در زمان سفر خواهیم کرد، به چندین دهه قبل و به #لندن می رویم . به جایی که امروز به پر رفت و آمد ترین فرودگاه اروپا و سومین فرودگاه پر رفت و آمد دنیا بر اساس شمارِ مسافر است. مقصد #فرودگاه هیترو لندن " London Heathrow Airport "  نام دارد . جایی که در سال 1940 به عنوان یک فرودگاه کوچک ساخته شد اما رفته رفته  گسترش پیدا کرد و شد یکی از شلوغ ترین فرودگاه ها در دنیا .

فرودگاه هیترو در سال 1946 به روی عموم بازگشایی شد و در همان سال اول فعالیت خود با وجود آن که تنها یک باند پرواز داشت، توانست در حدود 63 هزار مسافر را جا به جا کند. موفقیت های این فرودگاه و پیشرفت آن ادامه داشت و تعداد مسافران خود را در سال 1951 به چیزی در حدود 796 هزار نفر رساند تا این که امروز به یکی از پررفت‌ و آمدترین فرودگاه در #بریتانیا و اروپا شناخته می شود .

امسال بیش از 7 دهه است که از اولین روزهایِ آغاز به کار این فرودگاه می گذرد و به همین مناسبت کتابی با نام " هیترو " منتشر شده است که حاوی تصاویر جالبی است؛ تصاویری که نشان می دهد این #فرودگاه چه روزهایی را پشت سر گذاشته است تا امروز به چنین فرودگاه مجهز و شلوغی تبدیل شده است . فرودگاهی که در سال 2014 میلادی بیش از 74.3 میلیون مسافر را به 180 مقصد در سراسر دنیا و بیش از 90 کشور مختلف فرستاده است .

فرودگاه هیترو که گاهی با نام هیثرو نیز از آن یاد می شود در مرکز لندن در منطقه ای با نام هیلینگدون در 22 کیلومتری غرب چرینگ کراس  واقع شده است .

با کارناوال همراه باشید تا با هم به  تعدادی از این تصاویر نگاهی بیاندازیم و و روند رشد و گسترش این فرودگاه را از دیرباز تا به امروز به چشم بینیم .

 

1) تصویری از یکی از چادرهای برپاشده در محوطه ی فرودگاه در سال 1946 برای اسکان مسافران . این چادر با گل و وسایل دیگر تزئین شده تا شاید ذهن مسافران خسته را از گرمی هوا و سر و صداهای محیط بیرون منحرف کند .

منحرف کردن ذهن مسافران با تزئین محیط-1946

2) تصویری از مسئولین فرودگاه در 2 سپتامبر سال 1948 که برنامه ی پرواز های فرودگاه را به صورت دستی و با استفاده از گچ و تخته سیاه به روز می کردند ؛ شاید روند آهسته ی این عملکرد در تصویر به خوبی مشخص باشد .

بروز رسانی برنامه ی پرواز ها به صورت دستی-1948

3) تصویری مربوط به سال 1949 ؛ این تصویر ناظرانی را نشان می دهد که در محوطه ی فرودگاه نشسته اند و پرواز ها را نظارت می کنند . در این تصویر هواپیمایی متعلق به خطوط هوایی ترانس کانادا ستاره شمالی  " Trans-Canada Airlines Canadair North Star "به خوبی مشخص است .

تماشای هواپیماها در محوطه ی فرودگاه-1949

4) تصویری که به صورت هوایی در سال 1955 از باند فرود فرودگاه به ثبت رسیده است . هواپیماهایی از خطوط هوایی BEA مشخص است .

تصویری هوایی از باند فرود-195

5) آرامشی در این عکس مربوط به سال 1957 دیده می شود . مسافرانی که در کمال آرامش در ترمینال 2 فرودگاه قدم می زنند .

آرامش مسافران در پایانه 2 فرودگاه-1957

6) نمایی از برج های کنترل جدید فرودگاه در سال 1957 . در این عکس اتوبوس های جدید فرودگاه که متعلق به خطوط هوایی BEA هستند نیز قابل مشاهده هستند .

برج کنترل فرودگاه-1957

7) تصویری مربوط به سال 1958 که باند فرود فرودگاه را از پنجره ی یک رستوران در ترمینال نشان می دهد . هواپیمایی که در این تصویر مشخص است مربوط به خطوط هوایی Alitalia Douglas DC-6B I-DIMB است .

