این بار در مشاهیر گردشگری با ابن بطوطه یکی از بزرگترین جهانگردان دنیا آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

ابن بطوطه محمد بن عبدالله بن محمد بن إبراهیم لَواتی طَنجی، ابوعبدالله را می توان یکی از بزرگترین سیاحان و جهانگردان تاریخ دانست! شاید دانستن این نکته برایتان شگفت انگیز باشد که او از مارکوپولو که هم عصرش بود 3 برابر بیشتر راه پیموده و بر اساس مرزبندی های امروزی به 44 کشور جهان سفر کرده است.

سفرنامه او  که «تُحفَة اَلنُظار فی غَرائِب اَلأمَصار وعَجائِب اَلأسَفار» نام دارد ، گنجینه ای ارزشمند از جغرافیا، تاریخ، فرهنگ و وضعیت کشورهایی است که او به آن ها سفر کرده است. سفرنامه او اکنون به بیش از 40 زبان دنیا ترجمه شده.

نزدیک به 20 درصد از سفرنامه ی ابن بطوطه به شرح هندوستان و جزایر مالدیو اختصاص دارد. ابن بطوطه در سفرهایش به این دو مقصداطلاعات خوبی در مورد خلق و خوی مردمان هند و مالدیو ارائه می کند.

تولد

ابن بطوطه در سال 1304 میلادی در کشور مراکش چشم به جهان گشود. این سال آغاز زندگی یکی از بزرگترین جهانگردان دنیا بود!

زندگی 

سفرهای شگفت انگیز او از سال های اولیه دهه سوم زندگی اش آغاز گردید. براساس مستندات مشخص شده که او 4 بار از ایران عبور کرده و از شهرهای همچون شیراز، تبریز، خوزستان دیدن کرده است و علاوه بر زبان عربی به زبان فارسی نیز تسلط داشته. او از شهرهایی که در ایران بازدید کرده به شکوه و عظمت یاد می کند و از اجتماعات مختص به زنان در شهر شیراز مطالبی را در سفرنامه اش ثبت کرده است.

وی در سفرهایش به ایران از ملاقات با افرادی یاد کرده که بر تمامی علوم و دانش ها مسلط بوده اند و داشتن یک همسر ایرانی نیز یکی دیگر از نکات جالب زندگی این سیاح بزرگ می باشد.

وی پس از 3 سفر دراز مدت خود که حدودا 27 سال به طول انجامید، به کشورش بازگشت و به دستور حاکم وقت به عنوان رییس دادگستری منصوب شد و تا آخر عمر در این سمت باقی ماند.

مرگ

ابن بطوطه سال 1369 میلادی در سن 65 سالگی درگذشت. آرامگاه وی در شهر تنگه مراکش در تپه ای با چشم انداز دریای مدیترانه قرار دارد.

ابن بطوطه

مسیر سفرهای ابن بطوطه با درج سال های سفر

ابن بطوطه

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....