با توجه به سفال هایی که متعلق به 6500 سال پیش هستند و در هرسین کرمانشاه کشف شده اند ، می توان احتمال داد انسان ها از  هزاره چهارم پیش از میلاد در این منطقه منطقه سکونت داشته اند.

در گزارشی که ایسنا در این باره به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تهیه کرده است ، «مهدی رهبر»، سرپرست هیأت نظارت، مشاوره و گمانه‌زنی موردی «پارک تاریخی هَرسین» در مورد این خبر در حالی توضیح داد که به وجود انسان ها در هرسینِ کرمانشاه از 6500 سال پیش اشاره داشت :

از لابلای لایه‌های به‌هم‌ریخته، قطعاتی از سفال‌های پیش از تاریخ (حدود هزاره چهارم پیش از میلاد)، سفال‌های خاص دوره اشکانی و نیز سفال‌های دوره‌های مختلف اسلامی که نشانه حضور انسان از هزاره چهارم قبل از میلاد تا قرن حاضر در این مکان بود به دست آمده است.

او همچنین اضافه کرد:

همچنین تعدادی ابزار سنگی دوره پیش از تاریخ نیز از یافته‌های این گمانه‌ها بود.

رهبر با اشاره به روند کاوش‌های منطقه گفت:

هیأت کاوش‌های باستان‌شناسی کار خود را در دو بخش شروع کرده‌اند  همچنین گمانه‌زنی به منظور شناخت آثار باستانی در محوطه «پارک سراب هرسین» با وجود محدودیت‌هایی از قبیل وجود درختان انبوه و عبور کابل‌های برق و لوله‌گذاری برای انتقال آب در ۲۰ گمانه آزمایشی در ابعاد مختلف تا خاک بکر به اجرا درآمده است. همچنین با توجه به دخل و تصرفاتی از قبیل خاکبرداری، خاکریزی و کند و کاوهای مختلف صورت گرفته، اصل بناها از بین رفته‌اند.

رهبر همچنین در مورد لطمه ساخت و سازهای ناهموگن به منظره صخره و آثار باستانی و همچنین این که این محل پناهگاه معتادان شده است صحبت کرد و ظارت بر تخریب و پاک‌سازی محوطه، از این ساخت و سازها را ازدیگر اقدامات هیأت باستان‌شناسی پارک هرسین در بخش دوم اعلام کرد و گفت:

آغاز کار از بخش شمال‌شرقی صخره تراش خورده که در عین حال بلندترین صفه یا تراس ایجاد شده با بتون و سنگ‌های گوناگون و ایجاد جان‌پناه‌های اطراف این تراس است که با هزینه‌های زیاد ایجاد شده بودند، شروع شد.

تاریخچه وجود انسان ها در کرمانشاه

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....