وقتی سخن از گردشگری به میان می آید شاید تنها ویژگی تفریحات در ذهن ها تداعی شود . اما هدف از سفر شما هر چه که باشد فرقی نمی کند ، شما در هر صورت در حال تجربه نوع یا انواع خاصی از گردشگری هستید . با رشد علم درمان ،  گروهی از افراد برای بهبود وضع سلامتی خود به مقاصدی #سفر می کنند که خدمات خاصی را به آنها ارائه می دهد .

امروز در کارناوال به بررسی گردشگری سلامت می پردازیم .

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت چیست؟

در گرشگری سلامت (Health Tourism )، افراد با اهداف پزشکی، درمان و تندرستی به محل دیگری سفر می کنند. در این سفرها معمولا همراه یا همراهانی در کنار شخص بیمار سفر می کنند  و آنها هم جزو گردشگران سلامت محسوب می شوند. گردشگران برای معالجه ، گذران دوران نقاهت، تغییر آب و هوا به توصیه پزشک ، دریافت خدمات یا انجام تمرینات خاص و همچنین استفاده از آبهای گرم و معدنی به سوی مقصدی خاص می روند. شهرهایی که دارای بیمارستان های مجهز، پزشکان متخصص و یاچشمه های آب گرم و معدنی هستند ، مقصد ایده آل این گردشگران می باشند .

به صورت کلی این تعریف از گردشگری سلامت قابل ارائه است : گردشگری سلامت به سفر سازمان یافته از محیط معمول زندگی به منظور حفظ سلامتی یا انجام معالجه برای حصول مجدد سلامت جسم و ذهن فرد گفته می شود.

شکل بسیار مدرن از گردشگری سلامت سفر افراد به خارج از کشور محل زندگی خود برای بهره گیری از خدمات پزشکی مؤسساتی است که در حرفه خودشان در سطح جهان مشهور و منحصر به فرد هستند. خدمات ارائه شده در بخش پزشکی گردشگری سلامتی متفاوت و بستگی به انتخاب گردشگر دارد. از خدمات اولیه و ساده دندان پزشکی تا عمل جراحی‌های پیشرفته همچون تعویض زانو، جراحی قلب و یا جراحی‌های زیبایی همه و همه در انتخاب گردشگران جای می گیرند.

گردشگری سلامت

انواع گردشگری سلامت

گردشگری سلامت به انواع مختلفی به شرح زیر تقسیم می شود :

 گردشگری تندرستی (Wellness Tourism) 

به مسافرت افراد به دهکده های سلامت و چشمه های آب معدنی بدون دخالت پزشک اطلاق می شود . در این نوع گردشگری افراد به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم سفر و برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت پزشکی تلاش می کنند . معمولا این گردشگران ،بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره مندی از طبیعت شفابخش مناطق دیگر هستند.

گردشگری سلامت

گردشگری درمانی (Curative Tourism) 

این نوع گردشگری استفاده از آب های معدنی ، نمک ، لجن های طبیعی ، مناطق آفتاب گیر و …. تحت نظارت و مداخله پزشک را شامل می شود. گردشگری درمانی به معنای مسافرت افراد به منظور استفاده از منابع درمانی طبیعی(آب های معدنی، نمک، لجن و غیره) برای درمان برخی بیماری ها یا گذران دوران نقاهت تحت نظارت و مداخله پزشکی صورت می گیرد. به عنوان نمونه می توان به لجن درمانی در ایران اشاره نمود.

گردشگری سلامت

گردشگری پزشکی (Medical Tourism)

مسافرت به منظور درمان بیماری و انجام جراحی زیر نظر پزشکان در مراکز درمانی که علاوه بر معالجه پیگیری بیمار را  در گردشگری پزشکی جای می گیرد.مسافرت به منظور درمان بیماری های جسمی یا انجام نوعی از عمل های جراحی تحت نظارت پزشکان در بیمارستان ها و مراکز درمانی را گردشگری پزشکی می گویند.

در این نوع از گردشگری سلامت، بیمار ممکن است پس از درمان و معالجه نیازمند استفاده از فضاها و خدمات گردشگری درمانی(مانند آب گرم ها) باشد که در این صورت ممکن است گردشگری او با سفر به نقاطی که این امکانات را دارند تکمیل شود و انواع دیگر گردشگری را نیز تجربه کند . برای افزایش درآمد ناشی از این نوع گردشگری،  بیمارستان‌ها در سراسر جهان با استفاده از پزشکان درجه یک و تکنولوژی پیشرفته و قیمت‌های ارزان به دنبال جذب بیماران جدید هستند.

گردشگری سلامت

تاریخچه گردشگری سلامت

مفهوم گردشگری سلامت، جدید نیست ومطالعات انجام شده از فرهنگ­ های باستانی پیوند قوی بین دین و بهداشت و درمان، را به تصویر می­ کشد که قدمت آن در حدود هزاران سال است.

اولین سابقه تاریخی گردشگری سلامت به زمانی بازمی گردد که زائرین از نقاط گوناگون از دریای مدیترانه می گذشتند و خود را به منطقه‌ای در خلیج سرونیک به نام اپیدوریا می‌رساندند. باورها بر این بود که محراب خدای شفابخش یونانی‌ها، اسقلپیوس، در آنجا وجود دارد . بیماران با روزه گرفتن و راز و نیاز به دنبال شفای بیماری‌های خود بودند.

مردم در دوره حاکمیت امپراطوری روم هم برای مدت دو هزار سال، به زیارتگاه هایی مراجعه می­ کردند تا خود را در آب مقدس شستشو دهند. در قرن 18 میلادی نیز ثروتمندان اروپایی و به ویژه آلمانی ها  با اهداف آرامش و سلامتی به کنار رود نیل سفر می کردند .

سومریان (حدود 4000 پیش از میلاد) اولین مجتمع سلامت را در اطراف چشمه­ های آب گرم ساخته بودند. این امکانات بهداشتی شامل معابد با شکوه با استخرهای آب معدنی روان بود .

در هند، سابقه گردشگری پزشکی با محبوبیت یوگا و طب آیورودا به حدود 5000 سال پیش برمی­ گردد.

در رم نیز پس از تبدیل شدن به قدرت جهانی چند حمام و چشمه ­های آب گرم ایجاد شد که نه تنها به عنوان مراکز درمانی ، بلکه به عنوان مهم ترین مراکز یادگیری طب پزشکی برای گردشگران تبدیل شده بود.

با سقوط تمدن روم، آسیا به نخستین مقصد  گردشگری پزشکی برای مسافران خدمات درمانی تبدیل شد، و در آن معابد بی شماری به صورت بیمارستان­ های بین راهی که خدمات پزشکی و درمانی به مسافران به همراه مراقبت­ های بهداشتی، ارائه می دادند . در ژاپن، در همین دوره چشمه­ های معدنی آب گرم  آن­سن که تحت مالکیت یک قبیله جنگجو بودند شروع به ارائه خدمات برای کاهش درد، بهبود زخم، و بهبود جراحات ناشی از جنگ برای جنگجویان سراسر دنیا نمود .

قدمت گردشگری سلامت در فرهنگ اسلامی نیز قابل بررسی است . در سال 1248 میلادی، بیمارستان منصوری در قاهره با ظرفیت 8000 نفر به عنوان بزرگترین و پیشرفته­ ترین بیمارستان در جهان آن زمان به ارائه خدمات درمانی و مراقبت های پزشکی به مسافران بدون در نظر گرفتن نژاد و مذهب می پرداخت.

 

دیدگاه ها : 3
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....