نمدمالی در رامسر قدمتی 250 ساله دارد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامسر بیان کرد:

نمدمالی رامسر قدمت 250 ساله دارد و دو نفر از نمدمالان شهرستان مهر اصالت یونسکو دریافت کرده‌اند.

حسین متاجی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واقع در منطقه مازندران، گفت:

نمدمالی از صنایع دستی قدیمی ساکنان غرب مازندران به ویژه شهرستان رامسر است که قدمت آن در این شهرستان به بیش از 250 سال می‌رسد. با وجود گذشت سال‌ها، این هنر همچنان پیوند خود را با باورهای بومی منطقه حفظ کرده است.

او در ادامه افزود:

تولید نمد به قدرت بدنی زیادی نیاز دارد، از این رو مردان عموما میراث دار این هنر به شمار می‌آیند. مواد اولیه نمدمالی، پشم گوسفند است که از مناطق جواهرده تهیه می‌شود. برای تولید نمد باید مراحل زیادی مانند پاک کردن پشم، حلاجی پشم، آبه تابی، نقش انداختن، کلک ریزی، قالب پیچی، قالب پازنی، خومه، لبه گذاری، لیقه زنی، مالش نمد، صاف کردن نمد و نهایتا شستشوی نمد را انجام داد.

متاجی در ادامه گفت:

از آنجایی که نمد رطوبت را عبور نمی‌دهد پزشکان برای نشستن و خوابیدن افرادی که ناراحتی رماتیسم دارند استفاده از نمد را توصیه می‌کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی رامسر افزود:

در حال حاضر تعداد 12 نفر در شهرستان رامسر در این رشته، فعال و با خلق آثار برجسته زینت بخش گنجینه‌های بزرگ و دیگر مراکز هنری جهان هستند. دو نفر از هنرمندان شهرستان رامسر به نام‌های حاج یحیی شاهنظری و مرحوم علی حلاجیان از سازمان بین المللی یونسکو در رشته نمدمالی دارای مهر اصالت هنری هستند.

وی در آخر بیان کرد:

بیشتر فعالان رشته نمد مالی در این شهرستان مسن هستند از این رو نیاز به آموزش نسل جدید احساس می‌شود چرا که ورود کالاهای ماشینی باعث از رونق انداختن این رشته کهن خواهد شد. در حال حاضر در منطقه پشت سو جواهرده، شهرک نمدمالی وجود دارد که در ایام بهار و تابستان بیشتر فعال هستند.

نمدمالی
نمدمالی

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....