامی انسان ها شبیه به هم هستند . بسیاری وجود دارند که برای زمین دل می سورانند و نگرانش هستند . چقدر محبوب هستند این نوع انسان ها در نگاه زمین . 

زمان می گذرد و به دنیای که امروز شاهد آن هستیم نزدیک می شویم . 

در ادامه متعجب خواهید شد که چه بر سر این سیاره خواهد آمد اگر بشر دست بکار نشود . 

دشت سبز

عصر نو

دنیای امروز بسیار جالب است . زندگی راحت شده و همه چیز باعث شده تا انسان امروزی شاهد این باشد که دنیا چگونه به سرعت در حال تغییر کردن است . همه ی این ها تبعاتی داشته است . آلودگی دریاه ها ، گرم شدن کره ی زمین و ... از این دسته اتفاقاتی هستند که بشر سبب بوجود آمدن آن ها است . 

انسان ، این موجود خود خواه چگونه می تواند این گونه باشد ؟ 
با رسیدن به این دوره و بوجود آمدن تکنولوژی های فراوان بشر باید به این فکر کند که کمتر به محیط اطراف خود صدمه وارد کند ، زیرا دیگر موجودات همان قدر که ما از زندگی بر روی این سیاره سهم داریم سهم دارند . 

قله ی دماوند
photo by کارناوال
آسمان زیبا
photo by کارناوال

فواید و تخریبات دنیای امروزی و نتیجه ی آن بر روی زمین

در دنیای امروز همه چیز تغییر کرده است . از نوع زندگی گرفته تا سبک آن . دیگر کشاورزی صنعتی شده ، می تان گفت همه چیز صنعتی شده است و ماشین آلات جای انسان ها را گرفته اند . 

سوخت این ماشین آلات ا کجا می آید ؟ سوخت های فسیلی . 

سوخت های فسیلی چه ضرری دارند ؟ آلودگی هوا و آب ها . 

درست است شاید استفاده از این تکنولوژی های امروزی بسیار آسان و خوب باشد ولی آلودگی های زیادی را به دنبال دارند . بهتر است از سوخت های سبز و تجدید پذیر استفاده شود . از انرژی خورشید استفاده شود تا دیگر شاهد هوایی ناسالم و گرم نباشیم . سال 2015 گرمترین سال بود . 

تخریب کردن سیاره ی زمین یعنی نابود کردن خانه ی خودمان . اگر زمین از بین برود به کجا می خواهد برود این انسان خودخواه ؟ بهتر است تا دیر نشده تدبیری برای رفع این مشکل اندیشیده شود . 

نگاهی به ماه از زمین
سیاره ی زمین
رودخانه ی کم آب
photo by کارناوال

توصیه ها

هر انسانی می تواند نقشی را برای نجات کره ی زمین ایفا کند . درخت بکارید ، از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده کنید ، از #انرزی خورشیدی بهره بگیرید و مهمتر از همه دیگران را برای انجام این کار ها مشتاق کنید . 

از پلاستیک کتر استفاده کنید و تا حد ممکن در طبیعت قرارش ندهید . 

اگر تمامی انسان ها برای نجات زمین قدم بردارند اینده ای سبز را خواهیم داشت . 

 

سیاره ی زمین
سیاره ی زمین
سیاره ی زمین
آسمان
photo by کارناوال
درختان سبز
photo by کارناوال

سخن کارناوال

بیایید در کنار زمین برای حفظ آن بکوشیم . نظر شما چیست ؟ چگونه می توان در این راه بهتر پیش رفت ؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید . 

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....