تماشای باند فرود - 1958

8) تصویری مربوط به سال 1959 ؛ تصویری که به خوبی می تواند ازدحام جمعیت در فرودگاه رانشان دهد ؛ مسافرانی که در یک صف طولانی منتظر رسیدن نوبت و سوار شدن به اتوبوسی هستند تا خود را به هواپیمایشان برسانند .

صف مسافران برای سوار شدن به اتوبوس-1959

9) تصویری از یک هواپیما متعلق به خطوط هواپیمایی BOAC  در باند فرود فرودگاه هیترو . این تصویر متعلق به سال 1961 است ، 15 سال قبل از آن که  خطوط هوایی BIAC و  BEA  با هم ادغام شوند و خطوط هواپیمایی BAS را تشکیل دهند . در این تصویر هواپیمای BOA  در مقابل مرکز BOAC خود نمایی می کند .

هواپیمای خطوط هوایی BEA در مقابل مرکز BOAC -1961

10) سال 1967 در فرودگاه هیترو . تصویری که در آن کودکانی را نشان می دهد که در محوطه ی مخصوص سوار بر دستگاه های بازی هستند ؛ دستگاهی که یک بوئینگ BOAC  است .

کودکان در حال بازی در محوطه فرودگاه-1967

11)  تصویری ثبت شده در سال 1969 از ترمینال فرودگاه هیترو که مشخصا پیشخوان هواپیمایی BOAC و Qantas را در ترمینال شماره ی 3 فرودگاه نشان می دهد .

پیشخوان شرکت های هواپیمایی در فرودگاه-1969

12) عکسی که به خوبی یک هواپیمای پان اَمریکن 747 را به خوبی نشان می دهد . تصویری که در مارس سال 1974 ، چهار سال بعد از راه یابی این هواپیمایی به فرودگاه هیترو گرفته شده است . این هواپیما می توانست با  324 مسافر بر فراز اقیانوس اطلس پرواز کند و از نیویورک به لندن بیاید .

هواپیمای پان اَمریکن با 324 مسافر-1974

13) تصویری از هواپیمای کونکورد مربوط به خطوط هوایی بریتیش ایرویز که در تاریخ 8 مه 1994 از فرودگاه هیترو به سمت نیویورک به پرواز در آمده است .

هواپیمای کونکورد در مسیر نیویورک-1994

14) در دوم ماه ژوئن 1996 به مناسب تولد 50 سالگی فرودگاه هیترو مراسم رژه ی هوایی با حضور هواپیماهای کونکورد متعلق به نیروی هوایی سلطنتی بر فراز آسمان فرودگاه به پرواز در آمدند .

رژه ی هوایی به مناسبت 50 سالگی فرودگاه هیترو-1996

15) هواپیمایی که در این عکس می بینید ویکرز وایکانت نام دارد . این عکس در آخرین روز خدمت این هواپیما به فرودگاه هیترو در تاریخ 18 آوریل سال 1996 گرفته شده است . هواپیمای ویکرز وایکانت پرکار ترین هواپیما در تاریخ در فرودگاه هیترو بود .

تصویری از هواپیمای ویکرز وایکانت در آخرین روز خدمات به فرودگاه هیترو-1996

16) حضور کارکنان رودگاه هیترو در برج دیده بانی در ارتفاع 285 فوتی از سطح زمین و تماشای طلوع آفتاب به همراه بررسی شرایط .

برج دیده بانی

17) تصویری از ترمینال 5 فرودگاه هیترو که در سال 2008 افتتاح شد. این ترمینال به طور اختصاصی توسط هواپیمایی IAG و BA مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت این پایانه چیزی نزدیک به 20 سال زمان برد و هزینه ای بالغ بر 4 بیلیون یورو در بر داشت .

تکمیل ترمینال 5 فرودگاه-2008

18) شاید این صحنه برای مسافران این فرودگاه آشنا باشد؛ تصویری از ترمینال شماره ی 2 فرودگاه که در سال 2014 افتتاح شد و  که این امکان را دارد که در سال 30 میلیون مسافر را جابه جا کند .

ترمینال شماره 2 هیترو-2014

19) و در آخر تصویری از کتابی که این تصاویر را به مناسبت بیش از  7 دهه فعالیت فرودگاه هیترو منتشر کرده است .

کتاب هیترو

سخن کارناوال

نظرتان چیست ؟ شما روند پیشرفت این فرودگاه را به چه صورت می بینید ؟

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....