با توجه به پیشرفت در صنعت هواپیمایی و به دنبال آن بیشتر شدن موارد استفاده از هواپیماها شهرها نیازمند داشتن فرودگاه های بزرگتر و بیشتری هستند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای مسافران باشند . همانطور که می دانید فرودگاه ها برای ساخت نیازمند زمین های گسترده در مناطق مناسبی هستند و بوجود آوردن شرایط برای ساخت خودش یک مشکل بزرگ می باشد . 

در آینده ای نه چندان دور شاهد فرودگاه هایی کاملا جدید و نوین خواهیم بود که بر روی آب ساخته می شوند . 

تصور کنید یک فرودگاه کاملا مدرن و مجهز بر روی آب . جالب است ؟ نام آن ها فرودگاه های شناور می باشد . 

با کارناوال همراه باشید.

فرودگاه شناور

فرودگاه های شناور

فرودگاه ها نیازمند فضای زیادی هستند و باید در مناطقی ساخته شوند که فضای هوایی نیز داشته باشند . مانند جزیره ها و خارج شهرها . برای پیدا کردن راه حل  قرار شده است تا به دریاها برویم و بر روی آب ها شروع به ساخت فرودگاه کنیم . 

امروزه ساخت و پیدا کردن مکانی برای ساختن فرودگاه ها به مشکلی بزرگ تبدیل شده است ، مخصوصا در کشورهای کوچک ولی پر جمعیت . 

آینده متفاوت تر از آن چیزی است که ما تصور می کنیم .

با انجام شدن این پروژه شاهد فرود هواپیماها بر روی سطوحی هستیم که در دریاها قرار گرفته اند . 

در ادامه به بررسی تخصصی این پروژه خواهیم پرداخت . 

فرودگاه شناور
فرودگاه شناور

عرشه شناور

هواپیماها به هنگام فرود نیازمند محیطی باز و طولانی هستند و همینطور باید با سرعتی مشخص به پرواز در بیایند . یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی فرودگاه های شناور همین موضوع می باشد . طراحی هایی که برای فرودگاه های شناور ارائه شده اند بسیار کوچک می باشند و فرود و پرواز برای هواپیماهای نسبتا بزرگ غیر ممکن است . 

حال بیایید نگاهی به آینده ی فرودگاه های شناور بیاندازیم . 

مهندسان سعی دارند ارتفاع فرودگاه های شناور را کم تر کنند ولی به طول آن بیافزایند تا بتوان هواپیماهای بزرگ را بر روی آن ها فرود آورد . 

اگر مهندسان بتوانند این ایده را به واقعیت بدل کنند شاهد فرودگاه های شناور بسیار بزرگی خواهیم بود . 

فرودگاه شناور

پیشگامان تاریخ

در طول جنگ جهانی دوم بریتانیا سعی داشت تا بر روی کوه های یخی شناور این امکان را بوجود بیاورد که بتوان روی آن فرود آمد . این اتفاق هیچگاه به وقوع نپیوست ولی این ایده هیچگاه از بین نرفت . 

در سال 1995 ، 17 سرباز ژاپنی بر روی پروژه ای کار کردند تا فرودگاهی شناور برای# ژاپن بسازند . هدف پروژه طراحی و ساخت سطحی بود که بتوان بر روی آن هواپیماها را فرود آورد و در صورت موفقیت قرار بود تا بر روی خلیج توکیو قرار بگیرد . طول این سطح 4 هزار متر بود . هرچند این پروژه نیز به پایان نرسید ولی باز این ایده از بین نرفت و تا به امروز زنده مانده است . 

چندی بعد ساخت سکویی 1000 متری آغاز شد ولی باز بی فرجام بود.

فرودگاه شناور
فرودگاه شناور

پروژه سن دیگو

از این نوع پروژه ها زیاد انجام شده است و می توان نزدیک ترین به هدف را پروژه ای دانست که در سن دیگو انجام خواهد شد . قرار است تا دو مسیر برای فرود و پرواز ساخته شود و بر روی آب های دریا قرار بگیرند . 

برای انجام این پروژه 20 بیلیون دلار در نظر گرفته شده و انتظار می رود روزی به پایان برسد . 

مهندسان تمام تلاش خود را می کنند تا این ایده ی قدیمی را به واقعیت بدل کنند . 

فرودگاه شناور
فرودگاه شناور
فرودگاه شناور

ساخت سکو بر روی اقیانوس اطلس

در سال 1930 قرار بود تا پلی شناور که می توانست یک فرودگاه هم باشد بر روی اقیانوس اطلس ساخته شود . اگر این پل ساخته می شد هواپیماهای بزرگ و کوچک می توانستند بر روی آن فرود بیایند و برای طی کردن این اقیانوس در آن زمان نگران تمام شدن سوخت نباشند . 

بهتر است ساخت این فرودگاه ها در آب های گرم و آرام تر صورت بگیرد تا بروز مشکل به حداقل برسد . 

بیایید کمی متفاوت تر نگاه کنیم . آیا ساخت این فرودگاه ها برای محیط زیست می تواند مخرب باشد ؟ به نظر می رسد برای اکوسیستمی که قرار است این سازه های عظیم در آن جا احداث شوند خطراتی وجود دارد . 

فرودگاه شناور

نگاهی به آینده

روزی می رسد که بشر از تمامی نقاط سیاره ی زمین باید استفاده کند و این اتفاق رخ خواهد داد . حال این را به خوبی می دانیم که ممکن است زیستگاه های دیگر موجودات این سیاره را از بین ببریم و یا به آن ها آسیب وارد کنیم . 

ساخت این فرودگاه ها می توانند زمینه ای برای ورود به دنیایی مدرن تر باشد ولی به قیمت از بین رفتن زیستگاه های دیگر موجودات . 

سوال دیگری که پیش می آید این است که چقدر در مقابل آب و طوفان می توانند مقاوم باشند . 

مهندسان برای مقابله با این مشکلات دست به کار شده اند . با پیشرفت در تکنولوژی ساخت این فرودگاه ها راحت تر می شود و در آینده شاید روزی شما بر روی یکی از این فرودگاه های شناور فرود بیایید . 

wef4
فرودگاه شناور
فرودگاه شناور

فرودگاه های شناور از دیدگاه اقتصادی

بعد از یک قرن تحقیق و مطالعه برای ساخت این نوع از فرودگاه ها مشخص شده است شاید از لحاظ تکنولوژیکی بتوان آن ها را ساخت ولی از نظر اقتصادی و بودجه مشکلاتی وجود دارد . 

برای ساخت این سکوهای شناور باید هزینه های هنگفتی مورد استفاده قرار بگیرد .

اگر روزی بتوان این هزینه ها را صرف ساخت فرودگاه های شناور کرد می توانیم شاهد آن ها باشیم .

فرودگاه شناور
فرودگاه شناور

سخن آخر

نظر شما درباره ی این فرودگاه های شناور چیست ؟

دیدگاه خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید . 

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....