امروز کارناوال به اتیوپی می رود . در این کشور آتش فشانی به نام "دالول" Dallol وجود دارد که این بار مقصد ماست .

اما ما با این #آتش فشان کاری نداریم ، هدف زمین های اطراف و چشمه های آب گرم آن است . به دلیل وجود آتش فشان "دالول" این پدیده ها تبدیل به عجایبی شگفت انگیز شده اند .

این تکه از زمین شبیه سیاره بیگانگان است و خیلی شباهتی به زمین خودمان ندارد ؛ به همین دلیل است که ما می خواهیم  آن را کشف کنیم .

به این مکن لقب سوزان ترین و جهنمی ترین مکان در دنیا را داده اند و می گویند این جا کم ارتفاع ترین مکان دنیا است ؛ جایی در 100 متر زیر سطح دریا .

این جا شگفت انگیز ، سوزان و جهنمی و شاید کمی هم ترسناک باشد .

پس با کارناوال همراه شو تا به مقصدی از سیاره بیگانگان بر روی زمین خودمان برویم .

زمین های هایدروترمال اتیوپی
زمین های هایدروترمال اتیوپی

با مقصد آشنا شوید ...

اگر تصاویر #مریخ را دیده باشید ، با دیدن این بیابان ها شباهت را تایید خواهید کرد .

بیابان "داناکیل" Danakil جهنمی سوزان است و زمین های اطراف آن با رنگ های زرد و سبز و نارنجی ظاهرش را منحصر به فرد کرده است .

کمی که نزدیک تر بیایید حفره هایی را روی زمین می بینید که گازهای زیرزمینی را با فشار به بیرون هل می دهند . از طرفی در این منطقه چشمه های آب گرمی هست که آنها هم مانند رنگین کمانی از رنگ های عجیب هستند .

هر چه هست زیبا و مرموز است و می توان گفت دورافتاده ترین نقطه روی #کره زمین همینجاست . خانه ای نمی بیند ؛ هیچ خبری از اتومبیل و جاده نیست ؛ هر چه هست بیابان و رنگ هایی خیره کننده بر روی خاک آن است .

جایی که به آن آمده ایم ، در شمال شرق اتیوپی ، جنوب اریتره ( Eritrea )  و شمال غرب جیبوتی واقع شده  است . 

در ادامه همراه ما باشید تا از راز این زمین های بیگانگان پرده برداری کنیم و بیشتر با آن ها آن ها آشنا شویم .

زمین های هیدروترمال اتیوپی
زمین های هیدروترمال اتیوپی

 آتش فشان "دالول" Dallol، منشا شکل گیری زمین های بیگانگان

آتش فشان "دالول" Dallol در اثر یک فوران در سال 1926 شکل گرفته است . "دالول" در شکاف "داناکیل" در شمال #اتیوپی واقع شده است .

بیشتر زمین های این منطقه را نمک و قسمت های دیگر را هم گدازه های آتش فشانی و خاکسترها پوشانده اند . آخرین فوران آتش فشان "دالول " در سال 1926 رخ داده و از همان موقع  ماگماها به سطح زمین آمده و به نزدیکی مرز اتیوپی و "ارایتریا"Eritrea نفوذ کردند .

 این ماگماها به سطح نمک های زمین نفوذ کرده ومنطقه ای را به وجود آوردند که امروز با نام بیابان داناکیل از آن یاد می شود  ؛ منطقه ای به وسعت 100.000 کیلومتر مربع که امروز جهنمی ترین و داغ ترین مکان روی کره زمین است و  با رنگ هایی خیره کننده آذین شده است .

در کنار آتشفشان دالول چندین و چند آتشفشان دیگر هم در این منطقه وجود دارد .

دالول

زمین های هیدروترمال اتیوپی

#زمین های هیدروترمال اتیوپی مانند چشم اندازی از یک جهان بیگانه هستند . این زمین های آتش فشانی در شمال #بیابان داناکیل واقع شده اند .

یک عکاس آلمانی به نام "آدرین رنفلدر" Adrian Rohnfelder که از دیدن این زمین های هیدروترمال حیرت زده است می خواهد گوشه هایی از مناظر حیرت آور این #دریاچه گدازنده را به ما نشان دهد .

