تصمیم می گیرید به سفر بروید . از بین راه های مختلف برای رسیدن به مقصد مسیرهای هوایی را انتخاب کرده و اقدام به تهیه بلیط  هواپیما می کنید . آیا می دانید که در هنگام تهیه بلیط انتخاب هایی پیش روی شماست که هر کدام خدمات متمایزی را در فضاهای متفاوت هواپیما به شما ارائه می دهند ؟

کارناوال قصد دارد شما را با انواع کلاس های پروازی آشنا کند .

کلاس های پروازی

انواع کلاس های پروازی

در واقع انواع کلاس های پروازی راهی برای تفکیک کیفیت مجموعه خدماتی است که یک شرکت هواپیمایی در یک پرواز به مسافرانش ارائه می دهد و مسلما نوع و کیفیت آنها بر قیمت بلیط تاثیر مستقیم دارد . طیف وسیعی از کلاس های پروازی در سراسر دنیا وجود دارند تا شرکت های هواپیمایی به وسیله آنها و خدماتی که ارائه می دهند مزایای رقابتی خود را حفظ کنند . انواع خدمات صرفا در سه کلاس پروازی ارائه می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم :

 1- کلاس اقتصادی ( Economy Class )

این کلاس پروازی مرسوم ترین و ارزان ترین نوع خدمات را شامل می شود . در یک پرواز بیشتر صندلی ها در کلاس اقتصادی جای می گیرند و نسبت به دیگر کلاس های پروازی بیشتر چارتر می شوند . این کلاس پروازی دارای انواع مختلفی است :

کلاس اقتصادی استاندارد (ُ Economy Standard Fare ) : بلیط هایی بدون محدودیت خاص در استرداد ، رزرو ، زمان پرواز و ... که قیمت کامل آنها توسط مسافر پرداخته می شود.

کلاس اقتصادی با محدودیت ( Economy Full Fare )  : بلیط هایی با قیمت ارزان تر نسبت به کلاس اقتصادی استاندارد که با محدودیت هایی در رزرو ، استرداد و زمان پرواز همراه هستند . بلیط های چارتر را می توان از این دسته به حساب آورد.

کلاس اقتصادی با تخفیف ( Economy Special or Discount Fare ) : در بعضی مواقع شرکت های هواپیمایی برای پیش فروش بلیط و یا جبران ضرر و زیان ناشی از خالی ماندن صندلی در پرواز ها اقدام به کاهش چشم گیر قیمت بلیط ها می کنند اما در ازای تخفیف که به مسافران می دهند ، حق استرداد ، تغییر تاریخ و زمان پرواز و یا انتخاب خدمات خاص را از مسافران می گیرند . این نوع بلیط ها در کلاس اقتصادی با تخفیف صادر می شوند.

کلاس اقتصادی

 2- کلاس تجاری ( Business Class ) 

کلاس تجاری معمولا به برای کسانی است که به دلایل کاری در سفر هستند . اولین مزیت مهم این کلاس افزایش میزان بار مجاز مسافر است . معمولا ترانسفر آنها به صورت جداگانه صورت می گیرد . در هواپیما مکان بخصوصی را برای مسافران این کلاس در نظر گرفته اند و صندلی ها فاصله بیشتری از یکدیگر دارند. خدماتی مثل غذای گرم ، مانیتور و هدفون شخصی ، حوله گرم و ..... در این کلاس ارائه می شود. بلیط کلاس تجاری به دو صورت صادر می شود :

کلاس تجاری استاندارد ( Full Fare Business Class ): هزینه بلیط های صادر شده در این کلاس به صورت کامل از مسافران دریافت می شود . خریداران این بلیط امکان استرداد ، تغییر زمان پرواز و انتخاب انواع خدمات را دارا می باشند.

کلاس تجاری با تخفیف ( Business Class Discounted ): مانند کلاس اقتصادی با تخفیف ، در برخی مواقع و با تشخیص شرکت هواپیمایی ، بلیط های کلاس تجاری با قیمت ها پایین تری عرضه می شوند اما محدودیت استرداد و سایر خدمات را برای مسافران در نظر می گیرند.

کلاس تجاری

 3- فرست کلاس (First Class )

آنچه در این کلاس پروازی با آن رو به رو خواهید شد ، در واقع حاصل نهایت تلاش دست اندرکاران یک شرکت هواپیمایی در جهت رفاه بیشتر مسافران و ارائه لوکس ترین خدمات ممکن است . این کلاس پروازی از ابزارهای تبلیغاتی شرکت های هواپیمایی به شمار می رود . همه شرکت ها سعی دارند تا هرآنچه که در توان دارند در این کلاس به نمایش بگذارند .

مسافران این کلاس پروازی برای دریافت کارت پرواز در فرودگاه اصلا معطل نمی شوند . انتقال آن ها تا پای هواپیما کاملا جداگانه و با خودروهای خاص صورت می گیرد . از کوچکترین خدمات متمایز مانند سرو غذاهای خاص گرفته تا ارائه خدمات ماساژ ، همه و همه در کابین فرست کلاس ارائه می شوند . البته نوع خدمات بستگی به سیاست های کاری هر شرکت هواپیمایی دارد. این کلاس لوکس و ویژه به انواع زیر تقسیم می شود:

فرست کلاس استاندارد (Standard First Class ) : هزینه این نوع بلیط به طور کامل از مسافران دریافت و خدمات استاندارد فرست کلاس به آنها ارائه می شود.

فرست کلاس با تخفیف (Discounted First Class ) : بلیط فرست کلاس با تخفیف مشخصی که از سوی شرکت های هواپیمایی مشخص می شود به مسافران فروخته می شود اما در ازای تخفیف داده شده مسافران باید محدودیت در استرداد بلیط و محدودیت در برخی خدمات را بپذیرند.

سوییت فرست کلاس (First Class Suit ): در این کلاس پروازی یک سوییت برای هر مسافر در نظر گرفته می شود و به عنوان گرانترین کلاس پروازی ، لوکس ترین خدمات را ارائه می کند.

فرست کلاس
سوییت فرست کلاس
دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....