باغ فتح آباد کرمان

باغ های ایرانی یکی از جلوه های هنر و ذوق مردمان این سرزمین است که از نعمت های الهی بهترین بهره را برده و کمبودهای طبیعت دیارخود را جبران می کنند.

به باغ فتح آباد کرمان برویم، باغی متعلق یه عصر قاجار که زیبایی آن، حاکمان عصر را بر آن داشت تا باغ ماهان کرمان را با الگوی فتح آباد، بنا کنند.

همراه کارناوال باشید .

باغ عمارت بیگلر بیگی (فتح آباد)

باغ فتح آباد یکی ازنمونه های منحصر به فرد هنر و معماری ایرانی و یکی از قدیمی ترین باغ های دوران قاجار است، هنگامی که وارد باغ می شوی حوض بزرگ جلوی عمارت، درختان میوه، نسیم خنک فضای باغ و… آنقدر مجذوبت می کند که بی شک باور خواهی کرد که قدم در یکی از زیباترین باغ های ایرانی نهاده ای.ی.

باغ بیگلربیگی در حدود سال های 1255 قمری با مصالح خشت خام و گچ برای حاکم کرمان ساخته شد. حوضي به ابعاد 60 در 5 متر با فواره هاي زيبا در مقابل عمارت دو طبقه (به ویژه زمانی که تصویر عمارت در آب حوض منعکس می شود) و طاق نماهای اطراف آن بسیار دیدنی است.

این باغ بعد از خشک شدن قناتی که باغ را سیراب می کرده رو به نابودی رفته تا جایی که سالیان گذشته به محل نامناسب ومخروبه ای تبدیل شده بود اما با تدبیر برخی مسئولین باغ فتح آباد جانی تازه گرفته وشکوه ورونق خود را دوباره به دست آورده و امروز به یکی از رویایی‌ترین باغ‌های ایرانی و  مکان گردشگری مهم و ارزشمند کرمان تبدیل شده و بار دیگر گل های رنگارنگ در کنار حوض جلو عمارت دل از گردشگران می رباید و نشستن در کافه رستوران باغ فتح آباد لذتی بی نظیر است.

باغ فتح آباد کرمان
باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح آباد یا بیگلر بیگی

این مکان باشکوه محل حکمرانی یکی از امیران کرمان در عصر قاجاریه بوده است؛ در دوران آقا محمدشاه قاجار شخصی به نام "فضلعلی خان قراباغی"ملقب به "بیگلربیگی" در نزدیکی روستای اختیارآباد، عمارتی باشکوه را بنا کرد، بهمین خاطر اهالی اختیار آباد آن را بیگلربیگی می نامند.  

باغ فتح آباد کرمان
باغ فتح آباد کرمان

 باغ فتح آباد قبل از ویرانی

آبادانی این باغ از الگوهای باغ ایرانی تبعیت می کند.

بعد از ورود به آن میبینید که، چهار بلوار باغی به طول 6 کیلومتر و عرض 50 متر قرار داشته ، در وسط آن ها باغ گل و در اطراف آنها درختان چنار سبز و تنومندی سایه گسترده اند. درختان باغ به وسیله دو نهری که از قنات فتح آباد تغذیه می کردند، سیراب و باقی آب وارد باغ باصفا و پر طراوات فتح آباد می شد.
عمارت در انتهای شمالی باغ و در دو طبقه، با خشت خام و ملات گل که طاق نماهای زیبایی دو طرف آن را گرفته ساخته شده .

ورودی کار را با گچ تزیین کرده و در پشت طاق ها اتاق های سه دری و پنج دری وجود داشته است. عمارت اصلی کتیبه ای گچی مزین به عبارت "بسم الله الرحمن الرحیم" و "نصرمن الله و فتح قریب" به خط نستعلیق بوده که تاریخ 1310هجری قمری بر روی آن دیده می شود و شاید این بنا در این تاریخ مرمت شده است.

تعدادی اتاق نیز در حیاط مستطیل شکل جنوبی قرار داشته که در ورودیِ برخی، از حیاط و برخی دیگر از داخل بنا بوده است.