او در اواخر فوریه 2016 از این زمین ها عکاسی کرده است و می گوید  من واقعا از دیدن این زمین ها حیرت زده هستم . فضایی بزرگ که با رنگ های زرد و نارنجی و فسفری پر شده است .

هر طرف که نگاهی بیندازید سوژه ای برای حیرت شما وجود دارد، از زمین های هیدروترمال گرفته تا چشمه های آب گرمی که مانند رنگین کمانی از اعماق این خاک خشک و مرده فوران می کنند .

 این عکاس می گوید این منطقه شبیه به آب گرم های پارک ملی "یلو استون" در آمریکاست ؛  زیرا در این پارک هم چشمه آب گرمی معروف به "گل همیشه بهار" وجود دارد که آب هایی رنگی و عجیب از آن به بیرون می ریزد.

 برای آشنایی بیشتر با پارک ملی یلواستون آمریکا به این مطلب بروید 

Adrian Rohnfelder در زمین های هایدروترمال اتیوپی
Adrian Rohnfelder در زمین های هایدروترمال اتیوپی
زمین های هایدروترمال اتیوپی

چشمه های آب گرم وچشم اندازهای  آتش فشان Dallol

"دالول" را می توانیم یکی از رنگی ترین چشم اندازهای روی زمین بنامیم . ماگماهای داغ زیر آب های زیر زمینی در جریان است و در نتیجه رسیدن ماگماها به سطح زمین مواد معدنی هم در آب حل می شود .

 رنگ زرد ، قهوه ای ، سبز ، و نارنجی نتیجه حل شدن مواد معدنی همچون گوگرد ، آهن محلول و .... می باشد .

این  چشمه های سوزان علاوه بر مواد معدنی هم چنین در خود آب و نمک و موادی اسیدی هم دارند .

چندین چشمه در این منطقه واقع شده است که عبارت اند از  :

دریاچه Asale  حدود 116 متر زیر سطح دریا

دریاچه Giuletti و Afrera حدود 80 متر زیر سطح دریا

یکی از تازه ترین این دریاچه ها در سال 1926 به دلیل فوران آتش فشان و رسوبات نمکی کم عمق ، تشکیل شده است . 

زمین های هایدروترمال اتیوپی
زمین های هایدروترمال اتیوپی
زمین های هایدروترمال اتیوپی
زمین های هایدروترمال اتیوپی

جزییات زمین شناسی در زمین های هیدروترمال

 زمین های هیدروترمال معروف به گودال "داناکیل" Danakil می باشند . این گودال به موازات #دریای سرخ در اتیوپی واقع شده است .

 چندین بار در طول زمان شکل گیری این گودال آب سرازیر شده  و سیل به راه افتاده است . پس از تبخیر شدن این آب ها لایه ضخیمی از نمک در کف زمین ها باقی مانده که بعدها این نمک ها به زمین های هیدروترمال تبدیل شده اند .

 اما اگر بخواهیم اتفاقی که در این مکان می افتد به زبان ساده توضیح دهیم باید بگوییم که ، از زیر یک لایه ضخیم به جا مانده از سال های پیش که یادگاری از دریای سرخ است آتش فشان آب گرم را به همراه مواد معدنی به سطح بالایی زمین هل می دهد و در نتیجه آن این منظره تشکیل می شود .

در مورد زمان کشف این مکان شگفت انگیز هم باید بگوییم که در سال 1974 گروهی آن را کشف کردند . بعد از تحقیقاتی که در منطقه انجام شد نتایج جالبی به دست آمد ؛ از جمله فسیلی کشف شد که نشان می داد این منطقه نزدیک به 3.2 میلیون سال قدمت دارد .

زمین های هایدروترمال اتیوپی
زمین های هایدروترمال اتیوپی
زمین های هایدروترمال اتیوپی

منطقه ای کم تر دیده شده در گذشته

 حدودا از سال 2011 این منطقه تبدیل به جاذبه ای گردشگری در #اتیوپی شده است ، قبل از آن حتی اگر هم کسی از این منطقه بازدید می کرد ، نمی توانست تصویری از شگفتی های آن را ثبت کند ؛ زیرا در هوای سوزان و به شدت داغ منطقه فیلم داخل دوربین ها ذوب می گردید .

