تراشیدن سنگ و مجسمه سازی از صورت بزرگان و افراد ارزشمند جامعه جزو فرهنگ و آداب و رسوم کهنی است که تا به امروز هم ادامه دارد و اغلب برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره ی آنان و گاهی برای به رخ کشیدن ابهت این افراد پیکرشان به صورت سنگی ساخته می شد، اینجا هم نگاهی داریم به یکی از صورت های تاریخی که از زمان های دور برایمان به یادگار مانده است.

صورتی که در در تصویر مشاهده می کنید قسمتی از یک مجسمه ی کامل بوده است. این سنگ تراشه متعلق به بطلمیوس دوم فرزند بطلمیوس اول سوتر بوده است، این فرد همان کسی است که کتابخانه ی اسکندریه مصر را گسترش داد. وی دومین پادشاه از دودمان بطلمیوسیان ( 246 تا 285 قبل از میلاد ) بوده است.

برخی هم عقیده دارند این مجسمه صورت بطلمیوس سوم بوده است، در هر حالت پادشاهان بطلمیوسی یا بطالسه پس از اسکندر مقدونی پایه گذاری شد و حدود 300 سال بر مصر به عنوان فرعون حکومت کردند.

این مجسمه کمی با دیگر آثار زمان خودش متفاوت است در آن چشم ها گرد، گونه ها گوشتی، دهان بزرگ و چانه نیز برجسته می باشد که کاملا با چهره ی فراعنه ی دیگر فرق دارد، البته برخی از محققین عقیده دارند این اختلافات شاید به دلیل سبک نویی باشد که در آن زمان در مجسمه سازی، باب شده بود.

دوران تاریخی: این مجسمه متعلق به دودمان بطلمیوس می باشد، یعنی حدود 246 تا 285 پیش از میلاد مسیح.

ابعاد: ارتفاع این صورت 16.2 سانتی متر و عرض آن 10.8 سانتی متر و عمقش 6 سانتی متر می باشد.

محل کشف: مجسمه در مصر، منطقه ی ممفیس، هلیوپولیس و در حفاری سال 1912 میلادی کشف شد.

محل نگهداری: در حال حاضر این صورت کهن در موزه ی متروپولیتن نیویورک حفظ و نگهداری می شود و در معرض دید عموم قرار دارد.

ganjine0

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....