نمای ورودی و سردر آن از نمونه های اروپایی الگو برداری شده است. روزنه های درب در بالای سردر دیده می شود که روزگاری که آباد بود دارای ذره بین های قوسی بوده و شب ها نور را به جلوخان بنا منعکس می کرده است.

عمارتی یک طبقه و چهار فصل نیز در قسمت شرقی باغ قرار دارد و دارای گنبد و ایوان های ستون دار است. آجرکاری ها و گچ بری های آن بسیار ماهرانه و هنرمندانه کار شده است.

تصویری تاریخی از باغ فتح آباد کرمان
باغ فتح آباد کرمان
باغ فتح آباد کرمان

ویدیوهایی از باغ فتح آباد را باهم ببینیم...

مرمت و بازسازی باغ و عمارت

خشک شدن قنات و از بین رفتن زمین های مشرف به باغ و تبدیل شدن آن ها به زمین کشاورزی به خصوص پسته کاری، باغ و عمارت های آن را رو به ویرانی کشاند و دیگر اثری از باغی باشکوه و شگفت انگیز نبود تا این که مسئولین تصمیم به بازسازی گرفته و آن را احیا کردند.

عمارت و تزیینات آن جانی تازه گرفت و آبرسانی به باغ از طریق شیوه های مهندسی آبرسانی انجام شده و امروز شاهد باغی منحصر به فرد به وسعت 14 هکتار با ۴۰۰ گونه گیاه دارویی و مرکبات هستیم که می تواند به بانک گیاهی کشور تبدیل شود.

بازسازی باغ فتح آباد کرمان
بازسازی باغ فتح آباد کرمان
بازسازی باغ فتح آباد کرمان
بازسازی باغ فتح آباد کرمان
بازسازی باغ فتح آباد کرمان
بازسازی باغ فتح آباد کرمان
بازسازی باغ فتح آباد کرمان
بازسازی باغ فتح آباد کرمان
بازسازی باغ فتح آباد کرمان

ویدئویی از مراسم بازگشایی باغ بعد از بازسازی

کی و چطور برویم؟!

بهترین زمان سفر به شهر تاریخی کرمان و بازدید از باغ بیگلربیگی(فتح آباد) فصل بهار و اوایل تابستان است که باغی سرسبز و خرم را نظاره کنید و از طبیعت زیبای آن لذت ببرید.

باغ و عمارت در 15کیلومتری شمال غرب کرمان در شرق راه آهن کرمان واقع شده است.

باغ فتح آباد کرمان
باغ فتح آباد کرمان
باغ فتح آباد کرمان

توصیه های دوستانه کارناوالی

اگر چه با مکانی تاریخی روبه رو هستیم اما این باغ در سال گذشته تولد دوباره ای داشته و تبدیل به یکی از زیباترین مکان های گردشگری ایران شده، برای حفظ و ارج نهادن به این حرکت وطن دوستانه، همه گردشگران باید برخوردی مسئولانه با آن (و همه جاذبه های طبیعی و تاریخی) در هنگام بازدید داشته و از جا گذاشتن اثری نامطلوب در محوطه خودداری کنند.

در صورت داشتن زمان کافی حتما یک شب را در رستوران باغ فتح آباد سپری کنید، نورپردازی و جلوه شبانه فضای فتح آباد بسیار چشمگیر و جذاب است.

بازدید از دیگر از مکان های دیدنی و گردشگری کرمان را در برنامه ریزی خود قرار دهید، عکاسی و ثبت خاطرات دوست داشتنی سفر به فتح آباد را فراموش نکنید.

باغ فتح آباد کرمان
باغ فتح آباد کرمان
باغ فتح آباد کرمان
باغ فتح آباد کرمان
باغ فتح آباد کرمان

All Photos By Abozar Ahmadizadeh

امروز

نه آغاز و نه انجام جهان است

ای بس غم و شادی که پس پرده نهان است

گر مرد رهی غم مخور از دوری و دیری

دانی که رسیدن هنر گام زمان است

تو رهرو دیرینه سرمنزل عشقی...

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....