این بار در مشاهیر گردشگری با فریا استارک نویسنده، پژوهشگر و جهانگرد فرانسوی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

وی به دلیل سفرهای متعدد و بسیار خطرناکش به مناطقی که کمتر جهانگرد و کاشف غربی به آن ها قدم نهاده است، مشهور می باشد. او سفرهای زیادی را در طول یک قرن زندگی اش به منطقه خاورمیانه داشته و بین سال های 1306 الی 1310 سفری پراز ماجرا به ایران داشته است حاصل این سفر کتابی به نام «سفری به دیار حشاشین» می باشد که تحت عنوان « سفرنامه الموت لرستان و ایلام » از مجموعه گنجینه ایران و ایرانیان به چاپ رسیده است.

سفرهای او به صحرا های عربستان از شهرت جهانی برخوردار می باشد و کتاب های بسیار در زمینه مطالعات شرقی تالیف کرده است.

تولد

 فریا استارک در روز 31 ام ماه ژانویه در سال 1893 میلادی در شهر پاریس فرانسه چشم به جهان گشود.

زندگی 

قطعا تعریف داستان زندگی یک جهانگرد سفرنامه نویس که یک قرن زندگی کرده است کمی دشوار و طولانی خواهد بود اما خلاصه ای زندگی او و اتفاق های مهم در زندگی اش را بررسی می کنیم.

فریا در خانواده ای که تحصیلات هنری داشتند به دنیا آمد. مادر او یک ایتالیایی آلمانی تبار بود، پدر که اصالتی انگلیسی داشت یک نقاش بود و بیشتر وقت خود را برای نقاشی در شمال کشور ایتالیا می گذراند. پدر و مادر فریا به دلیل مشکلاتی که بایکدیگر داشتند از هم جدا شدند و این آغازی عجیبی برای زندگی فریای کودک بود.

او در تولد 9 سالگی اش کتاب هزار و یک شب را هدیه گرفت و عاشق مشرق زمین شد او در سنین کودکی اغلب مریض بود و این فرصتی برای خواندن این کتاب برایش ایجاد می کرد.

در سن 13 سالگی بر اثر حادثه در کارخانه ای در ایتالیا هنگامی که موهایش در یک ماشین در حال کار گیر کرد دچار آسیب دیدگی جدی از ناحیه صورتش شد به طوریکه 4 ماه در انتظار عمل پیوند پوست بود.

او به یادگیری زبان فارسی و عربی پرداخت و مطالعات تاریخی بسیاری داشت و در دانشگاه لندن در رشته مطالعات مرتبط با شرق تحصیل کرد.

او در جنگ جهانی اول در یکی از واحد های آمبولانس صلیب سرخ مشغول به کار بود.

سفرهای او در اصل از سال 1931 آغاز شد. سفر به بیابان های غربی ایران که بسیار نیز خطرناک بود بخشی از ماجراجویی های زیاد او بود.

در سال 1935 به بخش هایی از عربستان سفر کرد که تعداد انگشت شماری از کاشفان غربی پا به آن مناطق گذاشته اند.

در طول جنگ جهانی دوم نیز در وزارت اطلاعات بریتانیا خدمت می کرد.

در باقی سال های زندگی اش به سفرهای ماجراجویانه و خطرناک بسیاری در مناطق مختلف جهان همچون ترکیه، افغانستان و . . . مشغول بود.

مرگ

او در 9 ام ماه می سال 1993 چند ماه پس از جشن تولد 100 سالگی اش در آسولو ایتالیا درگذشت.

فریا استارک
فریا استارک

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....