اما حالا با دوربین های دیجیتال، دیگر مشکلی نیست و سالانه افراد بسیاری برای دیدن این منطقه عجیب راهی اتیوپی می شوند .

زمین های هایدروترمال اتیوپی
زمین های هایدروترمال اتیوپی

 خطر در زمین های هیدروترمال

 دیدن کردن از این مکان خالی از خطر هم نیست زیرا دهانه آن با نمکی پوشانده شده است که تنها چند اینچ ضخامت دارد و هم چنین گازهای سمی در این مکان منتشر می شود .

 از آنجایی که در سال های اخیر آسیب هایی توسط گردشگران به این منطقه وارد شده است حالا در  این جا مامورانی حضور دارند  که در صورت مشاهده فعالیت های غیر مجاز به توریست ها هشدار می دهند .

زمین های هایدروترمال اتیوپی

دانستنی هایی از زمین های هیدروترمال اتیوپی

به دلیل شرایط خاص این منطقه در این جا تنها راه حمل و نقل شتر است هر چند که چندین راه آسفالته برای ارتبط با سایر شهرها و روستاهای اطراف وجود دارد اما به دلیل درجه حرارت بالای منطقه شاید انتخاب بهتری از شتر وجود نداشته باشد . با این حال هنوز برخی تاجرانی هستند که از مود معدنی این منطقه استفاده کرده و آن را به نقاط مختلف برای فروش می برند .

این یک سنت دیرینه در اتیوپی است که مردمانش خود را با زحمت فراوان به بیابان های داناکیل می رسانند و در جدالی نفسگیر با حرارت سوزان منطقه نمک استخراج می کنند و با شتر به شهر می برند تا شاید درآمدی از این طریق داشته باشند . برای رسیدن به نزدیک ترین شهرِ این منطقه نزدیک به 2 روز زمان نیاز است تا با شتر به آن برسند . جدا از آن که طی این مسیر طولانی طاقت فرسا و نفس گیر است ، گاهی باید منتظر حمله ی راهزنان نیز بود .

این جا جزء معدود مکان هایی است که پتاسیم آن در روی سطح زمین تولید و برداشته می شود ، در اغلب قسمت های دیگر پتاسیم زیر زمین قرار دارد . 

 هم چنین بر روی زمین های هیدروترمال اتیوپی ، ساختارهایی نازک و تخم مرغی شکل هم وجود دارد که از لایه های نمک تشکیل شده  و برای بیرون دادن گازها شکل گرفته است .

 #بیابان Danakil گرم ترین نقطه روی کره زمین است که در ماه ژوئن درجه حرارت آن به 105 درجه سانتی گراد هم می رسد .

تجارت نمک در زمین های هایدروترمال اتیوپی
تجارت نمک در زمین های هایدروترمال اتیوپی
تجارت نمک در زمین های هایدروترمال اتیوپی
تجارت نمک در زمین های هایدروترمال اتیوپی
تجارت نمک در زمین های هایدروترمال اتیوپی

شرایط آب وهوایی

از ماه های آپریل تا سپتامبر گرم ترین زمان در این منطقه است و توصیه می شود بازدید خود ر از این منطقه به زمان دیگری موکول کنید .

منطقه Dallol یکی از داغ ترین مناطق روی زمین است و متوسط دمای آن در طول روز 106 درجه فارنهایت و در طول سال هم متوسط دما 94 درجه فارنهایت است .

زمین های هایدروترمال اتیوپی

دسترسی و اطلاعات تکمیلی

آدرس: اتیوپی ، آفار تراینگل ، بیابان داناکیل

  Address: ethiopie ،Afar Triangle،Danakil Desert

 

نقشه زمین های هایدروترمال اتیوپی

در آخر هم با هم ویدیویی از این بیابان و زمین های اطراف آن را می بینیم

 

سخن آخر

یکی از مقاصد عجیب اتیوپی را این بار با هم تماشا کردیم . زمینی های هیدروترمال یکی از عجایب این سرزمین است که شکل و شمایلی منحصر به فرد دارد . اگر جاذبه ای خاص  از این کشور مد نظر شماست با ما در میان بگذارید تا جزییات آن را در اختیار شما قرار دهیم .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....