امروزه تلویزیون و فیلم به عنوان رسانه های عمومی تاثیرات زیادی بر زندگی افراد دارند. همان طور که در گردشگری ادبی، آثار و محل زندگی نویسنده و شاعر باعث جذب گردشگر می شود فیلم ها و سریال ها نیز به همین گونه عمل می کنند و می توانند باعث تشویق مخاطبین به سفر گردند!

امروز در کارناوال به بررسی مفاهیم گردشگری فیلم و تلویزیون می پردازیم.

گردشگری فیلم و تلویزیون

گردشگری فیلم چیست؟

گردشگری فیلم، گونه ای بسیار جالب، عجیب و خاص از گردشگری است که محوریت آن رسانه ها می باشد به طوری که بینندگان را ترغیب می کند تا حین یا بعد از تولید یک فیلم، از مکان های نمایش داده شده در فیلم یا یک تولید تلویزیونی بازدید کنند! علاوه بر این بازدید از مکان هایی که با شخصیت های سینمایی و بازیگران و فیلم در ارتباط هستند نیز جزو این گونه گردشگری محسوب می گردد.

گردشگری فیلم تنها در چند سال اخیر توسط پژوهشگران مورد پژوهش قرار گرفته است که اکثر آن ها به آن گردشگری القایی فیلم نیز می گویند.

گردشگری فیلم و تلویزیون

اشکال مختلف گردشگری فیلم و تلویزیون

این گونه گردشگری تنها به بازدید از محل هایی که در فیلم ها و سریال ها نشان داده می شود، خلاصه نمی شود و دارای اشکال گوناگونی است که به آن خواهیم پرداخت.

رویداد ها

جشنواره های فیلم زیادی در اکثر نقاط دنیا برگزار می گردد که باعث جذب گردشگر می شود.

مانند : کن، اسکار، جشنواره فیلم فجر در ایران

جاذبه‌های تجاری

* جاذبه‌های ساخته شده براساس مضمون فیلم‌ها (تجربه بی‌نهایت، ویتبی، بریتانیا)

* تورهای همراه با راهنما به محل تهیه فیلم‌ها (تورهای آوای موسیقی، سالزبورگ، اتریش)

* بسته‌های گردشگری فیلم (بسته‌های موضوعی تور ارباب حلقه‌ها)

در محل (لوکیشن)

بازدید از مکان تهیه فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی (سلطان دره، مکانی در بلندی‌های اسکاتلند؛ مکان تهیه فیلم هری پاتر در بریتانیا)

* بازدید از خانه مشاهیر سینما و تلویزیون (بازدید از منازل ستارگان سینما)

خارج از محل (لوکیشن)

* تورهایی به استودیوهای تهیه فیلم برای مشاهده فرآیند تهیه فیلم (استودیو پارامونت در لس‌آنجلس)

* پارک‌های موضوعی فیلم‌محور (استودیو یونیورسال در لس‌آنجلس)

محل‌های جایگزین

بازدید گردشگران از مکان‌هایی که وقایع اصلی فیلم یا برنامه‌ی تلویزیونی در آنجا رخ داده ولی خود فیلم در آنجا فیلم‌برداری نشده است (شجاع‌دل در اسکاتلند به وقوع می‌پیوندد ولی فیلم به‌طور عمده در ایرلند فیلم‌برداری می‌شود).

گردشگری فیلم و تلویزیون

مشکل اصلی گردشگری فیلم و تلوزیون

فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی که با تشویق مخاطبین به سفر آن ها را برای بازدید به مکان آن فیلم می کشانند، گاهی باعث تغییر رفتار آنها نیز می‌شوند. فیلم ماجراجویانه مهاجم مقبره (Tomb rider) در آنگکور ساخته شد. گردشگرانی که با دیدن فیلم از این مکان دیدن می‌کردند به تقلید از قهرمان زن فیلم، لارا کرافت، از دیوارهای باستانی معبد بالا می‌رفتند. این‌گونه نمایش‌های رسانه‌ای با برنامه‌های حفاظتی این مکان، همنوا نیستند. بازدیدکنندگان ممکن است با رفتارهای نامناسب خود حتی بخشی از مکان را به‌عنوان سوغات با خود به خانه ببرند!!

 برخی از گردشگران نیز ممکن است در هنگام بازدید از مکان دچار ناراحتی شوند! زیرا واقعا آن مکان هایی که در فیلم و تلویزیون می بینیم با آن مکانی که خودمان بازدید می کنیم کمی متفاوت بوده و از آن فضای خاص خبری نیست!

گردشگری فیلم و تلویزیون

کشور های موفق در گردشگری فیلم و تلوزیون

از دهه 1990 که گردشگری مورد توجه قرار گرفت برخی کشور ها به صورت جدی در توسعه و ترویج آن تلاش کردند.

 انگلستان، استرالیا، نیوزلند، ایرلند و کره کشور هایی هستند که فیلم کمک شایانی به گردشگری آن ها کرده است.

* پژوهشی در انگلستان نشان داد که از هر 10 بریتانیایی 8 نفر ایده سفر تعطیلاتشان را از فیلم ها می گیرند و از هر 5 نفر یکی یکی واقعا به لوکیشن نشان داده شده در فیلم مورد علاقه اش سفر می کند.

* در سال 1993 از هر 6 نفر بازدید کننده کشور ایرلند بیش از یک نفر بیان کرده اند که یک فیلم باعث تشویق آن ها به بازدید از آن کشور بوده است.

* در کره از هر 7 گردشگر ورودی یک نفر گردشگر فیلم مرتبط با درام های تلوزیونی این کشور است.

* سریال بازی تخت و تاج (Game Of Thrones) در مکان های مختلفی در کشور های مختلفی فیلم برداری شده است. کرواسی، مراکش، اسپانیا، ایرلند شمالی، ایسلند و . .. در بخش هایی از این سریال نشان داده می شوند .مکان هایی که در آن سریال فیلم برداری شده است به مراکز توریستی محبوبی تبدیل گردیده اند!

برآورد های اقتصادی نشان می دهد فیلم برداری این سریال در ایرلند شمالی حداقل 100 ملیون دلار به اقتصاد کشور ایرلند شمالی کمک کرده است!

شهر باستانی اورزازات مراکش که در سریال وجود دارد هم بازدید توریستی اش تقریبا 2 برابر شده است!

 

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....